Targi

Za nami wyjątkowe targi ENERGETAB®2020

W dniach od 15 do 17 września odbyły się w Bielsku-Białej międzynarodowe targi energetyczne ENERGETAB®2020 i były one rzeczywiście wyjątkowe.

Wyjątkowość tych targów wynikała z ich organizacji w sytuacji trwającej jeszcze pandemii COVID-19 i płynących stąd obaw zarówno wystawców jak i zwiedzających, czy zastosowane środki zabezpieczające, wynikające z wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego zapewnią bezpieczeństwo uczestnikom targów. Obawy te zmieniały się w takt pojawiających się codziennie w mediach informacji o liczbie osób z pozytywnym wynikiem testu na obecność wirusa oraz z ogłaszanymi strefami szczególnie zagrożonych regionów kraju. I chociaż region Bielska-Białej należał do mniej doświadczonych przez pandemię, to obawy nie były wcale mniejsze, co istotnie wpłynęło na mniejszą liczbę wystawców niż w ubiegłych latach a także na mniejszą liczbę zwiedzających targi.

Natomiast patrząc na te targi od strony merytorycznej należy zauważyć, że wśród prezentowanych przez wystawców urządzeń do przesyłania i dystrybucji energii elektrycznej, zdecydowanie wzrosła liczba produktów związanych z odnawialnymi źródłami energii (panele fotowoltaiczne, pompy ciepła), w tym cała gama falowników, przetworników, baterii akumulatorów, aparatury sterującej i zabezpieczającej czy specjalistycznego oprogramowania. Na tegorocznym ENERGETABie szczególnie ciekawie prezentowała się „strefa elektromobilności”, w której do kilku różnych stacji ładowania można było podłączyć samochody elektryczne siedmiu różnych marek. Kilkoma z nich można też było odbyć jazdy na przygotowanym specjalnie parkingu – ślady po driftach jeżdżącej tam „tesli” pewnie pozostaną na dłużej.

Spore zainteresowanie wzbudził pokaz stawiania słupa tymczasowej linii 110 kV w technologii uniwersalnych modułowych konstrukcji wsporczych (UMKW) zrealizowany przez firmę ARINET w „Strefie Praktycznych Pokazów” zlokalizowanej na poligonie szkoleniowym ZIAD-u. W tej strefie odbywały się też pokazy firmy BUDNIOK wykonywania połączeń egzotermicznych w instalacjach odgromowych. Komplety słuchaczy notowały wykłady i warsztaty pokazowe firmy SONEL, prezentującej wybrane mierniki i testery z bogatej gamy produkowanych aparatów.

Od lat na bielskich targach pojawia się wielu producentów i dostawców z branży oświetleniowej, zarówno jeśli chodzi o źródła światła jak i specjalistyczne oprawy czy słupy oświetleniowe – byli obecni też w tym roku a szczególne zainteresowanie odwiedzających targi przedstawicieli lokalnych samorządów wzbudzało aktywne przejście dla pieszych „smartpole crossing” firmy ALUMAST, zdecydowanie zwiększające bezpieczeństwo pieszych  w tych newralgicznych miejscach.
Natomiast w tegorocznym konkursie „na szczególnie wyróżniający się produkt prezentowany na targach” główną nagrodę – Puchar Ministra Klimatu otrzymał Instytut Automatyki Systemów Elektrycznych za System Automatyki DCS MASTER, wspomagający operatorów i inżynierów ruchu przy obsłudze obiektowych procesów technologicznych. Nie sposób wymienić pozostałe nagrodzone produkty – zainteresowanych odsyłamy na stronę energetab.pl

Targi ENERGETAB 2020 były skromniejsze niż w ubiegłych latach i dlatego szczególne słowa podziękowania należą się tym 250 wystawcom, którzy ostatecznie zdecydowali się zaprezentować swoją ofertę a przede wszystkim spotkać ze swoimi klientami, licząc się z tym, że niektórzy z nich nie będą mogli przyjechać ze względu na obostrzenia w swoich firmach czy osobiste obawy. Z dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród tych, którzy właśnie nie mogli przyjechać, spotkały się relacje z targów, zamieszczane „na żywo” w mediach społecznościowych – zarówno przez organizatorów targów jak i niektórych wystawców.

