Technologie

Rewolucyjna technologia w trosce o środowisko – rozdzielnica SM AirSeT

Do niedawna technologia wykorzystująca gaz SF6 (heksafluorek siarki) była najlepszym i jedynym sposobem na to, aby rozdzielnice średniego napięcia spełniały wymagania dotyczące kompaktowych rozmiarów i izolacji instalacji. Minusem SF6 jest jednak jego wysoki współczynnik ocieplenia globalnego (GWP) i konieczność ostrożnego obchodzenia się z nim po wycofaniu urządzeń z eksploatacji. Schneider Electric proponuje alternatywę – technologię bez gazu SF6, dostępną w nowej gamie rozdzielnic SN typu SM AirSeT.

Rozdzielnica SM AirSeT wykorzystuje izolację powietrzną w połączeniu z nową technologią Shunt Vacuum Interruption (SVI)TM – bocznikowego przerywania prądu w próżni – opracowaną przez Schneider Electric. Jednostki funkcyjne mają taki sam rozmiar jak w poprzedniej generacji rozdzielnic SM6. Nowe urządzenie zostało dodatkowo wyposażone w zaawansowane funkcje cyfrowe, które można integrować z systemami automatyki i nadzoru. Ponadto monitoruje jakość połączeń zapobiegając przegrzaniu w obwodzie mocy oraz warunki środowiskowe w przedziałach rozdzielnicy w celu identyfikacji anomalii, które mogą prowadzić do degradacji urządzenia. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia poważniejszych awarii a przez to zapewnienie ciągłości usług.

– Technologia SM AirSeT otrzymała etykietę Green Premium™ za zrównoważoną wydajność. Jest ona zarezerwowana dla rozwiązań Schneider Electric, które zostały zaprojektowane z myślą o pracy w ramach gospodarki o w obiegu zamkniętym i posiadają kluczowe cechy, które na to pozwalają, takie jak zwiększona trwałość, możliwość rozbudowy i możliwość poddania recyklingowi. SM AirSET służy dekarbonizacji przemysłu i modernizacji sieci, umożliwiając dystrybutorom energii elektrycznej poprawę wydajności operacyjnej i niezawodności – wyjaśnia Adam Lizończyk, Wiceprezes pionu Power Systems na klaster Europy Środkowo-Wschodniej w Schneider Electric. Komory aparatów wypełnione czystym powietrzem są całkowicie odizolowane od środowiska zewnętrznego, zapewniając dodatkową ochronę przed trudnymi warunkami atmosferycznymi i wieloletnią eksploatację. Zastosowanie czystego, osuszonego powietrza atmosferycznego eliminuje potrzebę skomplikowanego i kosztownego recyklingu gazu, co minimalizuje całkowity koszt użytkowania rozdzielnicy.

Inne kluczowe korzyści rozdzielnicy SN typu SM AirSeT obejmują:

  • Auto-diagnostykę. Nowa gama rozdzielnic Schneider Electric oferuje funkcje diagnostyki bazującej na aktualnym stanie instalacji, dostarczając dane ze swoich czujników zarówno do aplikacji lokalnych, jak i zaawansowanych narzędzi analitycznych, takich jak te oferowane za pośrednictwem architektury EcoStruxure. Platforma firmy Schneider Electric umożliwia udostępnianie danych w chmurze, aby lepiej wspierać efektywność i bezpieczeństwo operacji.
  • Możliwość zarządzania rozproszonymi sieciami energetycznymi. Wszystko za sprawą wyposażenia w Easergy T300 Feeder Remote Terminal Unit, sterownik modułowy do nowoczesnej automatyzacji sieci opartej na IoT. Oferuje on działające w ramach pojedynczej aplikacji rozwiązanie do sterowania, ciągłego monitorowania jakości energii elektrycznej, natychmiastowego identyfikowania i eliminowania usterek oraz możliwości przekonfigurowania sieci w celu skrócenia czasu przestoju.
  • Trwałość. Zaawansowany mechanizm napędowy CompoDrive, opatentowany przez Schneider Electric, został zaprojektowany tak, aby sprostać zwiększonym wymaganiom nowoczesnej, zdecentralizowanej sieci energetycznej. Dzięki dziesięciokrotnie większej wytrzymałości mechanicznej niż w przypadku konwencjonalnych mechanizmów napędowych, SM AirSeT ma żywotność sięgającą 40 lat i 10 000 operacji.
  • Kompaktową budowę. Umożliwia ona łatwą instalację w obiektach o ograniczonej powierzchni. Pola rozłącznikowe o szerokości 375 mm są najwęższe w swojej klasie.
  • Kompletny i elastyczny zakres jednostek funkcyjnych. Obejmują one m.in.: rozłącznik, rozłącznik z bezpiecznikiem lub wyłącznik próżniowy oraz pola pomiarowe współpracujące z licznikami dla inteligentnych sieci, dające możliwość ich dowolnego łączenia i konfiguracji.

