Eksploatacja i Remonty

Ręcznie wykonywane wiercenie przy optymalnej prędkości cięcia

Aby szybko wywiercić otwory w metalu i nie zużyć nadmiernie wiertła, należy zastosować odpowiednią prędkość cięcia. Zależy ona od twardości wiertła oraz wytrzymałości metalu i jest najczęściej określana przez producenta wiertła. Jeżeli prędkość cięcia jest znana, osoby obrabiające metal dostosowują prędkość obrotową lub bieg do średnicy otworu. Zasadniczo obowiązuje następująca reguła: Im twardszy metal, tym niższą prędkość obrotową należy wybrać. Aby dokładnie określić prędkość obrotową, należy zastosować następujący wzór:

wzor

Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe z czterema biegami do intensywnej eksploatacji

W przemyśle i rzemiośle często wykorzystuje się wiertarko-wkrętarki akumulatorowe zamiast zwykłych wiertarek. W ostatnich latach stały się one coraz wydajniejsze. Te narzędzia akumulatorowe są dostępne z czterema biegami i prędkością obrotową do 4000 obrotów. 4-biegowe wiertarko-wkrętarki akumulatorowe ASCM należą do najbardziej wydajnych w ofercie firmy FEIN. Zapewniają optymalną prędkość obrotową, a tym samym idealnie dobrane prędkości cięcia dla każdej średnicy otworu.

Pierwszy krok: Ustalenie prędkości cięcia

Jeżeli producent wiertła nie ustalił prędkości cięcia, w odniesieniu do najpopularniejszych typów wiertarek firma FEIN stosuje następujące zalecenia: Standardowe wiertła ze stali szybkotnącej są odporne na ścieranie i wiercą otwory w stali konstrukcyjnej z prędkością cięcia do 40 metrów na minutę. Wiertła z powłoką z azotku tytanu (TiN) powodują mniejsze tarcie i są twardsze. Wyróżniają się znacznie wyższą prędkością cięcia wynoszącą 50 metrów na minutę i dłuższą trwałością. Wiertła z węglików spiekanych są bardziej kruche przy obciążeniu ściskającym. Wykorzystuje się je do bardzo ciągliwych metali, np. do stali kutej. Osiągają one prędkość cięcia wynoszącą 70 metrów na minutę w przypadku stali konstrukcyjnej.

Drugi krok: Ustalenie biegu

FEIN zaleca dobranie odpowiedniego biegu w zależności od średnicy wierconego otworu i prędkości cięcia. Na przykład, otwór o średnicy czterech milimetrów można wiercić, korzystając z czwartego biegu z prędkością 3950 obrotów na minutę, natomiast do wywiercenia otworu o średnicy ośmiu milimetrów można użyć trzeciego biegu o prędkości 1950 obrotów. W przeciwieństwie do 2-biegowych wiertarko-wkrętarek wyżej opisane urządzenia pracują znacznie szybciej i dokładniej.

Rada: FEIN Select – elastyczna oferta narzędzi akumulatorowych do profesjonalnej obróbki metalu

Oprócz 4-biegowych wiertarko-wkrętarek akumulatorowych ASCM firma FEIN oferuje kolejne wydajne elektronarzędzia akumulatorowe do wkręcania i wiercenia lub cięcia w blachach. Od lipca 2015 r. firma FEIN umożliwia swoim klientom z branży rzemieślniczej i przemysłowej tworzenie indywidualnych zestawów 18-woltowych, a ostatnio również 12V urządzeń akumulatorowych: Nowa linia produktów FEIN Select jest skierowana do firm z branży obróbki metalu i obejmuje dwanaście różnych urządzeń solo oraz dwa podstawowe zestawy akumulatorowe. Jeśli w warsztacie znajdują się już inne elektronarzędzia akumulatorowe FEIN, można niewielkim kosztem rozbudować park maszynowy. Każde elektronarzędzie FEIN Select jest dostarczane w wysokiej klasy walizce z tworzywa sztucznego.

Elektronarzędzia FEIN są dostępne w sprzedaży w specjalistycznych sklepach. Lista sklepów znajduje się na stronie: http://www.fein.pl/pl_pl/wyszukiwanie-dystrybutora/

Odwiedź FEIN również na YouTube:
http://www.youtube.com/user/FEINPoland

www.fein.pl

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

To Top