Technologie

Nowości w ofercie Schneider Electric w zakresie automatyki EAZ & seria Easergy MiCOM Px30

Streszczenie: Firma Schneider Electric dysponuje obecnie szeregiem nowych rozwiązań w zakresie automatyki zabezpieczeniowej, które elastycznie można dopasować do wszystkich typów aplikacji zarówno na średnim jak i wysokim napięciu. Nowe serie zabezpieczeń typu Easergy P1, P3 i P5 dedykowane na średnie i niskie napięcie można stosować w zależności od wymagań sprzętowych i programowych. Kluczowe dla energetyki zawodowej jest oferowanie zabezpieczeń serii Easergy MiCOM Px30, które przeszły ostatnio gruntowną metamorfozę stając się mocnym elementem w ofercie Schneider Electric. Artykuł ma na celu przedstawienie nowych serii oraz wypełnienie luki w odniesieniu do realizacji automatycznego odciążania częstotliwości SCO oraz innych aspektów wyszczególnionych w rozporządzeniach unijnych w temacie kodeksów sieciowych, które powszechnie wdrażane są obecnie przez zawodowe grupy energetyczne.

Seria Easergy w grupie PowerLogic

Logo Easergy może kojarzyć się z produktami oferowanymi już przez SE na rynku polskim. Mowa tutaj o urządzeniach mających na celu redukcję współczynników SAIDI / SAIFI w układach restytucyjnych (wskaźniki zwarcia Flair/Flite, sterownikach obiektowych T200 oraz T300). Marką Easergy sygnowane są również od paru lat dobrze znane i cenione na naszym rynku przekaźniki serii MiCOM i Sepam. Proces ujednolicania nowej marki na rynku zabezpieczeń trwa. Nowe serie zabezpieczeń Easergy zostaną włączone od nowego roku w grupę urządzeń PowerLogic do których należą także wysokiej klasy urządzenia pomiarowe serii ION.

Nowe urządzenia Easergy mają za zadanie przynieść nową jakość powiązaną ze stałym rozwojem technologicznym w branży nie tyle energetycznej, co elektronicznej. Zmiany, które zaszły w sektorze zabezpieczeń uwydatniły kluczowe elementy związane z cyfryzacją otaczającego nas świata. Na pewno należy do nich komunikacja po ethenecie, cyberezpieczeństwo, oraz narzędzia programistyczne, które ułatwiają użytkownikom komunikację z tymi urządzeniami.  Podobnie jak urządzenia Easergy MiCOM, które nadal dostępne są ofercie Schneider Electric, nowe zabezpieczenia Easergy będą pogrupowane w 4 rodzinach w zależności od oferowanej funkcjonalności i zastosowania.

Zabezpieczenie Easergy P1

Pierwszy z prezentowanych przedstawiciel nowej linii z pewnością nie zaskoczy większości użytkowników. P1F, czyli najprostsze rozwiązania dla przemysłu to kontynuacja dobrze znanego już urządzenia MiCOM P111Enh przemianowanego w ostatnich latach na potrzeby rynku zagranicznego na Vamp V11F. Z tej serii dostępny jest także model bazujący na pomiarze napięć typu P1V z funkcjami napięciowymi i częstotliwościowymi. W przygotowaniu jest także model P1M jako zabezpieczenie silnikowe.

Rys. 1. Easergy P1 – widok nowego panelu przedniego

Co nowego?

Przede wszystkim nowy wizerunek. Zmiana kolorystyki dostosowana do pozostałych produktów linii Easergy oraz nowe przyciski na panelu czołowym. Funkcję dotychczasowego przycisku C przejmuje nowy przycisk Reset (R). Pojawia się także nowy przycisk Dom pełniący funkcję Anuluj. Pozostała funkcjonalność serii P1 nie zmienia się. Nadal do dyspozycji klienta oddane zostanie małe, kompaktowe urządzenie z funkcjami sterownika polowego wyposażone w bogate funkcje zabezpieczeniowe wraz z kryteriami admitancyjnymi oraz szeregowym portem komunikacyjnym z wybieranym w menu protokołem Modbus / IEC 60870-5-103.

