Nowości

SMART PANEL – zarządzanie energią nigdy nie było tak proste

Dostępność danych energetycznych jest pierwszym krokiem do energooszczędnego budynku. Rozdzielnice zbudowane w oparciu o ideę Smart Panel dostarczają przejrzystych informacji o miejscach i czasie zużycia energii. Informacje te są podstawą pełnej kontroli nad wykorzystaniem energii i mogą docierać do właściwych osób we właściwym czasie — by pomóc im w podejmowaniu trafnych decyzji.

Rozdzielnice Smart Panel to tylko trzy proste kroki do rzeczywistej oszczędności energii:

1. zmierz → 2. połącz → 3. oszczędzaj

Rozwiązanie Smart Panel:

 • w czasie rzeczywistym dostarcza informacji przydatnych przy podejmowaniu decyzji;
 • automatyzuje odczyty liczników mediów u źródła, aby wyeliminować konieczność spisywania ręcznego;
 • tworzy przejrzysty i wieloaspektowy obraz zużycia zasobów w budynku: gdzie, kiedy i jak zużywana jest energia z podziałem na typy i strefy;
 • skutecznie realizuje funkcje zabezpieczające i sterujące w oparciu o innowacyjne wyłączniki powietrzne, kompaktowe i instalacyjne oraz moduły sterujące montowane na szynie DIN.

Od tradycyjnego do nowoczesnego pomiaru

Proste mierniki tablicowe pokazują tylko podstawowe parametry elektryczne sieci. Obecnie, rozwiązania te przestały być wystarczające. W dobie rozwoju nowoczesnych rozwiązań pomiarowych oczekuje się bardziej zaawansowanych funkcjonalności.
Schneider_fot_RGBDzięki zastosowaniu rozwiązań Smart Panel analiza jest dostępna także w trybie online za pomocą wbudowanego web serwera. Dane dotyczące zużycia energii, stanów zabezpieczeń oraz pracy urządzeń są gromadzone w każdej rozdzielnicy wyposażonej w urządzenia z serii Enerlin’X.
Postęp technologiczny sprawia, że coraz więcej urządzeń w naszym otoczeniu podłączonych jest do Internetu. Codziennie korzystamy z telefonów, urządzeń AGD a nawet samochodów podłączonych do sieci. Taki sam trend widać w wielu branżach – kwestią czasu jest kiedy urządzenia elektryczne dołączą do Internetu Rzeczy. Smart Panel to niezawodne „inteligentne rozdzielnice”, z prostymi w instalacji i obsłudze wyświetlaczami, bramkami oraz interfejsami Modbus i Ethernet w cyfrowym systemie Enerlin’X. Informacje wymieniane przez rozdzielnice są przesyłane za pośrednictwem sieci:

 • Modbus SL – wewnątrz rozdzielnic, pomiędzy poszczególnymi urządzeniami.
 • Ethernet – wewnątrz budynków łącząc rozdzielnice i komputery – pozwala na powiązanie ze sobą rozdzielnic, komputerów i urządzeń komunikacyjnych wewnątrz budynku.
 • Ethernet, z wykorzystaniem technologii DSL lub GPRS w celu uzyskania dostępu do bazy online usług Schneider Electric.

Sieć Ethernet jest najlepiej przystosowanym medium służącym do transmisji znacznych ilości danych pomiędzy systemami dystrybucji energii elektrycznej. Dane dostępne są na lokalnych ekranach dotykowych i zdalnych serwerach internetowych. Aparaty z komunikacją Ethernet stały się kluczowym czynnikiem w rozwoju zarządzania energią elektryczną.

Wbudowany monitoring w czasie rzeczywistym

Na ekranie dotykowym poprzez Ethernet

 • Wyświetla główne informacje i alarmy
 • Umożliwia sterowanie (otwórz, zamknij, reset)

Dotykowy ekran pozwala na dostęp do danych i sterowanie bezpośrednio z elewacji rozdzielnicy.

Przez komputer PC z przeglądarką stron WWW

 • Wyświetla strony WWW wbudowane w urządzenia,
 • Zdarzenia alarmowe generują e-maile, powiadomienia,
 • Umożliwia sterowanie (otwórz, zamknij, reset).

Dane są wyświetlane graficznie lub zapisywane w pliku

Proste i sprawdzone rozwiązania

Architektura systemów zbudowanych w oparciu o urządzenia Enerlin’X jest bardzo prosta i intuicyjna. Ilustrowane przewodniki krok po kroku prezentują dobór i sposób połączenia urządzeń. W laboratoriach Schneider Electric przeprowadzono testy przykładowych architektur, których dokumentacja jest dostępna jako wzorzec dla projektowania nowych układów.

Szybki zwrot inwestycji z systemów monitorowania energii

Przy stosunkowo małej inwestycji w rozwiązania energetyczne i zarządzanie budynkiem, można uzyskać szybki zwrot z inwestycji w postaci:

 • Redukcji kosztów za energię,
 • Poprawa funkcjonalności pracy systemu,
 • Zademonstrowania zaangażowania w ochronę środowiska,
 • Zwiększenie komfortu użytkowników.

Systemy Smart Panel są dedykowane zarówno dla nowych jak i istniejących budynków takich jak biura, lokale handlowe, hotele i budynki użyteczności publicznej.

Szymon Hochół

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

To Top