- w zakresie funkcjonalności istniejących zasobów dotyczących interfejsu użytkownika, modułu MasterMemBox, bezpieczeństwa obsługi obiektów przemysłowych oraz integracji z systemami innych producentów,
- w obszarze nowych strategii tj. stacji operatorskich MASTER-Windows, systemu DCS MASTER oraz zastosowania sieci internetowych w systemie MASTER.
1. Ogólna struktura organizacyjna systemu MASTER
- poziomu procesowego, w skład którego wchodzą stacje procesowe (ogniwa MASTER) oraz stacje komunikacyjno – przetwarzające (bramki MGate),
- poziomu operatorskiego z równorzędnymi stacjami operatorskimi w dowolnej ilości, z tym samym lub innym oprogramowaniem aplikacyjnym,
- poziomu nadrzędnego, w tym witryn internetowych, stacji sprzęgających oraz linków do obcych systemów,
- podsystemu inżynierskiego, obejmującego m.in. edytory poziomów procesowego/operatorskiego oraz różnorodne narzędzia dla diagnostyki i serwisu,
- podsystemu komunikacyjnego, w skład którego wchodzą sieci procesowe, technologiczne, graficzne, diagnostyczno-serwisowe, linki do innych systemów, szyfrowane połączenia internetowe stosowane w działaniach regulacyjno-sterowniczych (z/bez technologii VPN) oraz łączy VPN w zdalnych pracach diagnostyczno-serwisowych, etc.
Sieci komputerowe integrują fizycznie i funkcjonalnie wszystkie elementy systemu w pionie i poziomie w zakresie komponentów systemu MASTER jak również zewnętrznych systemów, bez względu na fakt na jakich platformach operacyjnych zrealizowane zostały poszczególne komponenty. Zazwyczaj są to sieci redundantne z protokołami warstwy transportowej TCP, UDP o wydajności transmisyjnej w zakresie: 10Mb-1Gb.
2. Rozwój systemu automatyki MASTER w zakresie istniejących zasobów
2.1. Rozwój interfejsu użytkownika systemu MASTER
Jedne z ostatnich modyfikacji dotyczą:
- możliwości obsługi w jednej aplikacji stacyjek regulacyjno-sterowniczych z wykorzystaniem myszy i klawiatury lub myszy i suwaka,
- sieciowego dostępu do archiwów pomiarów,
- możliwości zmian przez operatorów granic ostrzegania/alarmowania.
Jest to możliwość pobierania i prezentowania na wykresach dowolnej stacji operatorskiej pomiarów z innej stacji operatorskiej w trybie on-line. Ma to znaczenie w przypadku przerw w pracy stacji operatorskiej i braku ciągłości archiwów pomiarów. Funkcjonalność przydatna jest również w przypadku stacji inżynierskich i multioperatorskich.
Zmiany on-line granic ostrzegania i alarmowania sygnałów pomiarowych dla inżynierów i operatorów
Funkcjonalność może być wykorzystywana m.in. do drobnej korekty granic ostrzegania i alarmowania w okresie letnim, żeby ustrzec się przed lawiną alarmów / zdarzeń generowanych nadmiarowo w sytuacji pogorszenia się warunków pracy urządzeń przez letnie upały. (Rys. 4)
2.2. Nowy moduł MasterMemBox
Usługa mmbox stanowi bezpieczne repozytorium istotnych danych, zrealizowane w oparciu o redundantne układy stacji komunikacyjno-przetwarzających (SKP), potocznie nazywanych bramkami MGate.
Stabilną i bezpieczną pracę w zakresie przechowywania danych uzyskuje się poprzez ciągłą wymianę danych między głównymi usługami bramek tj. oprogramowaniem MGate oraz usługami mmbox. Ponadto pomiary przechowywane w repozytorium są cyklicznie zapisywane w plikach archiwalnych. Jest to ważne dla odtworzenia liczników w przypadku jednoczesnego zaniku zasilania w obu bramkach.
Przygotowanie projektu przetwarzania wtórnego bramek dla danych przechowywanych w repozytorium mmbox przygotowuje się za pomocą edytora ReginEd.
2.3. Bezpieczeństwo obsługi obiektów przemysłowych
- opracowywaniu układów zabezpieczających urządzenia, które w newralgicznych sytuacjach wyłączają poszczególne urządzenia lub cały blok bez ingerencji operatora,
- zastępowaniu operatorów w uciążliwych, powtarzalnych operacjach, przez automatyczne wykonywanie tych sekwencji w sterownikach SMC4.
