Technologie

zenon Energy Edition — intuicyjne narzędzie do realizacji digitalizacji w branży energetycznej

Efektywne działania w branży wytwarzania, przesyłu i dystrybucji energii wymagają wysokiego stopnia monitorowania, sterowania, analiz i zabezpieczeń. Oprogramowanie zenon Energy Edition, którego producentem jest COPA-DATA pomaga użytkownikom w realizacji projektów, oferując swoje zaangażowanie oraz udokumentowane doświadczenie w takich dziedzinach, jak:

Zdj. 1. zenon Energy Edition Process Recorder
  • lokalne systemy automatyki stacji energetycznych dowolnych poziomów napięcia,
  • centra sterowania systemów średniego napięcia,
  • zarządzanie energią ze źródeł odnawialnych,
  • magazynowanie energii.

Coraz częściej zdarza się również, że branża energetyczna potrzebuje rzetelnego partnera, jeśli chodzi o cyfryzację procesów wytwarzania i przesyłu energii.

Również w tym aspekcie zenon Software Platform jest sprawdzonym rozwiązaniem pozwalającym w łatwy sposób wprowadzić zasady Industry 4.0.

Jedna w pełni zintegrowana platforma – od HMI/SCADA aż po raportowanie

Platforma Programowa zenon oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie automatyki całkowicie zgodne z wymaganiami Internet of the Things. Spełnia przy tym w pełni potrzeby klienta, począwszy od elastycznej i bezpiecznej komunikacji, wizualizacji i sterowania aż po zindywidualizowane raportowanie co pozwala na znaczne skrócenie czasu i obniżenie kosztów projektów. W branży energetycznej zastosowania zenon są wprost nieograniczone i obejmują m.in.: automatykę podstacji, zarządzanie dystrybucją, magazynowanie energii, zarządzanie energią ze źródeł odnawialnych i transport publiczny. Opracowane przez COPA-DATA sterowniki obsługują najważniejsze standardowe protokoły przemysłowe, takie jak IEC 61850, IEC 61400-25, IEC 60870 i DNP3.

Zdj. 2. zenon Energy Edition Command Sequencer Single Line Diagram

Platforma zenon to lider bezpieczeństwa i niezawodności

W COPA-DATA rozumiemy, że bezpieczny system SCADA wymaga ciągłych ulepszeń i innowacji. Nasza filozofia, w której bezpieczeństwo jest na pierwszym miejscu, pozwoliła nam stworzyć najbardziej niezawodny system SCADA na rynku. Na podstawie pełnionych stanowisk i funkcji, zenon definiuje prawa dostępu i dba o to, aby krytyczne operacje były wykonywane wyłącznie przez osoby do tego upoważnione. W połączeniu z zaawansowanymi opcjami bezpieczeństwa, zenon w pełni chroni wszystkie projekty przed utratą danych lub nieupoważnionym dostępem. Ponadto zenon jest skompilowanym systemem, co oznacza, że na panelu lub w środowisku Runtime rezyduje tylko kilka plików binarnych. Nie jest wymagana baza danych środowiska Runtime, dlatego manipulowanie przy plikach zenon jest praktycznie niemożliwe. Aby w pełni zapewnić cyberbezpieczeństwo, zenon spełnia wymogi normy IEC 62351 i udostępnia informacje dla NERC/CIP, gdy jest to wymagane przez integratora systemu. Zgodnie z S1 PICS dla profilu ISO 9506, sterownik klienta IEC 61850 obsługuje standard ACSE Authentication (uwierzytelnianie 8650-1). Ponadto nasi eksperci nieustannie pracują nad zapewnieniem zgodności z dodatkowymi profilami i standardami.