Dzięki zastosowaniu innowacyjnej komory próżniowej w technologii Shunt Vacuum Interruption (SVI)™, opartej o 67 patentów, możliwe było zachowanie funkcji trójpozycyjnego rozłącznika oraz rozłącznika bezpiecznikowego, wraz ze wszystkimi zaletami tych aparatów tj. optymalnymi kosztami, kompaktowymi wymiarami czy prostą i bezpieczną obsługą.

SM AirSeT obsługuje się jak tradycyjną rozdzielnicę, dzięki czemu jest łatwa w eksploatacji i nie wymaga dodatkowego szkolenia. Urządzenie wykorzystuje technologie ochrony przed łukiem elektrycznym, które zwiększają bezpieczeństwo operatora, a także obsługuje nowe tryby interakcji – jak interfejsy umożliwiające zdalny dostęp do rozdzielnicy z urządzenia mobilnego.

– Wielka transformacja zaczyna się od pozornie niewielkich, ale znaczących zmian, co potwierdza opracowana przez nas ekologiczna technologia konstrukcji rozdzielnic średniego napięcia typu SM AirSeT. Nowe urządzenia wykorzystują czyste powietrze zamiast szkodliwego gazu cieplarnianego SF6. Wdrożenie to stanowić będzie w najbliższych latach jeden z istotnych elementów wielkiej rewolucji energetycznej. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że okres eksploatacji urządzeń rozdzielczych wynosi nawet kilkadziesiąt lat, widzimy, że organizacje mają jedyną w swoim rodzaju okazję do podjęcia działań w celu uniknięcia ryzyka dodatkowych emisji gazów cieplarnianych – dodaje Adam Lizończyk. Gaz SF6, czyli sześciofluorek siarki, jest wciąż powszechnie używany w urządzeniach elektrycznych wykorzystywanych do zasilania sieci energetycznych i instalacji przemysłowych. Ten związek chemiczny jest silnym gazem cieplarnianym, a jego wpływ na środowisko pozostaje około 23,5 tys. razy większy niż przy emisji dwutlenku węgla. SF6 to jednocześnie jeden z sześciu rodzajów gazów cieplarnianych objętych Protokołem z Kioto i Dyrektywą Europejską 2003/87 (handel uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych).

Wyeliminowanie SF6 z rozdzielnic dzięki innowacyjnemu i unikalnemu połączeniu czystego powietrza i technologii SVI™ pozwala zmniejszyć wpływ sieci elektrycznych na środowisko. Wszechobecność rozdzielnic SN stosowanych obecnie na całym świecie – szacuje się, że w samej Europie jest ich około 15 milionów – oznacza, że nowa oferta stanowi niezwykle skuteczne narzędzie wspierające dekarbonizację sieci dystrybucyjnych.

Technologia zaprojektowana i stworzona przez Schneider Electric, polegająca na wykorzystaniu czystego powietrza zamiast gazu cieplarnianego SF6, została doceniona przez Innovation for Cool Earth Forum (ICEF). Znalazła się wśród 10 najważniejszych innowacji 2020 roku w obszarze energii i troski o lepszy klimat.

Wprowadzenie SM AirSeT jest częścią programu Schneider Electric „Grids of the Future” i kamieniem milowym w dążeniu do wprowadzenia na rynek kompletnego portfolio rozdzielnic bez gazu SF6 do 2025 roku.

Schneider Electric

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

To Top