Zabezpieczenie Easergy P3

Easergy P3 to rodzina zabezpieczeń cyfrowych sieci dystrybucyjnych dedykowanych dla przemysłu a także zakładów energetycznych. Bazują one na sprawdzonej technologii i rozwijane są w ścisłej współpracy z użytkownikami, tak aby spełnić ich najsurowsze wymagania. Dostępne są w dwóch wykonaniach:

  • Easergy P3 Standard łączą w sobie podstawowe funkcje zabezpieczeniowe w tym kierunkowe dla pól odpływowych i silnikowych.
  • Easergy P3 Expert uzupełniają zestaw zabezpieczeń Standard o zabezpieczenia łukochronne.

Głównym motorem napędowym do realizacji tego projektu była chęć zastąpienia wyeksploatowanych technologii stosowanych dotychczas w markach Micom serii 20 oraz Sepam serii 20 i 40. Zwłaszcza te ostatnie, montowane głównie w rozdzielnicach SM6 doczekają się godnego następcy.

Rys. 2. Easergy P3

Easergy P3 Stanard to 3 opcje sprzętowe. Cechują się prostotą obsługi ukierunkowaną na wielorakość protokołów komunikacyjnych.

Wszystkie wyposażone są w wyświetlacz graficzny 128 x 64 pikseli prezentujący synoptykę pola oraz najważniejsze, edytowalne przez użytkownika pomiary.

Najważniejsze cechy można skumulować w kilku punktach:

  • Liniowy schemat pola na wyświetlaczu
  • Programowalne zabezpieczenia
  • Programowalna logika
  • 2 programowalne klawisze funkcyjne
  • Port USB
  • Możliwość obsługi 8 łączników

Najszersze zastosowanie posiada model P3U30 łączący w sobie funkcje zabezpieczeń pola odpływowego lub nastawiane parametrem opcje dla zabezpieczenia pola silnikowego. Pozostałe modele P3U10 oraz P3U20 również wyposażone są w tą funkcjonalność niemniej z pewnymi ograniczeniami sprzętowymi. Zestaw funkcji zabezpieczeniowych zgromadzonych w tak małym urządzeniu pozwala na jego aplikację w dowolnym typie pola funkcyjnego wykorzystując jedną wersję sprzętową.
Oprócz standardowych funkcji nadprądowych kierunkowych oraz napięciowych na uwagę zasługuje obecność takich funkcji jak:

  • Lokalizacja miejsca zwarcia (21FL)
  • Kontrola synchronizmu (25)
  • Kryteria podmocowe (32)
  • Kontrola prądu niezrównoważenia banku baterii kondensatorów (51C)
  • Kontrola wyższych harmonicznych (68F2, 68F5)
  • Kryteria częstotliwościowe (81, 81R)
  • Stopnie programowalne (99)

Nowością są stopnie programowalne pozwalające na stworzenie nowych funkcji zabezpieczeniowych w oparciu o definiowane przez użytkownika wielkości kryterialne z możliwością ustawienia warunków rozruchowych (pod-, nad-). Dzięki temu z łatwością zostaną skonstruowane tak nietypowe funkcje jak kontrola cos lub tan φ, kryteria mocy biernej mające zastosowanie w sterowaniu baterią kondensatorów do kompensacji mocy indukcyjnej, czy też klasyczne kryteria nadprądowe reagujące na wartości rozruchowe w danej fazie. W przypadku sterowania baterią kondensatorów w standardzie znajduje się również automatyka do wykorzystania w cyklu tygodniowym (wewnętrzny BKR).

Aplikacja pola silnikowego oferuje komplet wymaganych funkcji do ochrony silników indukcyjnych asynchronicznych oraz synchronicznych. Znajdzie się tutaj oczywiście zabezpieczenie przeciążeniowe oparte o model cieplny, zabezpieczenia od długiego rozruchu i utyku wirnika, zabezpieczenia temperaturowe współpracujące z maks. 12 czujnikami Pt100 oraz automatyka kontroli liczby rozruchów.

Wszystkie funkcje zabezpieczeniowe posiadają możliwość symulacji działania za pośrednictwem oprogramowania Easergy Pro.