- realizacji specjalizowanych systemów automatyki do pracy samodzielnej lub w kompleksie systemów automatyki IASE i innych producentów.
- opracowywaniu dla obiektów procedur i masek rozruchowych.
Układy zabezpieczeń
Preferowane w IASE zabezpieczenia, realizowane są w logice „2z3” i składają się z 3 ogniw zabezpieczeń (Z1, Z2, Z3), na wejścia których podawane są sygnały w ilości 1-3 z torów pomiarowych. Na wyjściu ogniw zabezpieczeń generowane są sygnały, podawane na elektroniczne wybieraki „2z3”, sterujące przekaźnikami wyłączenia (wybicia) zabezpieczanych urządzeń. Na synoptyce zawierającej listę wszystkich zabezpieczeń, zaznaczone jest zadziałanie tego zabezpieczenia, które spowodowało wybicie urządzenia. (rys. 6)
Dotychczas zaimplementowano następujące sekwencje:
- przełączania nitek węglowych,
- przełączania pomp wody zasilającej,
- przełączenia i autowybierania do pracy pomp kondensatu,
- sterowania odwodnieniami kotłowymi i turbinowymi,
- uruchomienia układu spaliny-powietrze,
- wykonania próby wodnej,
- odazotowania spalin, w tym sekwencje rozładunku mocznika,
- zał/wył wentylatora Rrofa, wtrysku mocznika do kotła, etc.
W Instytucie opracowano i wykonano szereg specjalizowanych systemów w oparciu o moduły systemu MASTER do pracy samodzielnej lub w kompleksowych instalacjach systemów automatyki IASE i innych producentów. Systemy stosowane są w elektrowniach, elektrociepłowniach i innych zakładach przemysłowych.
Są to:
- elektrohydrauliczny regulator turbiny – UNIMAT,
- kompleksowy układ zabezpieczeń bloku – KUZB,
- system pomiarów specjalnych – UNIKONT,
układy automatycznej regulacji cieplnych bloków energetycznych – UAR , w tym:
– wykrywanie braków węgla i ochrona młynów przed zakopaniem,
– redukcja NOx,
– sterowanie palnikami rozpałkowymi mazutu i oleju lekkiego, etc.
Systemy podlegają ciągłym modernizacjom w zakresie myśli technicznej, stosowanego sprzętu, oprogramowania operacyjnego oraz oprogramowania narzędziowego wytwarzanego w Instytucie.
W przypadku układów KUZB i palników rozpałkowych wyzerowanie wszystkich wyjść przekaźników powoduje:
- zanik zasilania szafy systemowej,
- zatrzymanie programów sterowników zabezpieczających.

Rys. 7. Synoptyka z trzema układami zabezpieczeń systemu MASTER dla turbiny z zaznaczoną przyczyną pierwszego wybicia turbiny
2.4. Rozwój systemu w zakresie integracji z systemami innych producentów
Aktualna jest również potrzeba implementacji coraz to nowych protokołów standardowych i firmowych w celu integracji systemu automatyki MASTER z systemami innych producentów.
W naszych rozwiązaniach integracja systemu MASTER z systemami i sterownikami innych producentów odbywa się:
- bezpośrednio w sterownikach SMC4,
- w bramkach MGate.
Do integracji systemów wykorzystywane są porty RS485 z protokołami Modbus/RTU oraz porty ethernetowe RJ45 i protokoły OPEN Modbus (przykład na rysunku 8).
Procedury i maski rozruchowe
Są mechanizmy wspomagania operatora przy rozruchu bloku z automatycznie przewijaną listą czynności w czasie oraz wizualizacją na wykresie aktualnych parametrów pary tj. ciśnienia i temperatury, mierzonych na wylocie z kotła do turbiny, w odniesieniu do modelowego ich przebiegu. (Przykład na rysunku poniżej.)
Bramki obsługują według jednolitego sposobu:
- stacje procesowe (ogniwa fizyczne) systemu MASTER
- ogniwa wirtualne, odwzorowujące w systemie MASTER obce sterowniki lub systemy.
2.5. Rozwój systemu w obszarze narzędzi edycyjnych i serwisowo-diagnostycznych
- użytkowego oprogramowania systemowego dla stacji operatorskich i inżynierskich (tzw. runtime systemu), niezależnego o technologii obiektu przemysłowego
- oprogramowania edycyjnego, służącego do tworzenia grafik, paneli regulacyjno-sterowniczych, algorytmów wyliczania wielkości wtórnych oraz edycji formatek raportów, charakterystycznych dla konkretnych obiektów przemysłowych, elektrowni, elektrociepłowni, cukrowni, zakładów chemicznych etc.
