Targi

Targi ENERGETAB 2022

Prawie 15 tysięcy odwiedzających tegoroczne targi ENERGETAB zdecydowanie potwierdza prymat bielskich targów w branży energetyki i elektrotechniki oraz niezbędność odbywania osobistych spotkań biznesowych i przewagę bezpośredniego zapoznania się z urządzeniem nad oglądaniem jego widoku w internecie.

Podczas trzydniowych targów 362 wystawców z 14-tu krajów Europy, Chin i Brazylii zaprezentowało bogatą gamę najnowszych urządzeń, aparatów, pojazdów i technologii do stosowania nie tylko w  energetyce zawodowej i przemysłowej ale także przez „drobnego prosumenta”. Wśród licznie eksponowanych urządzeń, układów automatyki, sterowania, pomiarów i diagnostyki, urządzeń rozdzielczych wysokich i niskich napięć można było zaobserwować dążenie konstruktorów do podniesienia efektywności energetycznej działania samych urządzeń jak i sterowanych procesów, poprawy niezawodności dostaw energii elektrycznej i ograniczenia niekorzystnego oddziaływania technologii energetycznych na środowisko. Świadczy o tym wiele prestiżowych nagród przyznanych w konkursie targowym na najbardziej wyróżniające się produkty. (patrz: Lista wyróżnionych produktów w konkursie ENERGETAB 2022). Nie sposób wymienić tutaj wszystkich innowacyjnych produktów oferowanych na tych kilkuset stoiskach targowych – niektóre z nich, jak podnośniki, pojazdy specjalistyczne dla energetyki, wiertnice, przeciski, wciągarki przewodów i kabli były prezentowane na stoiskach plenerowych.
W „Strefie praktycznych pokazów technologii sieciowych” firma ELTEL NETWORKS prezentowała zastosowanie drona do rozciągania linki wstępnej między słupami linii WN i zawieszanie markerów na przewodzie a firma Budniok Technika  – coraz popularniejsze połączenia egzotermiczne uziomów.

W „Strefie OZE” odbywały się pokazy przyjaznych dla środowiska urządzeń i rozwiązań związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej i jej magazynowaniem oraz przetwarzaniem. Natomiast w „Strefie Elektromobilności” prezentowano stacje ładowania różnych producentów oraz pojazdy elektryczne – niektóre z nich były do dyspozycji zwiedzających na torze do jazd próbnych. Jak co roku, targom towarzyszyły konferencje i prezentacje promocyjne wystawców. I tak pierwszego dnia targów ważnym wydarzeniem była konferencja pt. „Przemysłowe i wielkoskalowe magazyny energii – funkcje i trendy rozwojowe” zorganizowana przez ZIAD Bielsko-Biała SA wraz z Radą Firm SEP. Jej celem było zwrócenie uwagi na to, jak istotna jest obecnie potrzeba budowy dużych magazynów energii, niezbędnych do łagodzenia trudności w bilansowaniu potrzeb i podaży energii oraz utrzymania parametrów jakościowych systemu elektroenergetycznego. Konferencja cieszyła się wielkim zainteresowaniem, uczestniczyło w niej ponad 100 osób, którzy na jej zakończenie zadawali pytania prelegentom.

Drugiego dnia targów swój finał miała konferencja „Fotowoltaika Dziś i Jutro”, której pierwsza część w wersji wideo odbyła się pod koniec maja. Dla jej uczestników – osób zawodowo i z pasją zajmujących się różnymi formami OZE było to długo wyczekiwane spotkanie. Konferencję zaingurował jej gość specjalny – prof. dr hab. inż. Jan Popczyk, od wielu lat badający zagadnienia transformacji energetyki i projektujący jej drogę do elektroprosumeryzmu, przedstawiając w bardzo skrótowy sposób tę bardzo już rozbudowaną ideę. Interesujące kolejne prezentacje stanowiły doskonałe wprowadzenie do ożywionej dyskusji na zakończenie konferencji.

Tradycją staje się, że podczas targów ich organizator – ZIAD Bielsko-Biała składa specjalne gratulacje firmom obchodzącym na targach swoje jubileusze.

