Technologie

„DC-Line” – nowa seria produktowa STEGO do kontroli temperatury i wilgotności w szafach elektrycznych z obwodami DC

Utrzymanie właściwej temperatury i wilgotności w szafach elektrycznych zapobiega awariom, które są skutkiem pracy aparatów w niewłaściwej temperaturze lub w środowisku narażonym na kondensację. STEGO, jako wiodący producent urządzeń klimatycznych do szaf, wprowadza do oferty innowacyjne produkty dla układów zasilanych napięciem DC. Nowa seria produktów o oznaczeniu „DC-Line” łączy w sobie wysokie bezpieczeństwo pracy, innowacyjność  i niezawodność oraz dużą wydajność.

Stosowanie układów ogrzewania w rozdzielnicach DC narażonych na pracę w niskich temperaturach oraz kondensację musi spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa. Właśnie dla pewności działania i wysokiego bezpieczeństwa zaprojektowaliśmy serię produktów „DC-Line” składającą się z termostatów, higrostatów, modułów przełączających oraz dmuchaw grzewczych. Wszystkie te produkty dedykowane są do pracy w obwodach 24-56V DC.

Termostat DTC 010

Elektroniczny termostat DTC 010  z wewnętrznym modułem przełączającym o obciążalności styku do 13A DC, umożliwia bezpośrednie sterowanie ogrzewaczami dużej mocy, wentylatorami, chłodziarkami oraz urządzeniami sygnalizacyjnymi.  Termostat ten posiada układ pomiarowy temperatury realizowany za pośrednictwem zewnętrznego sensora, który może być umieszczony w dowolnym miejscu szafy elektrycznej, aby precyzyjnie odczytywać wartość temperatury. Dwa zakresy temperatur nastaw -10oC do +50oC oraz od 0oC  do +60oC umożliwiają właściwą nastawę oczekiwanej temperatury w szafie. Dodatkowo, termostaty są również dostępne w wersjach z pomiarem  wilgotności względnej, z nastwioną wartością załączenia na 65% RH. W układzie z dmuchawą grzewczą daje to pełną ochronę przed niską temperaturą i kondensacją w szafie. Dostępne w wersjach ze stykiem NO lub NC oraz sensorem pomiarowym o długości kabla 2m.

Termostat DTC 010 – schemat podłączenia

Higrostat DFC 010

Nowy higrostat DFC 010 również posiada szeroki zakres napięcia zasilania od 20 do 56V DC. Podobnie jak termostat DTC 010 może sterować obciążeniami do 13A. Precyzyjne pokrętło nastaw pozwala ustawić próg działania w zakresie 40 do 90% RH. Dodatkową, bardzo przydatną funkcją jest również pomiar temperatury wraz z wewnętrzną nastawą działania przy jej spadku poniżej +5 oC (ochrona przed niską temperaturą). Higrostat jest dostępny z zewnętrznym sensorem o długości kabla 2m (inne długości np. 3m także dostępne). W nowych regulatorach DTC 010 oraz DFC 010, diody podświetlające pokrętło nastaw są również wskaźnikami właściwej pracy urządzenia. W przypadku awarii, braku lub niewłaściwego napięcia czy połączenia, diody  sygnalizują nieprawidłowość, błyskając w odpowiednich odstępach czasowych. Kody błędów są opisane w instrukcji montażu i eksploatacji.

Moduł przełączający DCM 010

W przypadku, gdy chcemy sterować urządzeniem DC dużej mocy, a układ sterowniczy nie posiada odpowiednio mocnego styku, proponujemy  moduł przełączający DCM 010. Jest to urządzenie które pozwala sterować obciążeniami do DC 15A.

Charakterystyczną i wspólną cechą nowych regulatorów serii „DC Line” jest obudowa, która łączy w sobie nowoczesny design i ergonomię. W dolnej jej części znajdują się szybkozłączki ułatwiające podłączenie przewodów. Montaż w szafie elektrycznej jest szybki i łatwy do wykonania za pomocą klipsa na szynę DIN 35 mm zgodnie z normą EN 60715.

Wysokowydajne dmuchawy grzewcze DCR 030 i DCR 130 to również komponenty serii „DC-Line”.  Dmuchawy o mocy do 800W służą zapobieganiu tworzeniu się kondensatu i szronu, które są przyczyną wielu awarii. Napięcie zasilania to DC 24V lub DC 56V. Dmuchawy są dostępne wraz z wbudowanymi, elektronicznymi termostatami lub elektronicznymi higrostatami. Model z termostatem jest dostępny z zewnętrznym lub wewnętrznym sensorem pomiarowym. Model z higrostatem jest dostępny tylko z zewnętrznym sensorem.

Dmuchawa DCR 130 800W

Aby precyzyjnie dokonywać pomiarów, zewnętrzny sensor może być zamontowany w dowolnym miejscu w obudowie. Wewnętrzny wentylator o dużej wydajności (160m3/h) wymusza szybką cyrkulację ciepłego powietrza w obudowie elektrycznej. Ma to wpływ na szybkie osiągnięcie właściwej temperatury wewnątrz rozdzielnicy oraz prawidłowy jej rozkład we wszystkich miejscach. Podwójne, wewnętrzne zabezpieczenia temperaturowe (pierwsze powrotne, drugie odcinające) skutecznie zapobiegają przegrzaniu i zniszczeniu dmuchawy w przypadku uszkodzenia wentylatora. Typ DCR 030 został zaprojektowany do montażu na poziomej płycie montażowej (np. dno obudowy rozdzielczej). Do montażu na pionowej płycie lub szynie DIN 35 mm przygotowany jest ogrzewacz typu DCR 130.

Piotr Żurek,
STEGO Polska sp. z o.o.

www.stego.pl

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top