Łukasiewicz – Instytut Elektrotechniki w Międzylesiu, rozwija produkcję epoksydowych wyrobów stosowanych w przemyśle elektrotechnicznym.
Departament Doświadczalno-Produkcyjny (DDP) specjalizuje się w wytwarzaniu kompozytowych izolatorów osłonowych, których odbiorcami są producenci aparatury elektroenergetycznej o zasięgu światowym. Ponadto jesteśmy producentem szerokiego asortymentu wyrobów obejmującego koszulki elektroizolacyjne, kliny i rury szkło-epoksydowe, izolatory kompozytowe liniowe, izolatory kompozytowe dla linii trakcyjnych oraz izolatory wsporcze aparatowe.
Naszym niezaprzeczalnym atutem jest profesjonalna i doświadczona kadra i dopracowane procesy technologiczne zapewniające najwyższą jakość wyrobów. Posiadamy własne zaplecze projektowe oraz park maszynowy, w tym zaawansowane obrabiarki CNC. Umożliwia nam to projektowanie wyrobów zgodnie z oczekiwaniami klientów i wykonanie większości oprzyrządowania do ich produkcji seryjnej.

Potwierdzeniem wysokich standardów produkcji jest certyfikat TUV zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością dla Systemów Zarządzania wg ISO 9001;2015 (system zarządzania jakością), ISO 14001:2015 (system zarządzania środowiskowego) oraz 45001:2018 (system zarządzania BHP) w zakresie projektowania, produkcji oraz dystrybucji wyrobów kompozytowych dla zastosowań elektroenergetycznych.

Departament Doświadczalno-Produkcyjny podzielony jest na kilka funkcjonalnych części powiązanych z procesami produkcyjnymi. Produkcja rur szkło-epoksydowych–wytwarzane poprzez nawijanie na rdzeniach stalowych rowingu szklanego przesyconego żywicą epoksydową. Następnie poddawane obróbce cieplnej w celu utwardzenia kompozycji. Rury szkło-epoksydowe charakteryzują się bardzo dobrymi własnościami elektroizolacyjnymi oraz wysoką odpornością na działanie czynników chemicznych. Kolejny, główny obszar produkcji obejmuje nakładanie silikonu na rurę lub pręt szkło-epoksydowy metodą ciśnieniowego wtrysku ciekłego silikonu LSR. Silikon jest wtryskiwany do formy, w której wcześniej została umieszczona rura lub pręt i jest poddawany obróbce termicznej. Zarówno formy wtryskowe jak i okucia do izolatorów wytwarzamy w naszym wydziale mechanicznym na obrabiarkach CNC. Znaczącą część produkcji stanowi wytwarzanie profili i prętów szkło epoksydowych. Profile szkło-epoksydowe mają zastosowanie jako elementy elektroizolacyjne i konstrukcyjne w maszynach, urządzeniach i aparatach elektrycznych (silniki, transformatory, prądnice). Wytwarzamy je metodą przesycania rowingu szklanego żywicą epoksydową i przeciągania przez formę, w której następuje kształtowanie i obróbka termiczna. Pozostając przy wyrobach wytwarzanych z użyciem izolatorów wsporczych z lanego tworzywa epoksydowego składającego się z krzemionki i żywicy epoksydowej. Ostatnim obszarem produkcji jest wytwarzanie koszulek elektroizolacyjnych. Koszulki produkujemy z jedwabiu szklanego wyplatając je w średnicach od 0,5mm do 16mm, w zależności od przeznaczenia pokrywane są elastomerem poliuretanowym lub kauczukiem silikonowym.

Wszystkie produkowane przez nas wyroby podlegają badaniom mechanicznym i elektrycznym. Dysponujemy oprzyrządowaniem do przeprowadzania testów na zginanie, testów ciśnieniowych oraz laboratorium wysokonapięciowym do przeprowadzania testów elektrycznych, w tym również wyładowania niezupełne.
Rozwijamy się i wchodzimy w nowe obszary, w których możemy wykorzystać nasz potencjał i wiedzę w zakresie kompozytów szkło-epoksydowych. Dobrym przykładem może być tu rozpoczęty przez nas projekt produkcji kompozytowych zbiorników na sprężony wodór czy projekt mat grzejnych w oparciu o produkowane w Łukasiewicz – Instytucie Elektrotechniki super elastyczne przewody grzejne na włóknie węglowym w osłonie silikonowej.
Zapraszamy do współpracy!
Dane kontaktowe:
Łukasiewicz – Instytut Elektrotechniki
Departament Doświadczalno-Produkcyjny
57–530 Międzylesie, ul. Wojska Polskiego 51
bok.miedzylesie@iel.lukasiewicz.gov.pl
tel: +48 74 812 63 95