Pomiary bezpośrednie i pośrednie dostępne są on-line na wyświetlaczu urządzenia za pomocą przycisku tzw. „hotkey” prezentując 40 wybranych wielkości. Klient ma do dyspozycji również wskazania wektorowe pozwalające na szybką ocenę poprawności fazowania obwodów analogowych.

W celu zachowania kompatybilności z urządzeniami typu Sepam zachowano możliwość współpracy z dedykowanym przekładnikiem Ferrantiego typu CSH. Funkcje pomiarowe wzbogaca rejestracja wartości maksymalnych i minimalnych w zadanym okresie, rejestracja zapadów i skoków napięcia oraz pomiar wyższych harmonicznych z możliwością reagowania na ich zmiany za pośrednictwem zabezpieczeniowych stopni programowalnych. Sama rejestracja danych również stanowi nową jakość w porównaniu do oferty proponowanej dotychczas przez urządzenia Micom i Sepam. W zależności od potrzeb istnieje możliwość płynnej modyfikacji liczby próbek na okres zwiększając tym samym pojemność bufora pamięci do ok. 40 sekund. W przypadku rejestracji zdarzeń, maksymalna liczba przechowywanych w pamięci wynosi 2000 z elastyczną regulacją w zakresie typu rejestrowanych zdarzeń. Oczywiście zarejestrowane dane można pobrać z urządzenia i zapisać na twardym dysku.

Jeśli w przypadku logiki programowalnej urządzenia Sepam prezentowały się przyzwoicie, to Micom serii 20 posiadały logikę w zubożałej formie. Obecnie Easergy P3 wyposażony jest w edytor graficzny pozwalający na utworzenia skomplikowanych struktur logicznych z przykładowym wykorzystaniem takich elementów jak przerzutniki RS, XOR, RS_D czy liczniki.

Całkowitą nowością w porównaniu z Micom 20 oraz Sepam 20/40 jest ekran graficzny z możliwością prezentacji schematu synoptycznego. W zależności od wersji wykonania Easergy P3 oferuje sterowanie do 4 do 6 łączników (8 wyjść binarnych) oraz wizualizację kolejnych 2 łączników. Użytkownik otrzymuje bezpłatne narzędzie do edycji schematów wraz z możliwością tworzenia dowolnych blokad polowych.

Kontynuacją linii Sepam jest obecność matrycy sygnałów wyjściowych uzupełnionej o nowe funkcje filtrowania i wyszukiwania, a także nowe funkcje matrycy blokad wraz z matrycą SPZ. Dzięki temu konfiguracja urządzenia staje się jeszcze bardziej przejrzysta, a sam proces jej tworzenia – niezwykle klarowny nawet dla mniej wprawionej obsługi.

Klamrą spinającą bogactwo formy urządzeń nowej generacji jest wielorakość protokołów komunikacyjnych. Funkcjonalność ta realizowana jest w formie bezpośredniej (protokoły wbudowane w jednostkę bazową) lub w formie pośredniej (dołączane do interfejsu komunikacyjnego peryferia).

Protokoły szeregowe:

  • Modbus RTU
  • IEC 60870-5-101
  • IEC 60870-5-103
  • DNP3
  • DeviceNet
  • Profibus
  • SPAbus  

Protokoły Ethernet:

  • IEC 61850
  • IEC 60870-5-101
  • DNP3
  • Modbus
  • EtherNet/IP
  • RSTP, PRP, HSR     

Pozostałe protokoły:

  • FTP do transferu plików
  • SNTP do synchronizacji czasu
  • HTTP jako web server

Istnieje możliwość wykorzystania 2 niezależnych interfejsów komunikacyjnych obsługujących różne protokoły i różne media transmisyjne (skrętka, światłowód) – identycznie jak w przypadku bardziej zaawansowanych urządzeń serii Sepam 60/80.

