Technologie

Przyszłość i bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznych

Odnawialne źródła energii z roku na rok mają coraz większy udział w produkcji prądu na świecie. Nic w tym dziwnego, w obliczu topniejących złóż węgla i ropy, wzrastającego zanieczyszczenia powietrza i skali problemów w elektrowniach jądrowych.

Ostatni, prawie 200 stronicowy raport Stanford University pod tytułem: “100% Clean and Renewable Wind, Water, and Sunlight All-Sector Energy Roadmaps for 139 Countries of the World” zakłada, że do 2050 roku w 139 krajach (w tym w Polsce) 100 % prądu będzie pochodziło z odnawialnych źródeł energii. Raport porównuje i analizuje sytuacje w poszczególnych krajach, wskazując na szereg korzyści ekonomicznych, pracowniczych i ekologicznych związanych z taką zmianą. Tendencje wzrostu  produkcji energii z OZE podtrzymują wizjonerzy tacy jak  Elon Musk, który promując swoje elektryczne samochody, bardzo mocno zaangażował się w fotowoltaikę. Udowodnił przy okazji, że energia słoneczna jest całkiem praktyczna. Za takimi przykładami idą inni.

Duże międzynarodowe firmy z ustabilizowaną pozycją na rynku inwestują, poszerzając swoje portfolio. Tak było z firmą Preformed Line Products z USA, która po wykupieniu w 2007 roku akcji ZWSS Belos – głównego polskiego producenta osprzętu energetycznego, weszła do Polski z ofertą systemów mocowań paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu, taka firma jak Belos z ogromnym potencjałem i tradycjami, jest w stanie dzisiaj oferować osprzęt montażowy modułów fotowoltaicznych. Mocowania paneli fotowoltaicznych od Belos-PLP, spełniają wszystkie najważniejsze normy bezpieczeństwa. Potwierdzają to niezależne badanie przeprowadzone prze TUV i wydanie certyfikatu potwierdzającego jakość i wytrzymałość elementów mocowań dla paneli fotowoltaicznych. Inwestowanie w certyfikację elementów montażowych dla fotowoltaiki takich firm jak Belos-PLP, zmuszają do zwrócenia uwagi na bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznych.

Inwestorzy planując budowę elektrowni często skupiają się w pierwszej kolejności na doborze paneli i inwerterów. Pokazują to karty techniczne inwestycji, które często nie uwzględniają kwestii montażowych. A to właśnie konstrukcje nośne paneli odpowiadają za bezpieczeństwo i niezawodność instalacji. To one wytrzymują obciążenia, a biorąc pod uwagę okresy gwarancji paneli sięgające nawet do 20 lat, muszą być po prostu niezawodne. Stąd tak istotną kwestią jest dobór certyfikowanych uchwytów, profili, zacisków, śrub od sprawdzonych dostawców. Cieszy, że takie firmy jak Belos-PLP inwestują i swoim doświadczeniem produkcyjnym są w stanie zapewnić bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznych. Cieszy tym bardziej, że inwestycję w fotowoltaikę w Polsce będą z roku na rok coraz większe. Uzasadnienie tych słów można znaleźć w corocznych raportach Instytutu Energetyki Odnawialnej publikowanych od 5 lat. Ostatni raport z maja 2017, pokazuje dynamiczny wzrost inwestycji udowadniając, że w ciągu 2016 roku w Polsce powstały nowe instalacje o łącznej mocy 101 MW. Biorąc pod uwagę fakt, że całość zainstalowanej mocy w Polsce szacowana jest na ok 200 MW to w ciągu jednego roku dokonał się gigantyczny wzrost.

Należy mieć nadzieje, że liczne raporty wskazujące na zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii w światowej i polskiej produkcji prądu przełożą się literalnie na rzeczywistość. Takie rozwiązanie jest niewątpliwe korzystne dla nas i dla przyszłych pokoleń.

Belos-PLP

(Ilustracja pochodzi z raportu: „100% Clean and Renewable Wind, Water, and Sunlight All-Sector Energy Roadmaps for 139 Countries of the World”)

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top