Technologie

Przekaźniki interfejsowe w technologii Push-in w ofercie Relpol S.A.

Budowa nowoczesnych i złożonych układów automatyki przemysłowej nierzadko wymaga zastosowania wielu modułów przekaźnikowych różnego typu w jednej szafie sterowniczej. Przekaźniki stosowane w dużych ilościach w takich aplikacjach to najczęściej wykonania wielotorowe, skutkuje to koniecznością wykonania w czasie prac instalacyjnych ogromnej ilości połączeń kablowych w gniazdach przekaźnikowych. Z tego względu każde usprawnienia w konstrukcji gniazd oraz zastosowanych przekaźników przynoszą wymierne korzyści zarówno przy projektowaniu a także w trakcie montażu i w czasie codziennej eksploatacji. Nowa linia produktowa przekaźników interfejsowych Relpol S.A. z zastosowaniem gniazd z zaciskami w technologii Push-in została zaprojektowana z dbałością o najdrobniejsze szczegóły, aby usprawnić pracę inżynierów, przyśpieszyć pracę monterów oraz osób obsługujących instalację w trakcie eksploatacji. 

Oczekiwania rynku

Wyniki analiz rynkowych wykonanych przez Relpol S.A. w trakcie prac rozwojowych nad konstrukcją nowych gniazd w technologii Push-in wykazały wiele obszarów, w których istnieje możliwość połączenia nowoczesnych cech technicznych i funkcjonalnych z możliwością uzyskania znaczących oszczędności po stronie użytkownika.

Wielu użytkowników zwracało uwagę na potrzebę, aby nowe produkty charakteryzowała duża powierzchnia przeznaczona na trwałe znakowanie gniazd przy zastosowaniu samoprzylepnych taśm z drukarek oznacznikowych oraz przy użyciu płytek stosowanych w złączach kablowych na szynę DIN. Takie cechy umożliwiają sprawną, szybką pracę oraz pozwalają zachować wysoką estetykę opisów w tworzonej szafie sterowniczej.

Jedną z ważniejszych cech oczekiwanych przez użytkowników był również spójny design konstrukcji aparatów o różnej funkcjonalności, który skutkuje bardzo wysoką estetyką a także możliwością zastosowania uniwersalnych akcesoriów, mostków łączeniowych tzw. „grzebieni” oraz zworek. Dzięki temu można uzyskać ograniczenie zbędnego okablowania oraz po raz kolejny znacznie przyśpieszyć prace instalacyjne.

Konstrukcja

W odpowiedzi na precyzyjnie zdefiniowane potrzeby rynku, Relpol S.A. opracował całkowicie nową serię gniazd wtykowych GZP80 do przekaźników miniaturowych i GZP4 do przekaźników przemysłowych. Nowe gniazda wyposażone w zaciski sprężynowe typu Push-in zostały wykorzystane następnie do stworzenia kompletnych zestawów przekaźników interfejsowych. Zaletą produktów jest łatwy i szybki montaż na szynie DIN dzięki precyzyjnym zaczepom oraz specjalnemu kształtowi obudowy. Ponadto, montaż i organizację okablowania ułatwiają zaciski skierowane pod niewielkim kątem w stronę koryt kablowych. Produkty mają możliwość trwałego i widocznego znakowania za pomocą oznacznikowych taśm samoprzylepnych o szerokości do 9mm lub za pomocą standardowych płytek opisowych stosowanych w wielu popularnych złączkach kablowych na szynę DIN wielu producentów.

Zdj. 1. Przekaźnik PI84-024AC-M91G-PS-2012-01

Szybkość, łatwość i wysokie bezpieczeństwo pracy zapewniają precyzyjne zaciski Push-in o niewielkiej sile podłączania przewodów oraz wysokiej sile trzymania, znacznie przewyższającej wymagania wskazane dla tego typu zacisków w normach EN60947-7-1, EN60998-2-2, EN60999-1, EN60999-2. Gniazda wyposażone są w czerwone przyciski zwalniające zacisk, charakteryzujące się nienaganną pracą. Dzięki temu odłączenie przewodów odbywa się w sposób intuicyjny i szybki. Dodatkowo, kształt i rozmiar przycisku pozwala na zwolnienie zacisku wkrętakiem dowolnego rodzaju lub chociażby za pomocą długopisu. Wyjątkową cechą są również otwory na sondy pomiarowe usytuowane przy każdym z zacisków. Zaprojektowane zostały w taki sposób, aby zakotwiczyć sondę w gnieździe i umożliwić dokonywanie pomiarów bez konieczności przytrzymywania sondy rękami, niezależnie od położenia gniazda.

Istnieje możliwość zamówienia różnych wersji, z kolorowymi transparentnymi obudowami, niebieskimi dla przekaźników z cewkami zasilanymi prądem stałym oraz pomarańczowymi dla cewek na prąd przemienny. Dzięki zastosowaniu różnych kolorów możliwe jest szybkie rozróżnianie sekcji z zasilaniem AC, od tych zasilanych DC. Transparentne obudowy dodatkowo umożliwiają kontrolę stanu styków i mechanizmu przekaźnika. 

