Technologie

Plaforma systemowa zenon dla energetyki, infrastruktury i sieci przesyłowych

Firma COPA-DATA to producent platformy programowej zenon® wykorzystywanej w branży produkcyjnej i energetycznej. Platforma zapewnia automatyzację procesu nadzoru, monitorowanie i optymalizację maszyn, urządzeń i zasilania. Założona przez Thomasa Punzenbergera w 1987 r. spółka, z siedzibą w Salzburgu w Austrii jest niezależną, rodzinną firmą zatrudniającą około 260 pracowników na całym świecie. Dystrybucja oprogramowania w skali międzynarodowej jest możliwa dzięki jedenastu biurom firmy oraz wielu dystrybutorom. Dodatkowo ponad 240 certyfikowanych firm partnerskich gwarantuje wydajne wdrażanie oprogramowania dla użytkowników końcowych w przemyśle spożywczym, energetycznym, infrastruktury, motoryzacyjnym i farmaceutycznym. Od 2010 biuro COPA-DATA mieści się również w Polsce, w Krakowie skąd obsługuje klientów polskich udzielając im wsparcia sprzedażowego i technicznego.

Platforma systemowa zenon – podstawowe informacje

zenon to platforma programowa dla przemysłowej automatyzacji i branży energetycznej. Maszyny i urządzenia są kontrolowane, monitorowane i optymalizowane. Siłą platformy zenon jest otwarta i niezawodna komunikacja w heterogenicznych zakładach produkcyjnych. Otwarte interfejsy oraz ponad 300 natywnych sterowników i protokołów komunikacyjnych obsługujących integrację poziomą i pionową. Takie podejście umożliwia wdrażanie Przemysłowego Internetu Rzeczy oraz rozwiązań Smart Factory. Projekty tworzone z wykorzystaniem platformy zenon są wysoce skalowalne. zenon jest rozwiązaniem ergonomicznym
— dla inżynierów i użytkowników końcowych. Środowisko inżynieryjne jest elastyczne i można go używać w szerokiej gamie zastosowań. Zasada „parametryzowania zamiast programowania” pomaga inżynierom w szybkim, bezbłędnym konfigurowaniu projektów. Złożone funkcje w kompleksowych projektach dostępne są od ręki (out-of-the box) co umożliwia szybkie tworzenie intuicyjnych i niezawodnych aplikacji. Użytkownicy korzystając z platformy zenon zwiększają elastyczność i wydajność swojej pracy.

Dlaczego platforma systemowa zenon to idealne rozwiązanie dla branży energetycznej?

Platforma programowa zenon, produkt firmy COPA-DATA to idealne rozwiązanie dla branży energetycznej. Oprogramowanie zenon wykorzystywane jest w branży energetyki i sieci przemysłowych do kontrolowania i monitorowania urządzeń do dystrybucji energii oraz wytwarzania prądu w oparciu o źródła odnawialne. Oprogramowanie zenon jest szczególnie często wykorzystywane przy automatyzacji stacji elektroenergetycznych. Technologia zenon jest używana do obsługi na miejscu, w centrum kontroli oraz jako brama. Zapewnia inżynierom szybkie i łatwe wykonanie skomplikowanych i wymagających projektów. Na przykład, bezpieczne tryby redundancji mogą zostać skonfigurowane w sposób niestandardowy. Obsługa urządzeń przebiega sprawnie i przy dużej dostępności.

Oprogramowanie od firmy COPA-DATA zapewnia bezpieczną i otwartą komunikację z możliwością użycia charakterystycznych dla branży energetycznej protokołów np. IEC 61850, IEC 60870, DNP 3 and ICCP. Umożliwia to szybki rozwój i optymalne utrzymanie sterowników. Możliwości komunikacyjne oprogramowania zenon zapewniają najlepszą łączność w heterogenicznym środowisku oraz kompatybilność z sieciami typu smart grid. Ponadto, oprogramowanie zenon oferuje wiele funkcji dla infrastruktury inteligentnych miast. Umożliwia monitorowanie i kontrolowanie urządzeń tunelowych, wodno-kanalizacyjnych, a także transportu publicznego i jego zasilania.

Automatyzacja stacji elektroenergetycznych

Oprogramowanie zenon Energy Edition służy do efektywnej i bezpiecznej obsługi stacji elektroenergetycznych, zarówno tych w pełni zautomatyzowanych, jak i obsługiwanych lokalnie. Zapewnia to szybką konfigurację projektów, łatwe działanie i maksymalne bezpieczeństwo.Oprogramowanie zenon kontroluje działanie stacji elektroenergetycznych, pełniąc funkcję lokalnego systemu sterowania lub procesu gateway do systemów sterowania wyższego rzędu.

Zarządzanie dystrybucją

Potrzebujesz inteligentnego rozwiązania obsługującego wszystkie zadania związane z monitorowaniem i kontrolowaniem sieci elektroenergetycznych? W takim razie zenon Energy Edition to właściwy wybór dla systemu zarządzania dystrybucją. Oprogramowanie zenon oferuje szeroki wachlarz aplikacji zwiększających bezpieczeństwo, stabilność i wydajność: od konfiguracji projektu poprzez wizualizację, aż do raportowania i zgodnej z przepisami archiwizacji. Oprogramowanie zenon używane jako system zarządzania dystrybucją (DMS) służy do monitorowania i optymalizacji sieci elektroenergetycznych.

Oprogramowanie zenon dla elektrowni wodnych

Za sprawą charakterystycznych danych wyjściowych monitorowanie i kontrolowanie elektrowni wodnych stwarza szczególne wyzwania. Oprogramowanie zenon Energy Edition oferuje liczne funkcje zwiększające wydajność: od konfiguracji projektów poprzez wizualizację i sterowanie, aż po raportowanie. Rozwiązanie to służy do sterowania pojedynczymi zakładami lub wieloma różnymi elektrowniami w ramach systemu wyższego poziomu. Oprogramowanie zenon umożliwia wizualizację i kontrolę pracy elektrowni wodnych. Pozwala również optymalizować ich działanie za sprawą kompleksowych raportów.

Systemy magazynowania energii

Oprogramowanie zenon łączy systemy magazynowania energii z siecią. Wizualizuje dane dynamiczne i służy jako narzędzie do raportowania pozwalające oceniać zarchiwizowane dane.

Zarządzaj energią odnawialną

Oprogramowanie zenon wykorzystywane jest do sterowania i optymalizacji pracy urządzeń do produkcji energii odnawialnej. Pozwala ono połączyć kilka urządzeń w sprawny system.

Źródło: COPA-DATA Polska Sp. z o.o., ul. Josepha Conrada 51, 31-357 Kraków

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

To Top