Technologie

Nowa era w miernikach małych rezystancji. Mikroomomierz Sonel MMR-650

Jeszcze kilkanaście lat temu do pomiarów małych rezystancji, zwłaszcza w obiektach o charakterze indukcyjnym, powszechnie wykorzystywano mierniki analogowe tzw. mostki Thomsona. Wykonywanie nimi badań było procesem kłopotliwym i niestety bardzo energo i czasochłonnym.

Pojawienie się mierników elektronicznych, sterowanych mikroprocesorowo z wyświetlaniem cyfrowym rozwiązało kilka, związanych z tym zagadnieniem problemów i wydawać się mogło, że jest mało prawdopodobne powstanie kolejnych przełomowych rozwiązań. Jednak rozwój technologii, zwłaszcza tych stosowanych przy budowie silników i transformatorów, postawił przed pomiarowcami szereg nowych problemów technicznych do tej pory niespotykanych. Wymagania stawiane obecnie takim miernikom znaczne wzrosły. Dotyczy to wspomagania i automatyzacji pomiaru a co za tym idzie również obszaru ich zastosowania. Jednymi z głównych problemów stały się zjawiska, uniemożliwiające wykonanie min pomiaru rezystancji uzwojeń transformatorów z rdzeniem amorficznym.

Firma SONEL S.A. od wielu lat prowadziła badania w tym zakresie i znalazła rozwiązanie tego problemu. Wprowadzony na rynek, nowy miernik małych rezystancji MMR-650 posiada szereg nowatorskich rozwiązań, ułatwiających prowadzenie pomiarów oraz umożliwiających ich wykonanie również w miejscach, gdzie było do tej pory trudne bądź niemożliwe (transformatory amorficzne). Zachowano przy tym bardzo wysokie parametry pomiarowe. Maksymalny prąd 10A i rozdzielczość 0,1µΩ w połączeniu z szeregiem możliwych do wybrania trybów pomiaru znacznie skraca czas wykonywania badań, jednocześnie podnosząc komfort korzystania z urządzenia, co ma niebagatelne znaczenie przy dużej ilości badań.

Sonel_2

Mikroomomierz MMR-650 może być stosowany do pomiarów wszelkiego rodzaju połączeń skręcanych, spawanych, zgrzewanych, zakuwanych i innych ciągłości czyli wszędzie tam gdzie zależy nam na zmierzeniu małych rezystancji. Pomiar może być przeprowadzony prądem jedno lub dwukierunkowym. Badanie rezystancji styków, styczników, rozłączników itp. może być prowadzone bez potrzeby odłączania ich z pod napięcia (dotyczy to tej samej fazy). Mierzenie obiektów o charakterze indukcyjnym takich jak silniki, transformatory czy cewki jest możliwe po wybraniu funkcji przeznaczonej do tego celu. Jeśli mamy wątpliwość czy obiekt jest czysto rezystancyjny czy indukcyjny możemy skorzystać z trybu automatycznego.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje możliwość mierzenia rezystancji uzwojeń transformatorów z rdzeniem amorficznym, które do tej pory sprawiały sporo kłopotu. Nie zapomniano o funkcji demagnetyzacji rdzenia. Kolejnym specjalistycznym badaniem jest sprawdzenie temperatury nagrzanego uzwojenia silnika na podstawie zmierzonej rezystancji. Odbywa się to na podstawie pomiaru rezystancji uzwojenia w temperaturze otoczenia i po okresie pracy z uwzględnieniem współczynnika temperaturowego. Bezpośrednio temperaturę określamy w sposób kontaktowy dodatkowym czujnikiem (wyposażanie dodatkowe).

Duży, czytelny wyświetlacz dotykowy umożliwił opracowanie interfejsu użytkownika, który pozwala na szybki i intuicyjny dostęp do wszystkich funkcji pomiarowych i dodatkowych oraz do pamięci, którą można zorganizować przed pomiarami lub na bieżąco, po wykonaniu pomiaru. Ma ona strukturę drzewiastą dobrze już znaną z miernika MPI-530, w której możemy zapisać do kilkudziesięciu tysięcy pomiarów, zgodnie z własnym upodobaniem.

Możliwość ustawienia limitów górnego i dolnego, dla mierzonych wartości rezystancji, razem z automatycznym wyzwalaniem pomiaru otwiera szerokie możliwości zastosowania miernika w ciągłych procesach technologicznych. Dopełnieniem możliwości zastosowania MMR-650 w tym obszarze jest rejestrator zmian rezystancji w funkcji czasu.

Zadbano również o elastyczność komunikacji urządzenia z komputerem wykorzystując USB/Wi-Fi/LAN (opcja), która z pewnością ewoluowała będzie w kierunku chmury. Akcesoria dodatkowe takie jak czytnik kodów 2d i drukarka pozwalają uniknąć chaosu w sytuacjach periodycznego mierzenia wielu obiektów lub kontroli produktów seryjnych na końcu procesu technologicznego.

Sonel_3

Miernik znajduje się w małej, jednak solidnej i hermetycznej obudowie co znakomicie chroni go przed warunkami zewnętrznymi i zapobiega przypadkowym uszkodzeniom np. najechaniem przez samochód na pozostawiony bez opieki przyrząd.

Miernik małych rezystancji MMR-650 to najnowocześniejszy i najbardziej uniwersalny miernik małych rezystancji w swojej klasie. Wysoka jakość, duża elastyczność konfiguracji oraz unikalne rozwiązania techniczne MMR -650 to gwarancja zarówno ekonomicznego jaki i technicznego uzasadnienia jego wysokiej skuteczności stosowania wszędzie tam, gdzie małe rezystancje powinny być mierzone.

Roman Domański

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

To Top