Technologie

Inspekcja instalacji elektrycznych za pomocą kamer termowizyjnych

Producenci chcą zapewnić ciągłość dostaw i produkcji w swoich zakładach inwestują w działy utrzymania ruchu, które dzięki specjalistycznym narzędziom pomiarowym są w stanie zaplanować wyłączenia i przestoje tak aby nie kolidowały z planem produkcji.

Jedną z metod która pozwala na znalezienie awarii zanim ona nastąpi jest pomiar temperatury z użyciem kamery termowizyjnej bezpieczników, styczników czy przewodów w szafach rozdzielczych które zasilają maszyny na produkcji. Metoda ta pozwala w sposób bezpieczny dla operatora bezstykowo na pomiar wartości temperatury urządzeń, które pracują, bez potrzeby ich rozłączania czy wyłączania . W szybki sposób jesteśmy w stanie wychwycić komponenty pracujące w nadmiernej temperaturze, która może prowadzić do awarii a nawet pożaru.

Rozdzielczość kamery

Głównym parametrem w kamerach jest rozdzielczość detektora która decyduje o dokładności pomiaru oraz odległości z jakiej możemy wykonywać pomiary. Pomimo, że w Polsce nie ma regulacji mówiących jakim sprzętem należy wykonywać pomiary termowizyjne to coraz częściej ubezpieczyciele zwracają uwagę na wytyczne niemieckiego rozporządzenia VdS-02859 które określa minimalne parametry kamery termowizyjnej. Modelem, który spełnia wszystkie wymogi w zakresie rozdzielczości, czułości termicznej, korekcji ostrości czy wymiennych obiektywów jest model FLIR E76. Kamera posiada funkcję laserowego ustawiania ostrości, która skraca czas inspekcji i zapewnia ostry obraz termowizyjny. 4” ekran dotykowy pozwala na szybką nawigację. Po zrobieniu zdjęcia można dodać komentarz z predefiniowanej tabeli lub krótką informację tekstową, kamera wyposażona jest też w głośnik i mikrofon co daje możliwość nagrania krótkiej notatki głosowej którą można odtworzyć w oprogramowaniu do tworzenia raportów. Nowy software jakim jest FLIR Thermal Studio Standard pozwala na automatyzację tworzenia raportów poprzez generowanie tabel z wcześniej wypełnionymi komentarzami podczas badania.

Parametry zależne od operatora

Tak jak każde urządzenie pomiarowe kamera termowizyjna wymaga też odpowiedniej wiedzy w zakresie jej użytkowania. Aby otrzymać prawidłowy odczyt temperatura kamera musi być skalibrowana do powierzchni jaką chcemy zmierzyć. Parametr ten w kamerach to emisyjność, od której zależy wartość mierzonej temperatury. Podczas pomiarów w rozdzielniach elektrycznych mamy też do czynienia, z odbiciami które mogą wprowadzać operatora kamery w błąd. O tym jak poprawnie wykonać pomiary w rozdzielniach elektrycznych nauczysz się na 2 dniowych szkoleniach jakie oferujemy. Szkolenia te prowadzone są pod auspicjami Infrared Training Center którego jesteśmy placówką partnerską. Zachęcamy osoby zainteresowane do kontaktu. 

Autoryzowany Dystrybutor kamer termowizyjnych Teledyne FLIR.
Euro Pro Group Renata Gonet
ul. Jałowcowa 1, 58-200 Dzierżoniów
www.europro.com.pl

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

To Top