Technologie

Nowoczesna rozdzielnica SN w izolacji powietrznej jest produkowana w Polsce

Znana na rynku z rozłączników wnętrzowych SN typu KL i KLF firma uesa Polska Sp. z o.o. uruchomiła w czerwcu br. w Lubsku (woj. lubuskie) produkcję rozdzielnic SN w izolacji powietrznej. Warto przy tej okazji przyjrzeć się bliżej rozwiązaniom i możliwościom technicznym jakie ta rozdzielnica oferuje.

Rozdzielnica SN w izolacji powietrznej typu MSA-L służy do rozdziału energii elektrycznej w sieciach SN na napięcie do 24kV. Jako, że jej konstrukcja spełnia wymagania łukoochronności rozdzielnica jest produkowana w dwóch wykonaniach umożliwiających odprowadzenie gazów pod ciśnieniem spowodowanym przez zwarcia łukowe:

  • z odprowadzeniem gazów do kanału kablowego (stosowane w stacjach transformatorowych z kanałem kablowym – tam następuje rozprężenie gazów)
  • z odprowadzeniem gazów do góry rozdzielnicy (w przypadku gdy nie ma możliwości odprowadzenia gazów do kanału kablowego)

Konstrukcja poszczególnych celek rozdzielnicy to nitowane ze sobą elementy wykonane z ocynkowanej blachy. Szerokość każdej celki niezależnie od tego czy jest to pole kablowe, pomiarowe, czy transformatorowe wynosi 75 cm. Jest to nie wiele z uwagi na fakt, że po otwarciu celki mamy wygodny dostęp do wszystkich faz (głowic, bezpieczników, itd.), które nie są umieszczane posobnie w głąb pola, ale znajdują się obok siebie (fot. 1). Rozwiązanie takie ułatwia w znacznym stopniu wprowadzanie kabli, wymianę bezpieczników SN i wiele innych prac eksploatacyjnych.

 

Fot.1

Fot. 1. Widok do wnętrza rozdzielnicy MSA-L; na uwagę zasługuje wygodny dostęp do wszystkich faz

Na uwagę zasługuje kilka rozwiązań technicznych:

Rozłączniki typu KLS (pola liniowe) i KLFS (pola transformatorowe) są jedynym tego typu rozwiązaniem na rynku. Gaszenie łuku elektrycznego podczas otwierania rozłączników odbywa się wewnątrz teleskopowej komory gaszeniowej. Jest ono tak skuteczne, że łuk elektryczny nie wydostaje się poza komorę gaszeniową (fot. 2).

Fot.2

Fot. 2. Rozłącznik KLFS podczas kontroli mechanicznej

Górna pokrywa celki. Jest to element, który musi spełniać dwie sprzeczne ze sobą funkcje. Z jednej strony musi być szczelny i solidnie zabezpieczać górną część rozdzielnicy przed skutkami zwarć łukowych (16kA/1s.), z drugiej musi skutecznie odprowadzać ciepło z szyn zbiorczych (630A). Stąd też nie można przykryć rozdzielnicy od góry szczelnym płatem blachy. Problem ten rozwiązano przy pomocy kilkuwarstwowej kasety. Umieszczony w jej wnętrzu labirynt pozwala na odprowadzenie ciepła, a jednocześnie stanowi zaporę w przypadku zwarć łukowych (fot. 3).

Fot.3

Fot. 3. Górna pokrywa rozdzielnicy; odprowadza ciepło i uniemożliwia wydostanie się łuku elektrycznego

Izolowane szyny zbiorcze i przepusty pomiędzy celkami. Z uwagi na działania dynamiczne prądów zwarciowych izolowany system szyn zbiorczych łączący poszczególne pola rozdzielnicy jest w każdym polu mocowany przy pomocy połączeń śrubowych na zaciskach rozłącznika (fot. 4). Dodatkowym wzmocnieniem dla szyn zbiorczych są przepusty umieszczone w przegrodach pomiędzy celkami (fot. 5). Takie „uszczelnienie” szyn pomiędzy sąsiadującymi polami ma jeszcze jedną zaletę: w przypadku zwarcia (np. na głowicy kablowej) jego skutki ograniczają się do pola, w którym ono nastąpiło i najczęściej nie przenoszą się (nie niszczą) sąsiednich pól.

Fot.4

Fot. 4. Mocowanie systemu szyn zbiorczych – odporne na działania dynamiczne prądów zwarciowych

Fot.5

Fot. 5. Przepusty szyn zbiorczych pomiędzy polami rozdzielnicy

Rozdzielnica MSA-L stwarza wiele możliwości konfiguracji. Najczęściej spotykane to:

  • dla stacji transformatorowych pracujących w pierścieniu: K-K-T; dwa pola kablowe i jedno pole transformatorowe (rys. 1),
  • dla stacji abonenckich: K-M-T; pola: kablowe, pomiarowe, transformatorowe (pomiar energii po stronie SN), (rys. 2).

UESA_Rys1_2

Rozdzielnice MSA-L mogą być dostarczane jako oddzielne pola lub bloki (2- lub 3-polowe). To pierwsze rozwiązanie sprawdza się w przypadku modernizacji stacji transformatorowych – poszczególne pola można wtedy wygodnie wnosić do wnętrza stacji i skręcać na miejscu. Pierwsze pola wyprodukowanej w całości w Lubsku rozdzielnicy SN typu MSA-L pracują już w sieciach PGE Dystrybucja.

Zestawienie podstawowych parametrów
Napięcie znamionowe 24 kV
Napięcie znamionowe izolacji 125/50 kV
Częstotliwość znamionowa 50 Hz
Znamionowy prąd ciągły 630 A
Znamionowy prąd wytrzymywany 20 kA
Znamionowy prąd wytrzymywany szczytowy 50 kA
Temperatura otoczenia -25 C do +40 C
Wytrzymałość zwarciowa IAC AFL:1s IAC AFL 16 kA
Stopień ochrony IP 2XC (do 4X)

Opracowano na podstawie informacji z uesa Polska Sp. z o.o.

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

To Top