Wszystkie zasoby użytkownika programu ReginEd przechowywane są w bazie danych DBProjects.db. Dostęp do zasobów jest zapewniony poprzez konfigurowalne drzewo zasobów.
pełną edycję, sprawdzanie poprawności i wydruk arkuszy projektowych,
dostęp do bibliotek schematów blokowych REGIN-H,
kompilację projektów poprzez wbudowany kompilator KompRegin i tworzenie programów wykonywalnych.
przesyłanie programów wykonywalnych do sterowników / bramek MGate,
weryfikację projektów edycyjnych dla sterowników MASTER w tym:
- komunikację ze sterownikiem, wybór adresów i odczyt bieżących wartości ze sterownika oraz wizualizację wartości na arkuszach w różnych formatach,
- wykonywanie operacji na adresach – forsowania i odforsowywania,
- weryfikację zaprojektowanych układów przetwarzania wtórnego dla bramek MGate w tym:
– komunikację z bramkami MGate,
– odczyt bieżących wartości z bramek MGate oraz ich wizualizację na arkuszach projektowych.
3. Rozwój systemu automatyki MASTER w obszarze nowych strategii
3.1. Stacje operatorskie MASTER-Windows
- nielimitowaną liczbą źródeł danych tzw. stacji automatyki tj. redundantnych bramek MGate,
- sieciowy dostęp do archiwów zdarzeń i pomiarów,
- duże plikowe archiwa pomiarów z rozdzielczością 1-sekundowa, ograniczone pojemnością dysków,
- nowoczesny design interfejsu użytkownika w oparciu o biblioteki Qt i BCGSoft,
- łatwość eksportu danych ze stacji.
3.2. Prace w zakresie DCS MASTER
na poszczególnych obiektach oraz zlokalizowany w IASE centralny serwer DCS z centralną bazą danych
MySQL-DCSMASTER pracujący w systemie GNU/Linux, gromadzący zasoby systemowe wszystkich serwerów obiektowych.
Systemy serwerów obiektowych zostaną zintegrowane ze wszystkimi, aktualnie istniejącymi podsystemami softwarowymi IASE tj. oprogramowaniem systemowym i edycyjnym stacji operatorskich, stacji komunikacyjno-przetwarzających (bramek) oraz sterowników MASTER, w celu ujednolicenia sposobu przechowywania, zarządzania konfiguracją obiektową, całkowicie niezależną od platformy sprzętowo/programowej
Za pośrednictwem usług dostępowych, programy edycyjne (np ReginEd), stacje operatorskie i inżynierskie MASTER mogą swobodnie z dowolnego miejsca modyfikować parametry sygnałów oraz dodawać i usuwać istniejące wpisy konfiguracyjne.
W przyszłości będzie także możliwe stworzenie jednolitego interfejsu sieci web, umożliwiającego modyfikację oraz podgląd bazy DCS poprzez wykorzystanie dowolnej przeglądarki WWW.
3.3. Wykorzystanie sieci internetowych w operatorskiej obsłudze obiektów przemysłowych
Wykonane oprogramowanie nowej wtyczki (ang. plugin) zainstalowane na komputerze klienta łączy się z usługą zainstalowaną na centralnym serwerze i przekazuje do realizacji zlecone rozkazy regulacji i/lub sterowań (Rys. 12).
Oprogramowanie to umożliwia dostęp do sterowań z wielu źródeł jednocześnie, jest łatwo skalowalne oraz automatycznie aktualizuje udostępniane komputerom klienckim zasoby.
Aktualnie rozwiązanie znalazło zastosowanie w zdalnej regulacji mocy, ze stanowiska operatora w międzyblokowym regulatorze mocy, zgodnie z zadanymi planami produkcyjnymi z Krajowej Dyspozycji Mocy. System może być wykorzystywany również w innych obiektach typu elektrownie wodne, etc.
Podsumowanie
Dbałość o jakość podstawowego produktu jakim jest System Automatyki MASTER z jednoczesnym rozwijaniem innych systemów, tworzy perspektywę skutecznego konkurowania Instytutu z innymi firmami w tej dziedzinie.
www.iase.wroc.pl
Autorzy: A. Kieleczawa, M. Białecki, R. Izakiewicz, J. Osio, W. Noiński, P. Pietras, R. Skakowski, D.Wojtanowicz, W. Szubert, E. Ziaja.