Easergy P3 Expert to rozbudowane urządzenie w odniesieniu do P3U Standard. Oprócz wszystkich funkcji oferowanych przez wersję uniwersalną mamy tutaj do dyspozycji sporo dodatkowych funkcji. Najważniejsze cechy produktowe to:

  • Rozszerzone funkcje zabezpieczeniowe
  • Zabezpieczenia łukochronne
  • Zwiększona liczba wejść, wyjść binarnych oraz LED
  • Duży wyświetlacz 128 x 128 pikseli

Na rozszerzone funkcje zabezpieczeniowe składają się dedykowane funkcje zależne od typu urządzenia. W przypadku linii Expert dostępnych jest kilka wykonań sprzętowych i funkcjonalnych:

Nowe funkcje zabezpieczeniowe to m.in.:

  • Odległościowe (21)
  • Przewzbudzenie U/f (24)
  • Utrata wzbudzenia (40)
  • Ziemnozwarciowe stojana generatora (64S)
  • Poślizg biegunów (78PS)
  • Różnicowe (87)

Do Easergy P3 Expert można podłączyć do 4 czujników błysku realizując w ten sposób szybkie (<10 ms) wyłączenie w przypadku zapalenia się łuku w jednym z kontrolowanych przedziałów rozdzielnicy. 

Maksymalna liczba wejść binarnych wynosi 36, a wyjść przekaźnikowych 23. Możliwa jest różnorodna kombinacja modułów WE/WY. Jedna ze standardowych konfiguracji to 22WE / 16WY.

Zabezpieczenie Easergy P5

Easergy P5 to kontynuacja linii produktowej P3 zrealizowana jednak na innej platformie sprzętowej. Również i tutaj występują wykonania sprzętowe odpowiednie dla danej aplikacji.

Ze względu na różne rozmiary obudowy wykonań P5_20 oraz P5_30 różnią się one maksymalną liczba wejść / wyjść binarnych. Dla serii P5_20 wynosi ona odpowiednio 10WE/8WY, a dla P5_30 22WE/16WY. Charakterystyczną cechą obu serii jest możliwość wyciągnięcia części czynnej z obudowy, co było typowe dla urządzeń Micom serii 20. Dzięki temu ułatwiony jest nie tylko serwis urządzeń, ale i szybka rekonfiguracja urządzeń na stacji, bowiem w przypadku uniwersalnego wykonania istnieje możliwość przeniesienia urządzenia z pola do pola bez dodatkowej rekonfiguracji sprzętowej.

Oprócz większej liczby wejść / wyjść binarnych P5_30 wyposażony jest także w większą liczbę konfigurowalnych LED (10) oraz duży kolorowy wyświetlacz 480 x 272 pikseli. Kolejną cechą P5_30 jest możliwość współpracy z niekonwencjonalnymi przekładnikami prądowymi LPCT znanymi z aplikacji Sepam oraz równie niekonwencjonalnymi przekładnikami napięciowymi LPVT stanowiącymi nowość w branży.

W przypadku funkcji zabezpieczeniowych i automatyk zestaw dostępnych w Easergy P5 w pełni pokrywa wymagane funkcje obecne w istniejących Micom 20 i Sepam 40. Podobnie jak w przypadku linii Easergy P3, dostępne są nowe funkcje: lokalizatora miejsca zwarcia, kontroli synchronizmu, stopni programowalnych oraz zabezpieczeń łukochronnych. Zamiast 4 wejść współpracujących z czujnikami błysku jak w Easergy P3, P5_30 wyposażony jest w 6 takich wejść.

Budowa schematu synoptycznego oraz obsługa sterowań z poziomu panelu przedniego realizowana jest identycznie jak w przypadku urządzeń Easergy P3. Także liczba kontrolowanych łączników nie ulega zmianie (6 + 2 wizualizacja stanu). Zwiększona natomiast została w przypadku P5_30 liczba przycisków funkcyjnych z 2 do 7.

Pomiary realizowane przez P5 są analogią pomiarów P3.

Całkiem nową funkcjonalność prezentuje panel przedni. Oprócz interfejsu mini USB typu B służącego do połączenia z komputerem PC z zainstalowanych oprogramowaniem inżynieryjnym, pod szczelną klapką znajduje się drugi interfejs: USB A. Będzie on wykorzystywany do pobierania danych z urządzenia (rejestracje zdarzeń, zakłóceń) bez możliwości edycyjnych oraz bez konieczności posiadania przy sobie komputera. Opcja taka coraz częściej jest dostępna w urządzeniach EAZ i stanowi kolejny krok w kierunku uproszczenia obsługi nowoczesnych urządzeń.

