Technologie

Centra serwisowe Alfa Laval to gwarancja sprawności i wydłużonego czasu eksploatacji

Utrzymywanie urządzeń procesowych w dobrym stanie technicznym i operacyjnym jest kluczem do osiągnięcia założonej wydajności. Zanieczyszczenia i niewielkie wycieki powodują stopniową utratę sprawności wymiany ciepła przez wymienniki ciepła, co wpływa na zmniejszenie wydajności produkcji. Dzięki regularnie przeprowadzanym pracom serwisowym, można zapewnić optymalne działanie urządzeń i zminimalizować ryzyko nieplanowanych postojów produkcyjnych.

Specjaliści ds. urządzeń

Centra serwisowe Alfa Laval są profesjonalnie przygotowane do przywracania i utrzymania urządzeń w najlepszym stanie technicznym. Wysoko wykwalifikowani inżynierowie dokonują remontów, modernizacji i optymalizacji płytowych wymienników ciepła w zależności od potrzeb Użytkowników i przedłożonych specyfikacji. Ponad 70 lat doświadczenia w zakresie wymienników ciepła, pozwala optymalizować ich wydajność i wydłużać cykl życia.

Alfa Laval posiada ponad 50 centrów serwisowych na całym świecie, w których każdego roku poddawanych serwisowi jest ponad 600 000 płyt wymienników ciepła. Każdego dnia inżynierowie ds. serwisu wykorzystują swoje doświadczenie, aby jak najlepiej pomóc Klientom przygotować wymienniki ciepła do dalszej pracy.

Proces regeneracji płytowych wymienników ciepła

W ramach procesu regeneracji wymiennika wykonywanych jest szereg czynności, których celem jest przywrócenie pełnej ich sprawności.

 • Płyty wymiennika są sprawdzane pod kątem wystąpienia korozji, erozji lub odkształceń przed i w trakcie mycia wstępnego. Po określeniu stanu płyty podejmowana jest decyzja, czy płyta ma być poddana regeneracji czy wymianie.
 • Wykonywany jest pomiar deformacji płyt oraz analiza stanu uszczelek wraz z wyliczeniem pozostałego czasu życia.
 • Następuje usunięcie zdeformowanych/zniszczonych uszczelek. W większości przypadków dla uszczelek klejonych stosuje się środki chemiczne.
 • Płyty poddawane są myciu. Zanurzane są one w specjalnych wannach z roztworami środków chemicznych, gdzie następuje ich delikatne oczyszczanie z zanieczyszczeń. W przypadku bardzo silnego zabrudzenia można zastosować mycie ciśnieniowe strumieniem wody.
 • Następny etap to ocena wizualna.Płyty są poddawane ponownemu, dokładnemu przeglądowi pod kątem deformacji, korozji czy erozji.
 • Do wykrywania pęknięć płyt, niewidocznych dla osób sprawdzających, stosowane są nowoczesne techniki takie jak: pokrywanie powierzchni płyty penetrantem światłoczułym i naświetlanie ultrafioletem.
 • Płyty z wykrytymi pęknięciami są wymieniane na nowe, w uzgodnionej ilości.
 • Na płyty zakładane są nowe uszczelki, które są dobierane odpowiednio do warunków pracy płytowego wymiennika ciepła.
 • Przeprowadzana wulkanizacja w piecu płyt i uszczelek zapewnia optymalne przytwierdzenie uszczelki Alfa Laval do płyty.
 • Na życzenie Klienta wykonywana jest próba ciśnieniowa.
 • Kompletny pakiet płyt podlega ostatecznemu przeglądowi. Na koniec Alfa Laval wystawia certyfikat zgodności na wykonane prace oraz raport z przeglądu wraz z zaleceniami.

Rys. 1. Wykrywanie pęknięć.

Rys. 2. Pomiar deformacji płyty.

Rys. 3. Analiza stanu uszczelek.

Rys. 4. Wulkanizacja w piecu z użyciem kleju.

W trosce o środowisko

We wszystkich centrach serwisowych Alfa Laval prowadzone są prace nad zmniejszaniem zużycia energii i wody podczas wykonywanych zadań. Wszystkie substancje chemiczne stosowane w trakcie obsługi i regeneracji są poddawane recyklingowi i wykorzystwane wielokrotnie, po czym są one wysyłane do specjalnych zakładów utylizacyjnych.

Autoryzowane Centrum Serwisowe w Łodzi

W Centrum Serwisowym w Łodzi, inżynierowie i specjaliści ds. urządzeń dokonują regeneracji płytowych wymienników ciepła. Połączenie wiedzy i nowoczesnych narzędzi gwarantuje przywrócenie wymiennikom ciepła pełnej ich sprawności.

Centrum w Łodzi rozpoczęło działalność w 1999 roku. Każdego roku dokonywana jest tutaj regeneracja ponad 5000 płyt dla Użytkowników pochodzących z Polski, krajów Bałtycki i ościennych.

Centrum posiada około 650 m² powierzchni, z których 450 m² przeznaczone jest na produkcję a 200 m² na magazyn.

 

Alfa Laval Polska Sp. z o.o.

Autoryzowane Centrum Serwisowe

Dąbrowskiego 113, 93-208 Łódź
tel. 42 642-66-00, fax: 42 641-71-78

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top