
Firma SONEL S.A. wprowadziła nowe mikroomomierze o prądzie pomiarowym do 200 A, dedykowane do badania rezystancji wyłączników wysokiego napięcia, obiektów o charakterze rezystancyjnym oraz transformatorów i silników.

Na stykach wyłączników WN gromadzi się osad węglowy, powstający w wyniku palenia łuku elektrycznego. W konsekwencji maleje rzeczywista powierzchnia przewodzenia, a rezystancja i nagrzewanie rosną, co prowadzi do obniżenia sprawności urządzenia. W efekcie może dojść do całkowitego odłączenia podstacji zasilającej. Aby uniknąć tego typu awarii, powinno się okresowo badać rezystancję styków wyłączników. Zgodnie z normą IEC 62271-100 takie badanie należy wykonać prądem o natężeniu od 50 A do wartości znamionowej urządzenia. Norma ANSI C37.09 wskazuje, aby prąd ten wynosił co najmniej 100 A. W praktyce często stosuje się wyższe wartości, które bardziej odpowiadają rzeczywistym warunkom pracy aparatury łączeniowej.
Do takich pomiarów firma SONEL S.A. wprowadziła na rynek nowe mikroomomierze:
- MMR-6500 o prądzie pomiarowym do 100 A,
- MMR-6700 o prądzie pomiarowym do 200 A.
Do mierników wprowadzono wiele nowatorskich rozwiązań, ułatwiających prowadzenie pomiarów oraz umożliwiających ich wykonanie również w miejscach, gdzie dotąd było to trudne lub nawet niemożliwe (transformatory amorficzne). Zachowano przy tym bardzo wysokie parametry pomiarowe. Maksymalny prąd – 100 A lub 200 A – i rozdzielczość 0,1 μΩ w połączeniu z wieloma trybami pomiaru znacznie skraca czas wykonywania badań. Ma to niebagatelne znaczenie przy dużej liczbie obiektów do sprawdzenia.
Mikroomomierze MMR-6500 oraz MMR-6700 mogą być stosowane do pomiarów wszelkiego rodzaju styków przełączników, styczników i wyłączników WN – w tym obustronnie uziemionych. Ponadto można ich używać do badania połączeń skręcanych, spawanych, zgrzewanych, zakuwanych i innych ciągłości, czyli wszędzie tam, gdzie zależy nam na zmierzeniu małych rezystancji.
Badanie styków, styczników, rozłączników itp. może być prowadzone bez potrzeby odłączania ich spod napięcia (dotyczy to tej samej fazy), za pomocą prądu jedno- lub dwukierunkowego. Mierzenie obiektów o charakterze indukcyjnym, takich jak silniki, transformatory bądź cewki, jest możliwe po wybraniu funkcji przeznaczonej do tego celu. Jeśli mamy wątpliwość, czy badamy obiekt czysto rezystancyjny, czy indukcyjny, możemy skorzystać z trybu automatycznego. Na szczególne wyróżnienie zasługuje możliwość mierzenia rezystancji uzwojeń transformatorów z rdzeniem amorficznym, które do tej pory sprawiały sporo kłopotu. Nie zapomniano o funkcji demagnetyzacji rdzenia.
Kolejnym specjalistycznym badaniem jest sprawdzenie temperatury uzwojenia silnika. Odbywa się ono na skutek pomiaru rezystancji cewek w stanie zimnym i po okresie pracy z uwzględnieniem współczynnika temperaturowego. Temperaturę możemy również określić w sposób kontaktowy, za pomocą opcjonalnej sondy. Możliwość ustawienia górnego i dolnego limitu dla mierzonych wielkości wraz z automatycznym wyzwalaniem pomiaru otwiera całe spektrum zastosowań mierników w ciągłych procesach technologicznych. Dopełnienie w tym obszarze stanowi rejestrator zmian rezystancji w czasie. Duży, czytelny wyświetlacz dotykowy umożliwił opracowanie interfejsu użytkownika, który pozwala na szybki i intuicyjny dostęp do wszystkich funkcji pomiarowych i dodatkowych, jak również do pamięci. Samą pamięć można zorganizować przed pomiarami lub na bieżąco, po ich wykonaniu. Ma ona strukturę drzewiastą, dobrze już znaną z miernika MMR-650. Zapiszemy w niej kilkadziesiąt tysięcy pomiarów, zgodnie z własnym upodobaniem.
Zadbano o elastyczność komunikacji urządzeń z komputerem, wykorzystując USB/Wi-Fi/LAN (opcja), która z czasem będzie ewoluowała w kierunku rozwiązań chmurowych. Akcesoria dodatkowe, takie jak czytnik kodów 2D i drukarka, pozwalają uniknąć chaosu w sytuacjach periodycznego mierzenia wielu obiektów lub kontroli produktów seryjnych na końcu procesu technologicznego. Dodatkowym atutem jest solidna, hermetyczna obudowa. Znakomicie zabezpiecza ona przed warunkami zewnętrznymi i zapobiega przypadkowym uszkodzeniom, np. najechaniem przez samochód.
MMR-6500 i MMR-6700 to najnowocześniejsze i najbardziej uniwersalne mikroomomierze w swojej klasie. Wysoka jakość, duża elastyczność konfiguracji oraz unikalne rozwiązania tych urządzeń to gwarancja zarówno ekonomicznego, jak i technicznego uzasadnienia ich rewelacyjnej skuteczności stosowania wszędzie tam, gdzie powinny być mierzone małe rezystancje.
Roman Domański, Piotr Pawlik, SONEL S.A.