Obsługa protokołów komunikacyjnych obejmuje podobny zestaw dostępny dla linii P3:

Protokoły szeregowe:

  • Modbus RTU
  • IEC 60870-5-101
  • IEC 60870-5-103
  • DNP3     

Protokoły Ethernet:

  • IEC 61850
  • IEC 60870-5-101
  • DNP3
  • Modbus
  • EtherNet/IP
  • RSTP, PRP, HSR      

Pozostałe protokoły:

  • FTP do transferu plików
  • SNTP do synchronizacji czasu
  • HTTP jako web server

Ostatnim i być może najistotniejszym z punktu widzenia rozwoju aparatury EAZ wyróżnikiem linii Easergy P5 jest zaimplementowana opcja cyberbezpieczeństwa zgodna z IEC 62443. Wg oficjalnych danych prezentowanych przez SE, w ciągu roku atakowanych jest ok. 54% instytucji i przedsiębiorstw przynajmniej jednokrotnie. W związku z tym umiejętność zabezpieczenia własnych zasobów (w tym EAZ) staje się koniecznością. Podstawowe cechy zaimplementowanego w obu wykonaniach P5_20 oraz P5_30 to:

  • Protokół komunikacyjny zabezpieczony zgodnie z normą IEC 62351-5
  • Model Role Based Access Control (RBAC), który ogranicza dostęp do zasobów dla autoryzowanych użytkowników (maksymalna liczba pamiętanych w P5 to 32)
  • Możliwość blokowania interfejsów komunikacyjnych
  • Zabezpieczone połączenie lokalnie i zdalnie do celów konserwacji
  • Narzędzie administracyjne: EcoStruxure Cybersecurity Admin Expert
  • Certyfikacja Achilles Poziom 1 i Poziom 2
  • Hasło logowania zgodne ze standardami NERC oraz IEEE 1686

Zabezpieczenia Easergy P5 posiadają certyfikaty Achilles Level 1&2 oraz TUV na zgodność z IEC62443-4-2-SL1

Easergy Pro

Pełna nazwa oprogramowania to eSetup Easergy Pro. Jest to darmowe oprogramowanie spójne dla wszystkich linii produktowych Easergy P1, P3 oraz P5. Kompatybilne z Windows 32 lub 64 bit. Jego charakterystyczną cechą jest brak wersji instalacyjnej. W związku z tym ma charakter oprogramowania freeware.

Oprogramowanie Easergy Pro pozwala na utworzenie pliku konfiguracyjnego każdego urządzenia rodziny Easergy. Jest nieodzownym narzędziem nie tylko w procesie konfiguracji, ale także podczas eksploatacji, testów okresowych oraz w sytuacjach awaryjnych.

Rys. 5. Ekrany eSetup Easergy Pro

Nową funkcjonalnością w stosunku do istniejącego oprogramowania Easergy Studio dedykowanemu urządzeniom Micom 20 oraz SFT2841 dla Sepam 40 jest wbudowany edytor graficzny funkcji logicznych oraz wirtualny symulator sygnałów analogowych pozwalający na przetestowanie bieżącej konfiguracji bez udziału zewnętrznego wymuszalnika prądowego np. typu CMC Omicron.

To oprogramowanie inżynierskie umożliwia stosowanie plików zakłóceń zapisanych  w formacie COMTRADE do odtworzenia zjawiska zakłócenia i potwierdzenie zatem wartości wprowadzonych nastaw. Taka funkcjonalność jest jak najbardziej pożądana dla służb zabezpieczeniowych w przypadku analizy zakłócenia i potwierdzenia zasadności wyłączenia pola.

Dużym udogodnieniem w oprogramowaniu eSetup Easergy Pro jest duży graficzny pakiet pomiarowy wspierający rozbudowaną funkcjonalność zabezpieczeniową ale także funkcji analizatora sieci.

Rys. 6. Widok nowego panelu HMI

Seria Easergy MiCOM Px30

Dzięki nowemu panelowi użytkownik uzyskał dostęp do rozbudowanej i kolorowej grafiki synoptyki pola oraz znaczących informacji pomiarowych i logicznych ważnych dla użytkownika przy eksploatacji.