Innowacje w zenon Energy Edition ver.8.20 funkcje techniczne

1. Smart Objects to ergonomiczne procesy inżynieryjne i oszczędność czasu

Jedną z ważniejszych funkcjonalności w najnowszej wersji zenon 8.20 są Smart Objects (Inteligetne Obiekty). Ta nowa opcja w zenon Editor udostępnia użytkownikom gotowe komponenty, które w znacznym stopniu upraszczają prace inżynieryjne przy projekcie. Smart Objects zawierają standaryzowane jednostki funkcjonalne dla wszystkich funkcji i ustawień modułów, które są niezbędne do mapowania komponentu procesowego. Jednym słowem jest to narzędzie, które pozwala naszym klientom wielokrotnie używać powiązanych elementów, w tym symboli, zmiennych i funkcji. Inteligentne Obiekty tworzą zestaw bloków dostępnych w bibliotece w formie jednego pakietu. Ten zestaw przyspiesza konfigurację, aktualizacje i  utrzymanie projektów, gdyż po ich utworzeniu, szablony Smart Objects mogą być wielokrotnie wykorzystywane w projekcie. Wszystkie obiekty i odnośniki są generowane automatycznie przez zenon, a użytkownicy mogą także tworzyć indywidualne obiekty Smart Objects i ich szablony. Stworzone i używane we wcześniejszych projektach komponenty mogą być w kilku krokach przenoszone do nowego projektu i dostosowywane do istotnych wymagań. Zalety dla użytkowników są jednoznaczne: ze względu na głęboką integrację orientacji obiektowej w oprogramowaniu możliwe jest centralne zarządzanie złożoną zawartością, a to daje dużą  oszczędność cennego czasu.

Zdj. 3. Automatyka Podstacji

2. Skalowalność dzięki technologii Docker

W wersji 8.20 COPA-DATA po raz pierwszy wdraża technologię kontenerową Docker, która izoluje usługi i procesy od siebie. Pozwala to na uruchamianie kilku modułów zenon Runtime na jednym serwerze. Wszystkie aplikacje i funkcjonalności wymagane przez oprogramowanie zenon są kompilowane w pakiecie, który można uruchomić z poziomu jego własnego systemu plików. Dotychczas możliwe było przechowywanie całej infrastruktury centralnie, przy użyciu maszyn wirtualnych, ale pod względem operacyjnym nie było to wydajne, gdyż potrzebne były dodatkowe zasoby w postaci sprzętu lub serwerów. Izolowanie usług i procesów ma pozytywny wpływ na wydajność i zapewnia optymalną skalowalność. Dostępność różnych środowisk Runtime centralnie w systemie host zapewnia oszczędność, jeśli chodzi o koszty sprzętu i utrzymania systemów IT.

Zdj. 4. Energy Substation Automation SingleLineDiagram Monitor 2

3. Ulepszenia funkcjonalności IoT

COPA-DATA poszerzyła funkcjonalność IoT o sieć zenon Service Grid, czyli system modułowych komponentów oprogramowania lub, innymi słowami, mikrousług. Te mikrousługi tworzą dużą, skalowalną aplikację, którą można indywidualnie dostosować. Dzięki dystrybucji komponentów możliwe jest wydajniejsze wykorzystanie zasobów. zenon Service Grid jest idealnie dostosowana do użycia jako zintegrowane rozwiązanie do monitorowania danych w systemach rozproszonych, takich jak sprzęt używany w branży energii odnawialnych. Rozwiązanie umożliwia użytkownikom ciągłe przekazywanie danych z poziomu magistrali polowej do chmury. Dzięki temu użytkownicy oprogramowania zenon zyskują na większej trwałości i szerokim zakresie opcji pozyskiwania i zarządzania danymi.

Zdj. 5. zenon modul GIS

4. Command Sequencer

W celu zwiększenia bezpieczeństwa operacyjnego powtarzalne zadania przełączania mogą być wykonywane automatycznie przez moduł Command Sequencer. Użytkownik może łatwo edytować, testować i wdrażać sekwencje komend bez konieczności programowania. Złożone sekwencje, obejmujące równoległe wykonywanie operacji lub działania warunkowe, można skonfigurować przy użyciu prostej operacji „kliknij i przeciągnij” w edytorze graficznym.

Zdj. 6. zenon zintegrowana.platforma.programowa

5. Topologia sieci

Możliwe jest natychmiastowe sprawdzanie statusu zasilania linii przy użyciu automatycznego kolorowania linii. Wystarczy zdefiniować kolory dla linii zasilanych, niezasilanych i uziemionych na każdym poziomie napięcia, aby uzyskać informacje zwrotne z transformatora. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, zenon wyświetla zdefiniowane lub wadliwe przełączniki w różnych kolorach. Przejrzysta wizualizacja zwiększa świadomość krytycznych operacji i umożliwia szybkie wykrywanie błędów. Stworzony model topologiczny można wykorzystać również do blokowania sterowań. Topologię można rozwijać w środowisku inżynieryjnym zenon Editor przez proste tworzenie wykresu jednoliniowego.