Linie produktowe

Obecnie dostępne są trzy linie produktowe z gniazdami Push-in. Pierwsza obejmuje przekaźniki interfejsowe PI85, PI84 z gniazdami Push-in GZP80. Są to gotowe do montażu, kompletne zestawy składające się z przekaźników miniaturowych jedno i dwupolowych z serii RM85 oraz RM84, dostępne zarówno w standardowych obudowach nieprzeźroczystych oraz w kolorowych, transparentnych obudowach, przeznaczone odpowiednio do łączenia obciążeń o max. prądach 8A dla wersji dwutorowych oraz 12A (*max. 16A po zmostkowaniu) dla wersji jednotorowych. Zestawy wyposażone są w klasyczny moduł sygnalizacyjno-przeciwprzepięciowy TYPU M oraz obejmy wyrzutnikowe.

Drugą linią wyrobów są zestawy o nazwach PI84P oraz PI85P z gniazdami Push-in GZP80, będące podobnie jak poprzednie, kompletami składającymi się z gniazda, przekaźnika, modułu przeciwprzepięciowo-sygnalizacyjnego oraz wyrzutnika. W tych produktach elementami wykonawczymi są doceniane przez wielu automatyków transparentne przekaźniki RMP85 oraz RMP84. Obciążalność układu zestyków wynosi max. 16A dla wersji jednotorowej oraz 8A dla wersji dwutorowej. Najważniejszą cechą tego wykonania jest możliwość mechanicznego ręcznego wymuszania stanu zadziałania z funkcją blokowania. 

Ostatnią linią produktową są kompletne przekaźniki interfejsowe PIR2 i PIR4 z gniazdami Push-in GZP4 . Są to wykonania, w których przekaźnikami wykonawczymi są przemysłowe przekaźniki dwupolowe typu R2N o obciążeniu znamionowym 12A oraz czteropolowe 6-amperowe R4N z przyciskiem testującym z funkcją blokowania. Podobnie jak w poprzednich seriach klient otrzymuje kompletny gotowy do montażu moduł przekaźnikowy.

Standardowe wykonania obejmują wersje sterowane napięciami 24VDC, 24VAC, 230VAC jednak w sprawie innych napięć cewek oraz wersji specjalnych można skontaktować się bezpośrednio z przedstawicielem lub biurem obsługi klienta Relpol S.A.

Zdj. 3. Zestaw przekaźników interfejsowych Push-in

Akcesoria

Bardzo istotną kwestią jest szeroka gama wtykowych akcesoriów zapewniających szybkie i swobodne mostkowanie, zarówno po stronie cewek jak i od strony wyjść przekaźników. Akcesoria obejmują takie produkty jak: złącza 2-polowe (ZGZP80-2, ZGZP4-2), złącza 8-polowe (ZGZP80-8, ZGZP4-8), zworki 2-polowe (ZGZP-2).  Wszystkie rodzaje są dostępne w czterech wersjach kolorystycznych i zapewniają praktycznie nieograniczone możliwości wykorzystania. Możliwość łączenia w wielu konfiguracjach równocześnie pozwala na dodatkową oszczędność czasu w trakcie prac instalacyjnych.  

Zdj. 2. Akcesoria łączeniowe do gniazd i przekaźników Push-in

Podsumowanie

Nowa linia przekaźników interfejsowych Relpol S.A. w technologii Push-in oferuje szereg korzyści w porównaniu z klasycznymi wersjami śrubowymi. Znaczne skrócenie czasu montażu ułatwia i przyśpiesza pracę producentów i monterów układów automatyki, co przekłada się na istotne oszczędności, szczególnie w złożonych projektach, gdzie występują duże ilości przekaźników pośredniczących.  Bogata oferta wtykowych akcesoriów w postaci złącz grzebieniowych i zworek do mostkowania wspólnych sygnałów wejść a nawet wyjść przekaźników interfejsowych, pozwala ograniczyć ilość koniecznych operacji do minimum i jeszcze bardziej skrócić czas wykonania okablowania. Dopracowana konstrukcja umożliwia swobodne stosowanie powszechnych metod znakowania, znanych z innych aparatów automatyki przemysłowej. Wszystko to razem sprawia, że cały proces produkcji systemów automatyki z wykorzystaniem najnowszych przekaźników interfejsowych Relpol S.A. przebiega znacznie szybciej i łatwiej. Dodatkowo finalny efekt wizualny zmontowanej rozdzielnicy jest znacznie lepszy niż przy zastosowaniu klasycznych gniazd śrubowych starego typu.  Szczegółowe materiały informacyjne znajdują się na stronie producenta www.relpol.pl  

Rafał Kluska

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top