Udoskonalony panel przedni obejmuje:

  • Kolorowy wyświetlacz 5.7” o wysokiej rozdzielczości
  • Przedni port USB chroniony przed kurzem zapewnia prostą i szybką wymianę danych
  • 6 przycisków funkcyjnych z kolorowymi LED, swobodnie konfigurowalne
  • 12 swobodnie konfigurowalnych kolorowych LED
  • Tryb Lokalny/Zdalny z sygnalizacją LED
  • 4 przyciski kontekstowe menu
  • Wyjmowane papierowe etykiety LED
  • Intuicyjne i ergonomicznie rozmieszczone przyciski nawigacyjne
  • Rozszerzony zestaw sygnałów oraz dynamicznych pomiarów

Dotychczasowa funkcjonalność została zachowana dając gwarancję kontynuacji dotychczasowych aplikacji zarówno na poziomie średniego jak i wysokiego napięcia. Rozbudowane panele z kolorowym wyświetlaczem graficznym są dostępne dla modeli: P139 – nadprądowe i napięciowe, P439 – odległościowe i P532 – różnicowe linii, P63x – różnicowe transformatora oraz modele Px38 dedykowane dla aplikacji kolejowych pracujących w zakresie częstotliwości znamionowych: 50/60Hz, 25Hz i 16 i 2/3 Hz.

Zabezpieczenia dla układów z generacją

Nowa automatyka zrzutu mocy dostępna w P139 dedykowana jest do układów z generacją energii (elektrownie wiatrowe lub fotowoltaiczne). Główny algorytm oparty jest o jednoczesne działanie kryteriów częstotliwościowych i mocowych. W przypadku gdy częstotliwość spadnie poniżej nastawy rozpoczyna się pomiar mocy czynnej z uwzględnieniem kierunku jej przepływu. Gdy ta również przekroczy nastawiony próg – po czasie zwłoki następuje wyłączenie generatora.  Dostępnych jest 10 nastawianych niezależnie stopni częstotliwościowych.

Rys. 7. Kontrola przepływu mocy w układach z generacją

Aby utrzymać stabilność napięcia w systemie elektroenergetycznym, z generatorów zasilających musi być dostarczona wystarczająca moc bierna. Wraz ze zwiększającą się ilością instalacji, wymóg ten dotyczy również zdecentralizowanych generatorów energii odnawialnej. W zależności od stanu źródeł zasilania mogą one nie być w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości mocy biernej, a w najgorszym przypadku mogą ja nawet pobierać, co jest tym bardziej niekorzystne dla stabilności sieci energetycznej. W celu uniknięcia tego ostatniego warunku urządzenie oferuje dodatkową funkcję QU będącą kombinacją kierunkowego kryterium mocy biernej i elementów podnapięciowych z niezależnym czasem zwłoki.

Podsumowanie

Długo oczekiwana modernizacja istniejących od lat produktów Schneider z rodziny urządzeń EAZ na średnie napięcie doczekała się wreszcie realizacji. Modernizacja urządzeń ukierunkowana została na stworzenie nowej jakości w postaci nowych produktów. Serie Easergy P3 i P5 mają zastąpić bieżące rozwiązania dając klientowi nowe narzędzia w nowych technologiach. Prostota, łatwość konfiguracji oraz adaptacji po różne typy pól to elementy, które wyróżniają te urządzenia. Rozwiązany został temat wieloportowości interfejsów komunikacyjnych oraz dostępności różnych protokołów w tym samym czasie oraz nieubłagalnie zbliżający się problem ochrony sieci elektroenergetycznych przed cyberatakami. Easergy P5 został zaprojektowany dodatkowo z opcjonalnym pakietem Cyberbezpieczeństwa zgodnym z normą IEC62443. Dzięki specjalnemu uchwytowi P5 można szybko odłączyć lub wymienić urządzenie w celach ruchowych lub serwisowych. Po ponownym podłączeniu zabezpieczenie wznawia pracę zgodnie z zapisanymi danymi w jednostce bazowej. Pamięć zapasowa może automatycznie przywrócić ustawienia oraz kontynuować działanie w ciągu zaledwie 10 minut (współczynnik MTTR). Taka funkcjonalność może być bardzo istotna w przypadku szybkiego odtworzenia pola, gdzie użytkownik nie musi mozolnie wgrywać pakietów funkcyjnych i konfiguracji zarchiwizowanych na własnym PC do fabrycznie nowego zabezpieczenia. To innowacyjne rozwiązanie dostępne w P5 będzie pomocne przy tego typu akcjach. Urządzenie obsługuje 7 protokołów komunikacyjnych: IEC 61850 edycji 1 i 2,  Modbus (szeregowy/TCP), IEC-60870-5-103, IEC 60870-5-101, Ethernet/IP, oraz DNP3 (szeregowy/TCP). Dodatkowo, dzięki modułowej konstrukcji P5, porty komunikacyjne mogą być dodawane w dowolnym momencie, w celu umożliwienia aktualizacji konfiguracji urządzenia zgodnie z przyszłymi zmianami w sieci. Istnieje możliwość przypisania dwóch protokołów komunikacyjnych do jednego interfejsu np. Modbus IP i IEC61850.

