Technologie

PREMIERA: zenon Software Platform wersja 10

Wszechstronne zastosowanie nowości do zastosowania w branży energetycznej

Automatyzacja i cyfryzacja procesów w branży energetyki od ponad
30 lat jest częścią firmy COPA-DATA, lidera w produkcji oprogramowania. Najnowsza dostępna już na rynku wersja zenon 10, to doskonała platforma
do wprowadzania branży energetycznej w świat digitalizacji i IT. Wprowadzone zmiany oraz nowe funkcjonalności powodują, że korzystanie z zenon jest jeszcze łatwiejsze, a procesy w branży energetycznej w pełni zabezpieczone.

Wszechstronne zastosowanie oraz nowe nazewnictwo

Wersja wprowadzona na rynek w 2021 roku dostarczy naszym klientom kompleksową platformę oprogramowania z nowym nazewnictwem: Report Engine, wcześniej znany jako zenon Analyzer, jest teraz zintegrowany z oprogramowaniem zenon. Nazwę zenon Runtime zmieniono na Service Engine, a zenon Editor — na Engineering Studio. W celu przedstawienia nowych funkcji w spójnej i atrakcyjnej wizualnie formie, środowisko inżynieryjne, w tym konfiguracja, otrzymało zupełnie nowy interfejs. Ponadto, aby w łatwy i przyjemny sposób zapoznać się z możliwościami nowego narzędzia zenon 10 i usług, które uzupełnią cały pakiet, zespół COPA-DATA stworzył dedykowane podstrony oraz odrębne video zawierające informacje na temat nowych funkcji, jakie oferuje zenon i benefity dla każdej branży w, której jest wykorzystywany.

Branża energetyczna

Aby sprostać rosnącym wymaganiom elektromobilności, zenon 10 wprowadza na rynek sterownik OCPP. Jest on używany do komunikacji ze stacjami ładowania pojazdów elektrycznych. Kolejne nowe funkcje obejmują konfigurację offline zenon Process Gateway w Engineering Studio. Działający silnik serwisowy nie jest już potrzebny; kopia zapasowa projektu jest dołączona. Nowością jest również Egress Connector do zenon Service Grid. Podobnie jak sterownik, który wysyła zapytania o wartości zmiennych, umożliwia on również dostęp do zmiennych innych silników serwisowych. Podobnie jak w przypadku każdej nowej wersji, również tutaj zaktualizowano dużą liczbę istniejących sterowników i bram sieciowych (np. DNP3 lub IEC61850), które są teraz bardziej dynamiczne. Ponadto dostępny jest sterownik GenericNET, który upraszcza także integrację ważnych protokołów IoT, takich jak usługi internetowe MQTT, AMQP lub REST. zenon 10 obsługuje również uwierzytelnianie za pomocą RADIUS. Ponadto COPA-DATA regularnie przygotowuje gotowe zestawy aplikacji. Pakiety te są zorientowane na konkretny przypadek aplikacji i obejmują również aplikacje demonstracyjne, Smart Objects oraz szablony umożliwiające możliwie najszybszą inżynierię projektu. Dostępny już jest zestaw aplikacji HMI podstacji, a wkrótce pojawi się nowy zestaw aplikacji systemu SCADA do szybkiego uruchamiania i wydajnego utrzymania systemów energetyki w tym systemów fotowoltaicznych dowolnej wielkości.

Innowacje i rozszerzenia

„Poza wykorzystywaniem naszych obecnych mocnych stron, wszystkie strategiczne decyzje w zakresie produktów podejmowane są zgodnie z naszym mottem ‘Przenikanie się OT i IT – musi być łatwiejszy sposób!’. Dlatego właśnie aktywnie zoptymalizowaliśmy integrację elementów i oznaczenia w platformie zenon 10. Nasza platforma oprogramowania stała się zintegrowanym i kompleksowym rozwiązaniem”, mówi Gerald Lochner, Kierownik Działu Zarządzania Produktami. Obejmuje to graficzną przeróbkę centralnego środowiska inżynieryjnego, zenon Engineering Studio oraz przeprojektowanie interfejsu platformy. Aplikacja zenon Analyzer, przemianowana na „Report Engine” została również w pełni osadzona w platformie zenon. Podobnie, jak w przypadku wypuszczenia każdej nowej wersji zenon, poprawiono wiele sterowników i bram, celem zapewnienia rozszerzonej funkcjonalności i usprawnień wydajności. W związku z tym wprowadzono również odpowiednie zmiany ważnych protokołów komunikacyjnych. W sumie, cykl rozwoju platformy zenon 10 objął 158 nowych funkcji. Najważniejsze kwestie to z pewnością Smart Data Storage zenon, czyli opcja, która oferuje teraz zintegrowaną bazę danych historycznych i kontekstowych na serwerach SQL. Dodatkowo wyróżnia się również jeszcze bardziej usprawniona funkcja Smart Objects, do wydajnego i inteligentnego projektowania.

Dzięki przeprojektowanemu Web Engine zenon, platforma zenon 10 zapewnia rozszerzenia i poprawę wydajności dla aplikacji opartych na HTML5. Dodatkowo, technologia kontenerów Docker jest również obsługiwana przez najpopularniejsze poprzednie wersje zenon 10. Nowa usługa zenon Service Grid Identity gwarantuje bezpieczne zarządzanie autoryzacją i uwierzytelnianiem, jak i niezawodne połączenie z istniejącymi systemami administracyjnymi, jak Microsoft Active Directory. Aby spełnić wymagania związane z coraz większą internacjonalizacją, raporty o alarmach i zdarzeniach platformy zenon można teraz szybko przekonwertować na inne języki.

HTML5 Web Engine i \Smart Objects: podróż trwa

Przemysłowy Internet Rzeczy jest czymś więcej niż tylko szumnym hasłem — wymagania wobec automatyzacji przemysłowej ulegają dynamicznym zmianom. Elastyczny dostęp, także zdalny, jest kluczowym czynnikiem dla przyszłościowych systemów i procesów. Z tego powodu w oprogramowaniu zenon 10 znacznie ulepszono możliwości silnika Web Engine. Dzięki uruchomieniu obsługi technologii kontenerowej Docker, możliwe jest teraz dodawanie manualne komentarzy do alarmów i zdarzeń. Wraz z poprawą wydajności w module Compiler i wykorzystaniem wykresów Gantta w Extended Trend, zenon robi kolejny logiczny krok w kierunku wizualizacji opartej na sieci web. Nastąpiła również rozbudowę Smart Objects, które pojawiły się w poprzedniej wersji. W zenon 10 moduły wielokrotnego użytku obsługują receptury, grupy receptur oraz import/eksport przy użyciu formatu XML.

Video przedstawiające najważniejsze funkcje zenon 10

Główne innowacje technologiczne zastosowane w zenon 10 omówiono w filmikach video dostępnych na: https://go.copadata.com/pl/zenon10
Dodatkowo, filmy podsumowujące nowe funkcje dostępne są również w zakresie głównych branż obsługiwanych przez COPA-DATA, czyli Energetyki i Infrastruktury, Farmaceutycznej, Motoryzacyjnej oraz Spożywczej. Mamy dla Was więcej informacji i czekamy na kontakt: sales.pl@copadata.com, lub telefonicznie: 12 290 10 54.

Źródło: COPA-DATA Polska Sp. z o.o.

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

To Top