Zdj. 7. Certyfikat bezpieczeństwa produktu zenon

6. Zmodyfikowana, zautomatyzowana weryfikacja zdarzeń

Oprogramowanie zenon skutecznie rejestruje każde zdarzenie na Chronologicznej Liście Zdarzeń (Chronological Event List — CEL). Aby zapewnić szybką i wydajną dostępność wyłącznie niezbędnych informacji dla użytkownika, COPA-DATA zmodyfikowała CEL w nowej wersji zenon 8.20 w sposób zwiększający jej przejrzystość. Obecnie możliwe jest przypisanie wszystkich zdarzeń do jednej lub kilku kategorii. Użytkownicy mogą filtrować listę za pomocą tych kategorii w module Runtime. W zenon Editor, oprócz przypisywania kategorii, użytkownicy mogą także dodawać nowe. To znaczy, że możliwe jest dostosowywanie i konfigurowanie CEL pod kątem każdej aplikacji. Jest to szczególnie przydatne w  branżach, w których wymaga się dokumentowania i gromadzenia istotnych danych dla procesów lub na potrzeby audytów.

zenon to zaufany partner w sektorze energetycznym

Od 1987 roku, firma COPA-DATA dostarcza wiodące w branży oprogramowanie do automatyzacji i dzięki funkcjom takim jak: proces recorder, który stale rejestruje dane i pozwala na ich odtwarzanie w przypadku awarii lub błędu, redundancja zapewniająca stały dostęp do projektów lub moduł Load Flow Calculation służący do do analizy i dystrybucji mocy elektrycznej w sieci jest zdecydowanym liderem w branży energeycznej. Ponad 30 000 instalacji w sektorze energetycznym potwierdza, że zenon oferuje wiodące rozwiązania w dziedzinie wytwarzania, przesyłu i dystrybucji energii.Współpracujemy ściśle z globalną siecią integratorów systemów i partnerów technologicznych w ramach naszego programu partnerskiego, COPA-DATA Partner Community. W ramach globalnych i lokalnych działań dla partnerów oraz codziennej komunikacji dzielimy się z partnerami doświadczeniem branżowym, przyjmujemy od nich informacje i dostarczamy zasoby, aby zapewnić naszym klientom końcowym najlepszą możliwą wiedzę i dostarczyć produkt najwyższej jakości. Jednym słowem zenon Energy Edition to, zintegrowana platforma oprogramowania, obsługująca standardy HMI, SCADA, DMS, GIS i wiele, wiele innych. Wspomagana przez szeroki zakres sterowników i fabrycznie zintegrowanych protokołów komunikacyjnych, w tym IEC 60870-101/104, DNP3 oraz IEC 61850, zenon oferuje wiodące w branży możliwości w zakresie komunikacji, wizualizacji i sterowania, z potwierdzoną wydajnością procesów inżynieryjnych, płynnością operacyjną i rentownością.

Spotkaj się z nami na targach ENERGETAB 2020 – Hala A, stoisko: 28

W tym roku podczas targów ENERGETAB zaprezentujemy jak zenon Software Platform sprawia, że proces realizacji założeń Internet of things jest łatwym i intuicyjnym procesem. Prezentujemy również możliwości najnowszej wersji zenon 8.20 oraz zenon Analyzer 3.40. Dzięk prezentacjom multimedialnym projektów DEMO na, ,,smart-multi’’ monitorze, czy też monitorach multi-touch, każdy odwiedzający stoisko COPA-DATA, będzie mógł samodzielnie przekonać się o niebywałej funkcjonalności oraz rozpiętości zakresu usług, jak również zasięgnąć specjalistycznych informacji o zenon Software Platform oraz korzyściach wynikających z jego stosowania.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy serdecznie do odwiedzenia: stoiska numer 28, w Hali: A gdzie odpowiemy na wszystkie pytania. Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji spotkania. Można to zrobić drogą mailową (sales.pl@copadata.com) lub telefonicznie: (12) 290 10 54.

Źródło: COPA-DATA Polska na podstawie materiałów Ing.Punzenberger

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top