Transformatory w Eksploatacji 2019

ETOS® — pierwszy otwarty standard digitalizacji transformatorów mocy

Ze względu na rosnące obciążenie sieci energetycznych oraz coraz większy średni wiek transformatorów mocy inteligentne urządzenia stają się niezbędne. System ETOS® (Embedded Transformer Operating System) firmy Maschinenfabrik Reinhausen (MR) stanowi pierwszy otwarty system modułowy do automatyzacji transformatorów mocy.

System jako całość składa się z urządzeń monitorujących i zabezpieczających, czujników, urządzeń terenowych do kontroli, regulacji i monitorowania oraz nadrzędnego monitorowania floty w celu osiągnięcia optymalnego zarządzania operacyjnego z maksymalną niezawodnością operacyjną przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów cyklu życia. ETOS® jest praktycznym rozwiązaniem do automatyzacji transformatorów wszystkich producentów niezależnie od ich wieku — zarówno dla jednego transformatora, jak i całej floty.

System ETOS®, operujący na poziomie polowym transformatora, stanowi centralny interfejs komunikacji i wymiany danych między poziomem przetwarzania i poziomem sterowania. Aby sprostać różnym wymaganiom klientów, wspiera modułową integrację funkcji w obszarach sterowania, regulacji, monitorowania i napędu przełącznika zaczepów. Na poziomie przetwarzania możliwe jest łączenie wszystkich tradycyjnych i inteligentnych czujników, jak również urządzeń ochronnych transformatorów i przełączników zaczepów. Nawet czujniki innych producentów można z łatwością zintegrować za pomocą znormalizowanych interfejsów. ETOS® przetwarza i przesyła zagregowane sygnały i informacje przy użyciu znormalizowanych protokołów systemu sterowania. Następnie sygnały i informacje są przesyłane przy użyciu kabli światłowodowych do poziomu sterowania, aby umożliwić nadrzędną wizualizację i sterowanie flotą transformatorów. Użytkownicy mają do wyboru szeroki wachlarz opcji w tym zakresie, takich jak własne systemy SCADA i systemy chmurowe, oraz rozwiązanie do monitorowania floty TESSA® firmy MR.

Otwarty system operacyjny dla transformatorów

System ETOS® jest dostępny w szerokiej gamie wersji konstrukcyjnych i typów obudów. Można go zamontować na dowolnym transformatorze w postaci podłączalnych modułów, wersji autonomicznej w szafie sterującej lub jako rozwiązanie do integracji w napędzie silnikowym, zależnie od wymagań.

Możliwa jest również modernizacja istniejących transformatorów, włączając w to zindywidualizowany pakiet usług dodatkowych i komponentów na życzenie klienta. Urządzenia są łatwe w instalacji na transformatorze, a dane są przesyłane za pomocą światłowodów, dlatego nie jest wymagane prawie żadne okablowanie.

Rozwiązania z zakresu automatyzacji i komunikacji transformatorów mocy — najważniejszych zasobów w systemie przesyłu i dystrybucji energii — stanowią odpowiedź na obecne i przyszłe wyzwania dotyczące zarządzania siecią i eksploatacją. ETOS® jest pierwszym systemem operacyjnym dla transformatorów mocy, który jest jednocześnie otwarty i niezależny od określonego producenta. Łączy w sieć wszystkie komponenty i systemy w transformatorze i zarządza nimi. Jego wizualizacja jest niezwykle przyjazna dla użytkownika i bardzo intuicyjna, a jej informacje mogą być wyświetlane na różnych wyświetlaczach (MMI) oraz na urządzeniach mobilnych.

Monitorowanie — Sterowanie — Regulacja

Możliwe jest nie tylko podłączanie inteligentnych lub tradycyjnych czujników i urządzeń ochronnych, ale wszystkie funkcje wymagane przez użytkownika mogą być również odwzorowane w systemie ETOS® przy użyciu pakietów modułowych. Obejmują one monitorowanie transformatora, monitorowanie jednostki chłodzącej i sterowanie nią, monitorowanie przełącznika zaczepów, monitorowanie online DGA, regulacja napięcia, monitorowanie izolatora przepustowego, funkcja napędu przełącznika zaczepów oraz wiele innych funkcji, które można zintegrować przy użyciu dowolnie programowalnych wejść i wyjść.

Bezpieczeństwo ma najwyższy priorytet

W branży dostarczania energii bezpieczeństwo, w tym cyberbezpieczeństwo, ma najwyższy priorytet. System ETOS® stanowi najnowocześniejsze rozwiązanie również pod tym względem, począwszy od architektury po wsparcie techniczne. Obejmuje to zintegrowaną zaporę sieciową, funkcje szyfrowanej komunikacji, kontrolę dostępu opartą na rolach, kontrolę zewnętrzną oraz zarządzanie zabezpieczeniami produktu przez dedykowany zespół reagowania na incydenty komputerowe (CERT).

ETOS® — czysta inteligencja dla transformatorów

Dzięki możliwościom integracji funkcji system ETOS® jest kompletnym rozwiązaniem z jednego źródła do automatycznego monitorowania wszystkich urządzeń w czasie rzeczywistym. Zapewnia on nie tylko maksymalną niezawodność operacyjną, ale również zmniejsza koszty cyklu życia i wydłuża okres eksploatacji urządzeń. Ponadto system ETOS® umożliwia wdrożenie strategii konserwacji na podstawie danych i rzeczywistych warunków.

Maschinenfabrik Reinhausen GmbH
Falkensteinstrasse 8
93059 Ratyzbona, Niemcy
www.reinhausen.com

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

To Top