Obecne podwyżki cen energii elektrycznej zmuszają nas do poszukiwania oszczędności. W dużej ilości fabryk głównym kosztem energii elektrycznej jest wytwarzanie sprężonego powietrza używanego w różnego typu maszynach do procesów produkcyjnych. Jak szacuje departament energii Stanów Zjednoczonych około 30% energii przeznaczonej na sprężone powietrze jest marnowana przez nieszczelności, niewłaściwe użytkowanie, spadki ciśnienia lub nadmierne ciśnienie w sieci. Dlatego ważne jest, aby jak najwcześniej wykryć wycieki sprężonego powietrza i awarie sprzętu – i natychmiast je naprawić. Jednak znalezienie wycieków powietrza nie jest łatwe przy użyciu tradycyjnych metod inspekcji, takich jak badanie z użyciem baniek mydlanych, czy detektorów nieszczelności wykorzystujących jeden mikrofon i wymagających od operatora rozróżniania dźwięku wycieków od innych panujących w hali.

Skrócenie czasu kontroli nawet o 90%
Większość wycieków wytwarza turbulencje, które z kolei generują ultradźwięki. Kamera ultradźwiękowa, taka jak
FLIR Si124, precyzyjnie wskazuje źródło tego dźwięku a tym samym źródła wycieku i nakłada ten punkt na obraz z kamery w czasie rzeczywistym. Obrazując źródło dźwięku, możemy skrócić czas kontroli ultrasonograficznej o około 90 procent. Inspektorzy mogą również szybko skanować duże obszary za pomocą kamery z bezpiecznej odległości bez fizycznego kontaktu z maszynami i bez wyłączania linii. FLIR Si124 potrafi odseparować szum tła, który jest powszechnie spotykany w środowiskach przemysłowych, w celu uzyskania precyzyjnych obrazów. Słuchając, rozpoznając, analizując ultradźwięki i ostatecznie rozumiejąc, co oznaczają różne dźwięki, kamera dźwiękowa umożliwia operatorom natychmiastowe i dokładne określenie źródła wycieku powietrza.

Efektem badania ultradźwiękowego jest raport w którym wskazane są wszystkie miejsca -nieszczelności a dodatkowo podany jest koszt rocznych strat z danego źródła. Można zatem oszacować jakie koszty są jest generowane poprzez niedoszczelnioną instalację . Przykładowy raport poniżej obrazuje jaka jest wielkość wycieku i koszt.
Wdrażając obrazowanie akustyczne w ramach konserwacji predykcyjnej, profesjonaliści mogą szybko identyfikować problemy, obniżać nadmierne koszty i kontynuować działalność produkcyjną.
Dokładność przy mniejszym wysiłku
W obrazowaniu akustycznym liczba mikrofonów odgrywa kluczową rolę w kamerze. Zasadniczo im większa liczba mikrofonów, tym lepsza wydajność akustyczna. Kamery dźwiękowe zazwyczaj wykorzystują mikrofony typu MEMS (mikroelektro-mechaniczne), ponieważ zapewniają doskonałą wydajność, stabilność, niskie zużycie energii i są małe. Mikrofony MEMS mogą zazwyczaj odbierać głośne dźwięki (zwykle powyżej 120 dB(A)), ale mają też wysoki poziom szumu własnego, co oznacza, że pojedynczy mikrofon nie jest w stanie odebrać najcichszych dźwięków. Ten szum własny można jednak wyeliminować, łącząc sygnał z wielu mikrofonów. Podwojenie liczby mikrofonów usuwa około 3 dB hałasu. W związku z tym czułość wykrywania cichych dźwięków można zwiększyć, maksymalizując liczbę mikrofonów.
FLIR Si124 jest wyposażony w 124 mikrofony – dwa razy więcej niż w przypadku konkurencyjnych kamer dźwiękowych – które w optymalnych warunkach umożliwiają wykrywanie wycieków powietrza o wielkości zaledwie 0,016 l/min. Ten poziom dokładności jest możliwy dzięki wiodącej w branży czułości Si124 w zakresie wykrywania defektów, zasięgowi odległości i bezprecedensowej liczbie wbudowanych mikrofonów.
Więcej informacji o kamerze na https://bit.ly/si124
Zachęcamy też do kontaktu osoby zainteresowane prezentacją urządzenia
Autoryzowany dystrybutor TELEDYNE FLIR
Euro Pro Group Renata Gonet
Ul. Jałowcowa 1, 58-200 Dzierżoniów
www.europro.com.pl
Doradca Techniczny – Miłosz Kałuża
