Technologie

Energoelektroniczny przekształtnik SVG OPTIVAR do kompensacji mocy biernej i poprawy jakości energii elektrycznej

Zdj. 1. SVG OPTIVAR C

Kompensator Static Var Generator SVG OPTIVAR jest energoelektronicznym urządzeniem przekształtnikowym (na bazie tranzystorów bipolarnych z izolowaną bramką IGBT) i stanowi najnowszą generację urządzeń do kompensacji mocy biernej (zarówno indukcyjnej, jak i pojemnościowej) oraz poprawy jakości energii elektrycznej w sieciach niskiego napięcia. SVG OPTIVAR realizuje następujące funkcje:

  • nadążna, bezstopniowa kompensacja mocy biernej (indukcyjnej i pojemnościowej) w każdej fazie niezależnie,
  • aktywna filtracja wyższych harmonicznych prądu,
  • symetryzacja obciążenia w sieci 3-fazowej i odciążenie przewodu zerowego,
  • redukcja flickera (do wartości 5-krotnie niższych niż bez SVG),
  • redukcja wahań napięcia,
  • radykalne ograniczenie strat mocy w układzie zasilającym (w przewodach fazowych i zerowym, w transformatorach zasilających).
Zdj. 2. SVG OPTIVAR W

Wskutek ograniczenia strat mocy czynnej można osiągnąć kilkuprocentowe (do 4%) zmniejszenie zużycia energii czynnej. Kompensator SVG OPTIVAR charakteryzuje się bardzo krótkimi czasami reakcji (ok. 10 nanosekund) oraz realizacji zadanych funkcji(od kilku do kilkunastu milisekund).

Urządzenie SVG nie generuje stanów nieustalonych i wyższych harmonicznych (odmiennie niż w urządzeniach tyrystorowych SVC) oraz wyklucza możliwość wystąpienia groźnych zjawisk rezonansowych (rezonanse prądu i napięcia).

Podstawowe jednostki w wykonaniu naściennym oraz w obudowach typu RACK posiadają moce ±20kVar, ±35kVar, ±50kVar, ±75kVar, ±100kVar. Jednostki w obudowach typu RACK mogą być zestawiane w odrębnych obudowach w kompensatory SVG o mocy do ±500kVar.

Zdj. 3. SVG OPTIVAR R

Należy podkreślić fakt, że ceny urządzeń SVG OPTIVAR są stosunkowo nieznacznie wyższe od tradycyjnych urządzeń (z funkcjami ograniczonymi do skokowej kompensacji mocy biernej) w przypadku kompensacji mocy biernej indukcyjnej i zazwyczaj niższe w przypadku kompensacji mocy biernej pojemnościowej.

dr inż. Krzysztof Matyjasek
Elma Energia sp. z o.o

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top