Gwarancja dostaw energii w przyszłości dzięki IEC 61850 i zenon

Przetargi w sektorze energetycznym, w szczególności dotyczące projektów stacji elektroenergetycznych, obejmują wymóg zgodności z normą IEC 61850. Skupia się ona na integralności całego systemu. Wiele firm wykorzystuje ją jako system referencyjny przy projektowaniu własnej komunikacji i programów bezpieczeństwa technicznego. Klienci zenon mogą użyć tej normy do tworzenia elastycznych rozwiązań cyfryzacyjnych do procesów i systemów, ponieważ zenon może pomóc w łatwym i skalowalnym wdrożeniu normy IEC 61850 w firmie.
Rozwiązania oparte na IEC 61850 zapewniają znaczną poprawę pod względem modułowości i możliwości utrzymania dzięki spójnej koncentracji na funkcji i modułowej strukturze. Jednak spełnienie wymogów normy IEC 61850 może być nie lada wyzwaniem, nie tylko przez jej duży zakres. Daje ona wybór dostawcom usług energetycznych i integratorom systemów: czy powinni wykonać krok naprzód w kierunku całkowicie cyfrowej stacji elektroenergetycznej, czy może zostać przy metodach i procesach, które sprawdzały się przez dziesięciolecia?
Przegląd korzyści płynących z IEC 61850
Pełna zgodność z normą IEC 61850 i jej wszystkimi częściami może być nie lada wyzwaniem. Jednak w dłuższej perspektywie korzyści wynikające z cyfrowego podejścia znacznie przewyższają jego wady. Spójrzmy na kilka przykładów.
IEC 61850 może pomóc firmom energetycznym:
- zaoszczędzić na fizycznym okablowaniu i związanych z nim wymogach projektowych dzięki zastosowaniu bezpiecznej komunikacji cyfrowej;
- projektować systemy niezależnie i bez ograniczeń ze strony producentów dzięki wykorzystaniu modeli funkcjonalnych do licznych zastosowań;
- adaptować i rozszerzać funkcje przez (ponowną) konfigurację oprogramowania bez zmian fizycznych;
- zmniejszyć wydatki na próby i wymianę części przez zastosowanie modułowych procedur testowych w ramach procesów i funkcji symulacji;
- strategicznie optymalizować procesy przez gromadzenie informacji na podstawie pozyskiwania danych i zaawansowanej analityki obejmującej większe obszary;
- stosować wspólnie urządzenia i elementy pochodzące od różnych producentów dzięki standaryzowanej konfiguracji i komunikacji.
Zderzenie koncepcji: konwencjonalnej i cyfrowej
Nie zagłębiając się w historię normy IEC 60870 i protokołów aplikacji DNP3, można stwierdzić, że koncentrują się one ściśle na definiowaniu protokołów komunikacyjnych. Szereg ogólnych obiektów danych – na przykład do przesyłania poleceń lub mierzonych wartości – można swobodnie wykorzystać w odpowiednich zastosowaniach. Nie jest wymagana standaryzacja na poziomie aplikacji. Każdy producent i każdy użytkownik, można powiedzieć, przygotowuje własny specjalny sos.

Normę IEC 61850 opracowano w celu stworzenia fundamentu dla niezależnej od producentów integracji systemów energetycznych i urządzeń zabezpieczających. Norma umożliwia użytkownikom opracowywanie dokładnie interpretowanej aplikacji na podstawie dobrze zdefiniowanego, uniwersalnego w zastosowaniu języka projektowania oraz zaawansowanego modelu funkcji i danych. Wykorzystując dedykowane protokoły i usługi, systemy zgodne z normą IEC 61850 mogą teraz wchodzić w interakcje między sobą zarówno na poziomie centrum sterowania i krytycznych procesów w czasie rzeczywistym. Specjalne operacje monitorowania zapewniają wysoki poziom odporności. Zamiast dużych wiązek kabli miedzianych rozwiązanie wykorzystuje prosty przewód Ethernet lub światłowód do przesyłania sygnałów cyfrowych między wszystkimi połączonymi komponentami.
Dane obiektów jak cyfrowy multiplikator
Scyfryzowany obiekt zgodny z normą IEC 61850 zapewnia elastyczne możliwości systematycznego weryfikowania konserwacji, wymiany lub rozbudowy sprzętu nawet w trakcie eksploatacji, bez konieczności modyfikowania fizycznej konfiguracji systemu. Wdrożenie normy IEC 61850 zapewnia także strategiczne korzyści w zakresie gromadzenia danych operacyjnych dotyczących wyposażenia i ich wykorzystanie w ukierunkowany sposób. IEC 61850 może zapewnić podstawę do poprawy stabilności dostaw i jakości sieci w dłuższej perspektywie. Stworzenie cyfrowego bliźniaka umożliwia dokładne kontrolowanie warunków eksploatacji oraz przewidywanie lub symulowanie scenariuszy operacyjnych. Nowsze koncepcje IEC 61850 umożliwiają scalenie rozproszonego sprzętu, co pozwala na bardziej skuteczne koordynowanie zarządzaniem operacjami. Na przykład takie metody jak „routable GOOSE” lub „routable sampled values” mogą pokonać istniejące ograniczenia sprzętowe. W erze, w której dynamika środowiska energetycznego znacznie się zwiększa dzięki rosnącemu udziałowi odnawialnych źródeł, jest to kolejną strategiczną zaletą.
Skuteczne wdrażanie projektów IEC 61850 z zenon
IEC 61850 wnosi kluczowe funkcje cyfryzacji do branży energetycznej w imponujący i kompleksowy sposób. Standaryzacja w oparciu o IEC 61850 pomaga firmom w zwiększeniu elastyczności systemów i uzyskaniu doskonałych synergii w tworzeniu projektów, ich wdrażaniu i utrzymaniu. Rezultatem jest platforma technologiczna, która obsługuje nowe modele wykorzystania i uwzględnia rosnącą dynamikę i presję kosztową w branży. Dzięki wielu mocnym stronom platforma programowa zenon może odgrywać unikatową rolę w cyfryzacji podstacji i ich komponentów. zenon zapewnia prawie każdą opcję łączności urządzeń zabezpieczających i systemów na poziomie stacji i na poziomie sterowania siecią – niezależnie od typu urządzenia lub producenta. Oprócz tego możliwe jest elastyczne wdrażanie rożnych sprawdzonych koncepcji bezpieczeństwa.
zenon zapewnia firmom swobodę w wyborze komponentów oraz możliwość projektowania elastycznych architektur do własnych rozwiązań PAC, a także niepowtarzalny zestaw funkcji i cech do wdrażania projektów zgodnych z IEC 61850 o dowolnym rozmiarze.
CopaData
