Technologie

Termowizja z powietrza

Rozwój technologii wpływa na każdą branżę – nie inaczej jest w branży pomiarowej. Największy producent kamer termowizyjnych FLIR rozwija od kilku lat nowy produkt, czyli kamery termowizyjne dla dronów. Kamery te otwierają nowe możliwości w wykonywaniu badań termowizyjnych w energetyce. Mogą posłużyć do inspekcji linii wysokiego napięcia, czy podstacji transformatorowych. Jeżeli zastosowane są na dronie dostosowanym do lotów nad wysokim polem elektromagnetycznym, to obniża to koszty takich inspekcji w porównaniu do aktualnie stosowanych metod diagnostycznych wykonywanych z helikopterów.

 

Głównym hamulcem rozwoju tej branży jest legislacja, która nie nadąża za wymaganiami branży bezzałogowych statków powietrznych. Dostępne na rynku systemy dronów z kamerami pozwalają na zbieranie danych na odcinkach nawet do 500 km.

Zaprogramowany dron działa w systemie autonomicznym, czyli bez integracji człowieka na etapie samego lotu, co skraca czas i jest metodą dużo bezpieczniejszą oraz ekonomicznie bardziej opłacalną. Kamery te świetnie sprawdzają się również w inspekcji farm fotowoltaicznych, które położone są na dużej powierzchni. Dotychczas sprawdzane były one kamerą ręczną, co zabierało dużo czasu i nie było efektywne. Inspekcja z powietrza skraca ten czas i daje nam szybko pogląd na to, co należy naprawić i w jakim stanie technicznym jest dana farma.

Jednym z modelów, który FLIR rekomenduje do wykorzystania z bezzałogowymi statkami powietrznymi jest FLIR DUO PRO R. To najbardziej zaawansowany model kamery termowizyjnej produkowany przez  firmę FLIR. Posiada ona podwójny sensor termowizyjny/optyczny/oraz obrazu rzeczywistego. Dzięki takiemu zastosowaniu czas inspekcji skracamy o połowę. Model dostępny jest w dwóch rozdzielczościach detektora 640×512 oraz 336×256 z częstotliwością odświeżania 30Hz. Obiektyw w kamerze termowizyjnej zamocowany jest na stałe, a dobór odpowiedniego kąta widzenia zależy od zastosowania kamery. Możemy wybierać z pośród 3 typów dla wersji 336×256:

  • 35° x 27° – 9mm ,
  • 25° x 19° – 13mm
  • 17° x 13° – 19mm

Oraz dla wersji 640×512:

  • 45° x 37° – 13mm
  • 32° x 26° – 19mm
  • 25° x 20° – 25mm

Odpowiedni kąt widzenia wpływa na to jakiej wielkości obiekty możemy mierzyć z większej odległości. Obiektywy z szerszym kątem widzenia lepiej sprawdzają się przy badaniach termowizyjnych budynków, czy farm fotowoltaicznych, a obiektyw z węższym kątem widzenia powinno się stosować do oblotów linii elektroenergetycznych, gdzie złącza są niewielkie i potrzeba dokładnie określić, który element nadmiernie się grzeje. Czemu nie można po prostu zastosować zoomu optycznego w kamerze termowizyjnej? Ponieważ szkło  nie przepuszcza promieniowania elektromagnetycznego w paśmie, w którym działają nasze kamery czyli od 7,5 µm do 13µm -do kamer stosuje się obiektywy wykonane z germanu, które są dużo droższe i znacząco wpływają  na cenę kamery termowizyjnej. Kamera FLIR DUO PRO R wyposażona jest w 2 sloty na karty SD, w których osobno nagrywany jest obraz z kamery termowizyjnej oraz obraz rzeczywisty.

Odpowiednikiem kamery, który działa na zasadzie „plug&fly„ jest model kamery stworzonej z liderem branży dronów firmą DJI. Model kamery to Zenmuse XT2. Kamera ta jest kompatybilna z dronami z Serii Matrice 200 oraz Matrice 600.

Kamery z dronami jak i same kamery dla dronów można kupić u Autoryzowanego dystrybutora FLIR firmy.

 

Euro Pro Group

Miłosz Kałuża

www.europro.com.pl

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top