Technologie

Bezpieczeństwo użytkowania multimetru cyfrowego

Co to są parametry elektryczne?

Jakie są kategorie pomiarowe (CAT) multimetru?

O jakich środkach ostrożności należy pamiętać podczas pracy z multimetrem?

Dobrze skonstruowany multimetr cyfrowy zawsze będzie działać lepiej w trudnych warunkach niż model niższej klasy. Przyrząd najwyższej klasy nie tylko będzie w stanie wytrzymać niesprzyjające warunki, ale także pomoże zapewnić bezpieczeństwo. Teraz, gdy masz już własny multimetr, ważne jest, aby zachować bezpieczeństwo w każdym miejscu pracy — dlatego zawsze sprawdzaj, czy możesz z niego bezpiecznie korzystać w określonej sytuacji.

Co to są parametry elektryczne?

Wszystko, co wykorzystuje lub przesyła energię elektryczną, ma określone parametry elektryczne. Tych parametrów dotyczą klasyfikacje i oznaczenia, takie jak kategorie CAT i stopnie ochrony IP, zgodne z normami określonymi przez wyznaczone zespoły profesjonalistów. Znajomość parametrów elektrycznych przyrządu pomaga zrozumieć, jak należy go przetestować pod kątem przydatności oraz jak zapewnić bezpieczeństwo przyrządu, swoje oraz osób w pobliżu. Przykładami parametrów elektrycznych są impedancja, prąd rozruchowy, współczynnik mocy i spadek napięcia.

Jakie są kategorie pomiarowe (CAT) multimetru?

W przypadku multimetrów cyfrowych określane są różne parametry elektryczne, dlatego należy sprawdzić, czy spełniają one wymogi odpowiedniej kategorii CAT i mają odpowiedni kod IP oraz symbol niezależnej weryfikacji, aby upewnić się, że wybrany przyrząd został przetestowany przez niezależne laboratorium i jest bezpieczny w danym zastosowaniu.

Podczas określania właściwej kategorii CAT (CAT II, CAT III lub CAT IV) należy pamiętać, aby zawsze wybierać przyrządy przystosowane do najwyższej kategorii, w której może Ci przyjść z nich korzystać, oraz wybrać taką kategorię napięcia, która będzie odpowiadać warunkom roboczym, najlepiej z zapasem. Przyrządy pomiarowe przypisane do odpowiednich kategorii CAT zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zminimalizować lub zmniejszyć ryzyko wystąpienia łuku elektrycznego w ich wnętrzu. Wartości znamionowe są zazwyczaj umieszczone w pobliżu gniazd wejściowych.

Celem wyjaśnienia — jeśli przygotowujesz się do pomiaru w szafie rozdzielczej zasilania o napięciu 480 V, konieczne będzie użycie przyrządu o kategorii co najmniej CAT III 600 V. Oznacza to, że w takiej sytuacji sprawdzi się również przyrząd CAT III 1000 V lub CAT IV 600 V.

Dwucyfrowe oznaczenia IP informują o stopniu odporności przyrządu na pył i wodę. Zawierają szczegółowe informacje o wielkości cząstek pyłu, które nie wnikną do środka, oraz o głębokości, na którą można zanurzyć przyrząd w wodzie bez ryzyka jego uszkodzenia.

Firma Fluke testuje swoje produkty pod kątem bezpieczeństwa, sprawdzając granice ich wytrzymałości. Przyrząd może zostać dopuszczony do produkcji tylko wtedy, gdy zespół zajmujący się testami nie jest w stanie go uszkodzić. Celem jest zapewnienie, że multimetr cyfrowy firmy Fluke jest w stanie wytrzymywać nawet najbardziej wymagające warunki panujące w rzeczywistym świecie i zapewnić użytkownikowi bezpieczeństwo i powrót do domu każdego dnia. Dbamy, aby nasze produkty przechodziły także niezależne testy w celu potwierdzenia wszystkiego, co o nich twierdzimy.     

Fluke

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

To Top