Czy zatem organizatorzy słusznie postąpili organizując tegoroczne targi ENERGETAB?

Bez większych wątpliwości należy powiedzieć, że tak – i jest to zdanie zdecydowanej większości wystawców tych targów a także organizatorów innych targów w Polsce, którzy pojawili się w Bielsku, aby zobaczyć, jak następuje „odmrażanie” gospodarki i działalności eventowej. Oczywiście, byłoby lepiej, gdyby przyjechało więcej zwiedzających – jednak Ci, którzy zdecydowali się odwiedzić targi, a ze skanowanych kodów paskowych wynika, że było ich 3739 – to nie były osoby przypadkowe lecz z konkretnymi zainteresowaniami i pytaniami do wystawców.

Miejmy nadzieję, że tegoroczne targi ENERGETAB, będą stanowiły wyjątek w swej wieloletniej historii i w przyszłym roku odbędą się już w „normalnych” warunkach.

Dziękując wszystkim Wystawcom i Zwiedzającym za udział w targach już dzisiaj zapraszamy Państwa na przyszłoroczne targi, które odbędą się w dniach od 14 do 16 września 2021 r.

Organizatorzy  ENERGETAB

Laureaci KONKURSU TARGOWEGO 33. Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich ENERGETAB 2020

Statuetka „Złotego Lwa” Fundacji im. Kazimierza Szpotańskiego

za produkt: PIRANIA- Innowacyjny system połączeń żył kabli elektroenergetycznych
klasy 1, 2 i 5 Cu i AI
zgłoszony przez firmę: ERKO sp. z o.o. sp. k.

Puchar Ministra Klimatu

za produkt: System Automatyki DCS MASTER
zgłoszony przez firmę: Instytut Automatyki Systemów
Energetycznych Sp. z o.o.

Nagroda Prezydenta Miasta Bielska-Białej

za produkt: Stacja ładowania Power EV. Seria: RS,
Model Smart zgłoszony przez firmę: POWER EV Sp. z o.o.

Medale 33. Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich ENERGETAB 2020:

Medal Złoty

za produkt: Technologia Uniwersalnych  Modułowych
Konstrukcji Wsporczych
zgłoszony przez firmę: ARINET Sp. z o.o.

Medal Srebrny

za produkt: Nowa seria modułowych masztów
odgromowych
zgłoszony przez firmę: ELKO-BIS Systemy Odgromowe Sp. z o.o.

Medal Brązowy

za produkt: Układ Automatyki Odciążającej
zgłoszony przez firmę: KARED Sp. z o.o.

Puchar Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony
Środowiska

za produkt: EVSE-01 Adapter do testów stacji ładowania
pojazdów elektrycznych zgłoszony przez firmę: SONEL S.A.

Statuetka „Złoty Volt” Polskiej Izby Gospodarczej Elektrotechniki

za produkt: Akustyczno-optyczny wskaźnik napięcia AOWN-6 zgłoszony przez firmę: Wytwórnia Sprzętu
Elektroenergetycznego AKTYWIZACJA Spółdzielnia Pracy

Statuetka Polskiego Stowarzyszenia Branży
Elektroenergetycznej

za produkt: BB ECO BBE-4-PL1
zgłoszony przez firmę: BRUK-BET PV Sp. z o.o.

Medal Prezesa Stowarzyszenia Elektryków Polskich

za produkt: Smartpole Charger
zgłoszony przez firmę: ALUMAST S.A.

Wyróżnienia Honorowe

33. Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich ENERGETAB 2020:

  • za produkt: Smartpole crossing – aktywne przejście dla pieszych zgłoszony przez firmę: ALUMAST S.A.
  • 2. za produkt: Wyparne urządzenie chłodzące Power Breezer zgłoszony przez firmę: CERBIOMED sp. z o.o.
  • za produkt: Licznik serii 7M  7M.24.8.230.0310 zgłoszony przez firmę: Finder Polska Sp. z o.o.

Puchar redakcji miesięcznika Energetyka za najciekawszą prezentację targową stoiska
przyznano dla firmy: SONEL SA

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

To Top