Podczas ceremonii otwarcia targów Prezydent Bielska-Białej powiedział, że „Jeszcze nigdy te targi nie były tak ważne, jak w tym roku”. Słowa te doskonale oddawały towarzyszący targom klimat: radości z ponownego spotkania, nadziei na dobre kontrakty, ale też obaw związanych z obecnym, bezprecedensowym kryzysem energetycznym. Zapraszając na przyszłoroczne targi ENERGETAB 2023 chcielibyśmy aby też towarzyszył im klimat nadziei na udane i owocne spotkania oraz radość z pokonania tego bezprecedensowego kryzysu energetycznego.

Wykaz wyróżnień w Konkursie targów ENERGETAB 2022

1. Puchar Ministra Klimatu i ŚrodowiskaInstytut Automatyki Systemów
Energetycznych Sp. z o.o.
UNIKONT 2. System monitoringu maszyn
wirujących
2. Nagroda Prezydenta Miasta Bielsko-BiałaRabbit Sp. z o.o.Seria kompensatorów mocy biernej
pojemnościowej LED
3. Medal Prezesa SEPPSI Polska Sp. z o.o.Symulator treningowy dyspozytorów
4. Puchar Prezesa PTPiREEPSI Polska Sp. z o.o.PSIcta – Centralny System Rejestracji Zakłóceń
5. Złoty Medal PSE S.A.,PFISTERER Sp. z o.o.Osprzęt kablowy CONNEX dla linii
awaryjnych WN/NN
6. Statuetka „Złotego Lwa” Fundacji
im. Kazimierza Szpotańskiego,
PROTEKTEL Sp. z o.o.Ogranicznik przepięć PROXAR-IVN AC
7. Złoty Medal Targów ENERGETAB 2022,SIEMENS ENERGY Sp z o.o.Rozdzielnica 145 kV typu 8VN1 Blue GIS™
8. Srebrny Medal Targów ENERGETABZPUE S.A.Stacja ładowania pojazdów elektrycznych
9. Brązowy Medal Targów ENERGETABEndress+Hauser Polska Sp. z o.o.Proline Prosonic Flow P500
10. Puchar Izby Gospodarczej Energetyki
i Ochrony Środowiska
Corab S.A.Corab System Tracker – fotowoltaiczny
system nadążny
11. Statuetka „Złoty Volt” Polskiej Izby
Gospodarczej Elektrotechniki
ZAMEL Sp. z o.o.Optymalizator pracy mikroinstalacji
fotowoltaicznych „eko-oze-pv”
12.  Statuetka Polskiego Stowarzyszenia
Branży Elektroenergetycznej
MEDCOM Sp. z o.o.Zasilacz buforowy serii ZB220DC100 SiC
wykonany  w pełnej technologii węglika
krzemu (SiC)
13.  Puchar Śląskiej Okręgowej Izby
Inżynierów Budownictwa,
SONEL S.A.Wielofunkcyjny miernik parametrów
instalacji elektrycznych MPI-536
14. Wyróżnienie Honorowe TargówDGT Sp. z o.o.DGT MCS NG – zintegrowany system łączności dyspozytorskiej
15. Wyróżnienie Honorowe TargówELKO-BIS Systemy Odgromowe Sp. z o.o.Maszt odgromowy na ośmionogu 12-18 metrów
16. Wyróżnienie Honorowe TargówHOPPECKE Baterie Polska Sp. z o.o.Baterie HOPPECKE grid | Xtreme VR
17. Wyróżnienie Honorowe TargówNexans Power Accessories Poland Sp. z o.o.Kompaktowy system podłączenia kabli do
rozdzielnic i transformatorów serii „8” na
napięcia do 42kV i przekroje do 1400 mm2
18. Wyróżnienie Honorowe TargówPRYSMIAN POLAND Sp. z o.o.Osprzęt naprawczy Click-Fit głowic i muf
dla linii kablowych wysokich napięć
19. Wyróżnienie Honorowe TargówZakład Produkcji Automatyki Sieciowej S.A.PDM Concept – stanowisko dyspozytorskie
z regulowaną wysokością blatu
20. Pucharem Redakcji miesięcznika
ENERGETYKA.
Zakład Produkcji Automatyki Sieciowej S.A.Za najciekawszą prezentację stoiska

ZAPRASZAMY NA ENERGETAB® 2023 w dniach 12 – 14 września 2023 r.

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top