Prezentowane zabezpieczenia Easergy P3 i P5 dedykowane są głownie do rozdzielnic SN w przemyśle jako zamienniki dobrze znanych urządzeń serii MiCOM i Sepam jednak rozbudowana ich funkcjonalność zabezpieczeniowa, sprzętowa i komunikacyjna otwiera drzwi przed aplikacjami w energetyce zawodowej przy różnych projektach związanych z energetyką odnawialną i szeroko pojętą integracją takich urządzeń do pracy w sieciach typu Smart Grid. Obecnie znajdują powszechnie zastosowanie w aplikacjach fotowoltaicznych PV montowane w głębi sieci SN.

Z dużym zadowoleniem informujemy o wprowadzeniu do zabezpieczeń serii Px30 nowego panelu z dużym i kolorowym wyświetlaczem o dużej rozdzielczości. Wielofunkcyjny model Easergy MiCOM P139, który jest ważnym reprezentantem dla serii Px30 wychodzi naprzeciw wymogom klientów z energetyki zawodowej i przemysłu. Wysoki standard funkcjonalności oraz możliwości rozbudowy sprzętu w trybie „plug & play” stawia ten przekaźnik w czołówce rozwiązań oferowanych na polskim rynku energetycznym. Rozbudowane możliwości konfiguracji oraz szeroka gama protokołów komunikacyjnych dają gwarancję dopasowania tego przekaźnika do praktycznie każdej aplikacji zarówno na poziomie średniego jak i wysokiego napięcia. Dostępność protokołów ethernetowych w standardzie IEC61850 Ed.1/2 oraz opcjonalne systemy Cyberbezpieczeństwa z godne ze standardami IEC62443-4-2, BDEW, IEC62351, NERC CIP dają możliwość budowania chronionych układów zasilania na obiektach krytycznych wyróżnionych w ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Sektor Energetyczny jest jednym z kluczowych obszarów, gdzie takie elementy ochrony komunikacyjnej będą nabierały coraz większego znaczenia w najbliższych latach. Ważnym elementem jest to, że zabezpieczenia typu P139 i P439 posiadają obecnie zaimplementowane funkcje, które spełniają wymogi stawie kodeksom sieciowym, które weszły w życie w 2016 zgodnie  z rozporządzeniami Unii Europejskiej a do zastosowania w 2019 na polskim rynku energetycznym. Rozszerzenie tego tematu znajdziecie państwo w przyszłych publikacjach.                                            

Schneider Electric

Literatura

[1] Easergy P1 Instrukcja obsługi, materiały SE
[2] Easergy P3 instrukcja obsługi, materiały SE
[3] Easergy P5 Instrukcja obsługi, Materiały SE
[4] Easergy MiCOM P139 Instrukcja obsługi, materiały SE
[5] ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2016/1447 z dnia 26 sierpnia 2016 r. ustanawiające kodeks sieci określający wymogi dotyczące przyłączenia do sieci systemów wysokiego napięcia prądu stałego oraz modułów parku energii z podłączeniem prądu stałego
[6] ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2016/1388 z dnia 17 sierpnia 2016 r. ustanawiające kodeks sieci dotyczący przyłączenia odbioru
[7] ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 r. ustanawiające kodeks sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci (RfG).

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top