Technologie

Wyładowania niezupełne pod kontrolą

Uszkodzenia izolacji są główną przyczyną awarii i przerw w zasilaniu. Detekcja wyładowań niezupełnych pozwala ocenić ogólny stan izolacji i określić przydatność linii do eksploatacji oraz zlokalizować osłabione miejsca minimalizując liczbę przypadkowych awarii.

Zdj. 1. Wskaźnik stanu połączeń i kabli wysokiego napięcia SONEL TEST-PD

Izolacja ma na celu odseparowanie potencjału elektrycznego od ziemi. Kiedy zostanie uszkodzona, pojawiają się prądy upływu, które następnie pogłębiają defekt. Większość systemów izolacyjnych jest produkowana i instalowana bez żadnych problemów, jednakże warunki panujące w nowoczesnych układach elektroenergetycznych powodują powstawanie harmonicznych i skoków napięcia, które są przyczyną uszkodzeń. Kontrolowanie występowania wyładowań niezupełnych pozwala zidentyfikować osłabione miejsca izolacji, dając służbom utrzymania listę wadliwych komponentów, które stanowią priorytet do naprawy lub wymiany. Wyniki testów wyładowań niezupełnych pozwolą na interwencję podczas zaplanowanej konserwacji, minimalizując ryzyko wystąpienia awarii w nieoczekiwanym czasie. Podręczny i poręczny przyrząd SONEL TEST-PD jest przeznaczony do skutecznego badania stanu głowic i połączeń w kablach o napięciu 6 kV i wyższym. Miernik jest łatwy w użyciu za sprawą zawartego w jego oprogramowaniu systemu eksperckiego, który pozwala użytkownikowi szybko wyciągnąć poprawne wnioski o stanie diagnozowanego obiektu. Dzięki temu urządzenie jest przyjazne dla służb serwisowych nie posiadających specjalnego przeszkolenia. Aby skontrolować jakość połączenia, należy włączyć miernik, umieścić go na drążku izolacyjnym i zbliżyć do diagnozowanego obiektu. Informacja o aktualnym stanie połączenia zostanie natychmiast wyświetlona w postaci czterech kolorowych histogramów i przekroju kabla wysokiego napięcia. Aplikacja mobilna na urządzenia z systemem Android – SONEL TestPD – pozwala na zdalny odczyt wskazań przyrządu.

Zdj. 2. Kontrola głowicy kablowej miernikiem SONEL TEST-PD pod kątem występowania wyładowań niezupełnych.

Miernik SONEL TEST-PD jest wyposażony w 5 zintegrowanych czujników następującego typu:

  • akustyczny czujnik ultradźwiękowy  AC w zakresie częstotliwości do 40 kHz,
  • elektromagnetyczny czujnik wysokiej częstotliwości HF w zakresie  0,1…2 MHz,
  • pojemnościowy czujnik VHF 2…100 MHz,
  • bezkontaktowy pirometr w zakresie -40…+120°C,
  • przemysłowy czujnik częstotliwości prądu do synchronizacji pomiarów.

Informacje z czujników pozwalają skutecznie ocenić stan połączenia i zlokalizować defekty jego izolacji. Wyładowania niezupełne są mierzone w trzech trybach częstotliwości: ultradźwiękowej (AC),  wysokiej częstotliwości (HF) i ultrawysokiej częstotliwości (VHF). Ma to na celu wykrycie rozmaitych rodzajów  defektów, które przejawiają się różnorodnie w różnych zakresach częstotliwości. Pirometr bezkontaktowy służy do oceny temperatury w miejscu połączenia (mufowania), jak również do wyszukiwania lokalnych stref uszkodzeń o podwyższonej temperaturze, wskazującej na występowanie wyładowań niezupełnych. Za pomocą czujnika prądu pomiary są synchronizowane z prądem płynącym przez kabel – jest to konieczne, aby określić rodzaj defektu w izolacji połączenia.

Przy diagnozowaniu skomplikowanych obiektów pomaga możliwość przesyłu danych w czasie rzeczywistym z miernika do smartfona za pomocą wbudowanego interfejsu Bluetooth.

SONEL TEST-PD wyposażony jest w 2,8-calowy kolorowy wyświetlacz TFT o rozdzielczości 240 x 320 pikseli oraz w przycisk, który służy do włączania urządzenia i zamrażania wskazań. Przyrząd posiada wewnętrzny akumulator Li-Ion pozwalający na 10 godzin ciągłej pracy.

Wśród standardowych akcesoriów do SONEL TEST-PD znajdziemy adaptery UDI-M6 oraz Euro-M6, pozwalające umocować urządzenie do drążków izolacyjnych, oraz twardą walizkę zapewniającą bezpieczny i wygodny transport.

Miernik SONEL TEST-PD jest urządzeniem nowoczesnym, ergonomicznym, z intuicyjną obsługą. Docenią go zwłaszcza operatorzy linii przesyłowych oraz służby serwisowe i firmy budowlane prowadzące prace na obiektach średniego i wysokiego napięcia.

Piotr Pawlik, Sonel S.A.

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

To Top