Nowości

Kamera termowizyjna – diagnostyka w energetyce

Sezon grzewczy jest już w pełni, więc nadszedł czas na audyty energetyczne. Kiedy na dworze panuje chłód, działa ogrzewanie – a wówczas ujawniają się miejsca, skąd ucieka najwięcej ciepła. To idealna sytuacja, by ocenić skuteczność izolacji termicznej. Najlepiej za pomocą kamery termowizyjnej. Metoda ta praktycznie nie pozwala na przeoczenie jakichkolwiek wad pod warunkiem swobodnego dostępu do kontrolowanego obszaru.

Dobrze, jeśli budynek, który chcemy sprawdzić, jest ogrzewany już od pewnego czasu, a tym samym panują w nim wyrównane i stabilne temperatury. Badanie termowizyjne nowego, świeżo oddanego do użytkowania obiektu, którego ściany mogą mieć podwyższoną wilgotność, wykonuje się najczęściej po to, aby wykryć różnego rodzaju wady i nieszczelności powstałe na etapie budowy, a następnie zlecić wykonawcy ich poprawienie. Natomiast z oceną termoizolacyjności takiego budynku najlepiej zaczekać przynajmniej kilka miesięcy. Oprócz obiektów budowlanych, wykonuje się badania termowizyjne rozdzielni elektrycznych. Takie kontrole można prowadzić cały rok, najlepiej w czasie maksymalnego obciążenia rozdzielni. Dla przedsiębiorstw czy zakładów produkcyjnych wykorzystujących chłodzenie najlepszy okres to lato. Natomiast dla zakładów, w których potrzebne jest ogrzewanie, największe obciążenie rozdzielni występuje właśnie w zimie. Najkorzystniejsze warunki do badań termowizyjnych panują w okresie listopad-luty. Nie warto czekać na silniejsze mrozy – te zwykle wiążą się z wyżową pogodą, mocnym słońcem oraz dużymi skokami temperatury w ciągu doby.

SONEL S.A. wprowadził nową serię niedrogich, funkcjonalnych kamer termowizyjnych, przygotowanych do profilaktycznych sprawdzeń sieci elektroenergetycznych.

W obrębie sieci elektrycznych, w celu znalezienia przegrzewających się elementów oraz kontroli prewencyjnych, najczęściej wykorzystuje się termografię. Przeciążoną fazę lub uszkodzone urządzenie najszybciej można wykryć na podstawie promieniowania termicznego. Istotą badania jest analiza porównawcza temperatur podobnych obiektów. W tym celu wystarczy względnie proste narzędzie, bez przesadnie rozbudowanych funkcji. Takie właśnie są kamery Sonel KT-165, KT-250 i KT-320. Posiadają parametry optymalne dla elektryki, co pozwoliło zapewnić rozsądny poziom cenowy. 

Szukając niesprawnego zabezpieczenia, nie musimy wiedzieć, który z jego elementów stanowi problem. Po prostu wystarczy nam informacja, że to zabezpieczenie przegrzewa się jako całość. Dlatego odpowiednio dopasowaliśmy do potrzeb rozmiary matryc IR, utrzymując ceny na atrakcyjnym poziomie. Oferujemy kamery o rozdzielczości 160×120 pix (KT-165), 256×192 pix (KT-250) oraz 320×240 pix (KT-320). Dzięki nim bez problemu zidentyfikujemy przegrzewającą się część transformatora, izolator, zabezpieczenie czy inny element sieci.

Wszystkie wspomniane modele posiadają wbudowaną kamerę światła widzialnego 5 Mpix. Dzięki niej możemy łączyć obraz podczerwony i widzialny w kilku trybach, co pozwala łatwiej rozpoznać przegrzewający się element. Zakres mierzonej temperatury też został dopasowany do potrzeb badań w elektryce i wynosi od -20°C do +350°C. Przecież przegrzewający się izolator nie osiągnie 1700°C.

Kamery Sonel KT-165, KT-250 i KT-320 posiadają wbudowany zestaw podstawowych, a zarazem niezbędnych narzędzi analizy i korekcji obrazu/pomiarów. Dla uzyskania właściwych wyników należy ustawić odpowiedni współczynnik emisyjności, odległość, wilgotność względną oraz temperaturę otoczenia. Jesteśmy w stanie wyznaczyć minimalną lub maksymalną temperaturę badanego obiektu. Dzięki alarmowi temperaturowemu szybko namierzymy wszystkie elementy, których temperatura jest wyższa lub niższa niż dopuszczalna. Istnieje również możliwość dobrania jednej z sześciu palet barw – ułatwi to interpretację analizowanych obrazów.

Termogram jest wyświetlany na czytelnym 3,5-calowyn ekranie o regulowanym poziomie jasności, co pozwala na pracę w terenie – nawet przy mocnym lub słabym oświetleniu. Wyniki pomiarów zapisywane są na karcie SD w formacie JPG. Możemy je łatwo przesłać do komputera kablem USB, jak również bezprzewodowo poprzez interfejs Wi-Fi. Dalszą i bardziej rozbudowaną analizę przeprowadzimy za pomocą bezpłatnego oprogramowania: Sonel ThermoAnalyze 2 dla PC bądź Sonel KT Mobile dla urządzeń mobilnych. Całości dopełnia solidna i poręczna obudowa, a także niewielka waga, pozwalająca na obsługę jedną ręką. Litowo-jonowy akumulator wystarcza na co najmniej 4 godziny ciągłej pracy.

Dzięki najnowszym technologiom i rozwiązaniom kamery termowizyjne Sonel KT gwarantują elastyczność i pełen obraz sytuacji. Są idealnym narzędziem zarówno dla początkujących użytkowników, jak i profesjonalnych termografistów. Pozwalają na prowadzenie dokładnych kontroli prewencyjnych, a funkcjonalność dopasowana do codziennych potrzeb elektryka pozwoliła zachować przyzwoity poziom cen. 

Do wykonania badań za pomocą kamery termowizyjnej i sporządzenia protokołu z pomiarów inspektorzy coraz częściej wymagają jej aktualnego świadectwa wzorcowania. Sprawdź zatem Twoją kamerę termowizyjną. Czy jest gotowa do wykonywania badań? Czy posiada aktualne świadectwo wzorcowania, które potwierdza jej sprawność metrologiczną i stanowi obiektywny dowód poprawności wykonanych pomiarów?

SONEL S.A. oferuje kamery wraz z akredytowanym świadectwem wzorcowania.

Dorota Kołakowska

SONEL S.A.

Kup już teraz!
Promocja trwa od listopada 2019 do końca lutego 2020!

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

To Top