Technologie

Zawory Z1B-M Polna S.A.

Wraz z rozwojem technologii procesów przemysłowych zwiększają się wymagania instalacji w zakresie wielkości ciśnień, temperatur, przepływów. Tradycyjne rozwiązania nie spełniają właściwej roli w warunkach zagrożenia kawitacją, erozją, szokami termicznymi, przepływem ponaddźwiękowym, nadmiernym hałasem. Zjawiska te działają destrukcyjnie na armaturę i rurociągi, stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa i trwałości instalacji i wymagają zastosowania urządzeń wpływających na ograniczenie lub eliminację tych zagrożeń. Dotychczasowe rozwiązania techniczne zmierzały do podziału spadku ciśnienia na zaworze do wartości poniżej wartości krytycznych przez zastosowanie grzybów wielostopniowych, zaworów klatkowych i innych rozwiązań antykawitacyjnych.

Zakłady Automatyki „POLNA” SA w Przemyślu oferują zawory oznaczone symbolem Z1B-M (Rys. 1), które wnoszą nową jakość w technice regulacji, górują nad dotychczasowymi rozwiązaniami w zastosowaniach na najtrudniejsze warunki pracy i stanowią najbardziej nowoczesne rozwiązanie techniczne w prawie 50 letniej historii produkcji zaworów w POLNEJ.

Polna_Rys_1

Rys. 1.

Polna_Rys_2

Rys. 2.

Polna_Rys_3

Rys. 3.

Istotą rozwiązania jest element regulujący (trim) (Rys. 2) w postaci zespołu wielootworowych tulei realizujących przepływ medium z rozdziałem strugi (Rys. 3), kilkukrotną zmianą kierunku przepływu i dławieniem przepływu w otworach o średnicy 3 lub 4 mm. W odróżnieniu od dotychczasowych rozwiązań klatki realizują dławienie czynne o wartości dławienia zależnej nie tylko od wielkości przepływu lecz również skoku co w połączeniu z maksymalnymi wartościami współczynników wymiarowych zaworu (FL, XT) sprawia, że zawory eliminują kawitację i przepływ dławiony przy spadkach ciśnienia wyższych o ok. 20% w stosunku do rozwiązań dotychczasowych. Zawory Z1B-M produkowane są w wersjach przystosowanych do mediów ściśliwych (para, gaz) i nieściśliwych (ciecz). Potwierdziły się założenia projektowe w zastosowaniach przemysłowych (energetyka, gazownictwo) przy spadkach ciśnienia do 200 bar. Szczególnie spektakularny jest poziom kilkukrotnego obniżenia poziomu generowanego hałasu w stosunku do zaworów stosowanych dotychczas. Zawory Z1B-M charakteryzują się doskonałą trwałością i niezawodnością. Inspekcja zaworu po 12 miesiącach pracy (Kopalnia Gazu „Zielin”, medium-wodny roztwór aminów, ∆p=50 bar, t1=50 st.C) nie wykazała żadnych śladów zużycia elementów wewnętrznych (gniazdo, grzyb, klatki).

Zawory z wewnętrznym przepływem labiryntowym występują w ofercie czołowych firm zaworowych świata. Rozwiązanie konstrukcyjne i adekwatne technologie obróbki zastosowane w zaworach Z1B-M sprawiają, że stanowią one znacznie tańszą ofertę bez ustępstw na rzecz jakości produktu.

Zachęcamy do współpracy: TEST IT !

Więcej informacji na stronie www.polna.com.pl

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

To Top