Targi

Jubileuszowe targi energetyczne ENERGETAB 2017 za nami

Informacja o międzynarodowych targach energetycznych ENERGETAB 2017, których jubileuszowa 30. edycja odbyła się w dniach od 12-14 września na terenach ekspozycyjnych ZIAD Bielsko-Biała SA.

Na zakończonych 14 września 2017 r. międzynarodowych targach energetycznych ENERGETAB 2017 swoje najnowsze produkty zaprezentowało 709 wystawców z 23 krajów Europy i Azji a także Egiptu. Była to jubileuszowa, bo 30-ta edycja tych targów, które wśród europejskich targów branży energetyki i elektrotechniki zajmują bardzo ważną pozycję – nie tylko ze względu na wielkość targów ale też i ze względu na wielkość polskiego rynku inwestycyjnego w tej branży. Zresztą temat perspektyw inwestycyjnych w polskiej infrastrukturze sieciowej był tematem wiodącej konferencji towarzyszącej targom, w której o potrzebach jak i kierunkach rozwoju zarówno sieci przesyłowych jak i dystrybucyjnych debatowali najważniejsi inwestorzy na tym rynku – przedstawiciele PSE SA oraz TAURON Dystrybucji SA.

Nie dziwi zatem, że wystawcy starali się na tych targach, zajmujących około 4 ha urokliwie położonego terenu u stóp Dębowca i Szyndzielni, starali się pokazać swoje najnowocześniejsze maszyny, urządzenia, aparaty czy technologie, służące zwiększeniu niezawodności przesyłania energii elektrycznej oraz podniesieniu efektywności jej wytwarzania i użytkowania.

Gama prezentowanych urządzeń i aparatów była bardzo szeroka: stacje transformatorowe, rozdzielnice, wyłączniki, przekładniki, kable i przewody, odnawialne źródła energii, aparaty i systemy pomiarowe, systemy automatyki, przesyłania i obróbki informacji, urządzenia UPS, agregaty prądotwórcze i napędy, słupy linii nN, SN a nawet 110 kV, źródła światła wykorzystujące technologię LED oraz efektywne ich oprawy, cała gama specjalistycznych pojazdów, podnośników i narzędzi oraz wiele innych wyrobów czy oferowanych usług. Nie brakowało też urządzeń i systemów wspomagających produkcję energii z OZE czy innowacyjnych magazynów energii.

Oprócz wyżej wspomnianej konferencji targom towarzyszyły też inne konferencje czy seminaria organizowane przez izby czy stowarzyszenia branżowe oraz prezentacje firmowe.

Aktualne zagadnienia, jak systemy AMI, magazynowanie energii czy możliwości zastosowania transformatorów SN/nN z podobciążeniowymi przełącznikami zaczepów zostały omówione podczas „warsztatów” przeznaczonych dla operatorów sieci dystrybucyjnych, tradycyjnie organizowanych przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.

Natomiast Stowarzyszenie Elektryków Polskich wykorzystało targi dla zorganizowania spotkań swoich kilku komitetów naukowo-technicznych oraz uroczystego posiedzenia Rady Naukowej i Redakcji miesięcznika Energetyka dla uczczenia 70-lecia tego wydawnictwa.

Spośród 59 innowacyjnych produktów zgłoszonych do konkursu „na wyróżniający się produkt prezentowany na targach”, komisja konkursowa Pucharem Ministra Energii wyróżniła rozdzielnicę OPTIMA-24 produkcji ELEKTROBUDOWA SA. Nagrodą Prezydenta Bielska-Białej w postaci rzeźby „energetyczny człowiek” autorstwa artysty Bronisława Krzysztofa wyróżniono system „Exta Life Inteligentny Dom” firmy ZAMEL. Natomiast statuetkę „Złotego Lwa” Fundacji im. Kazimierza Szpotańskiego nagrodzono technologię budowy linii blokowej 400 kV firmy ELBUD Katowice, która na targach świętowała swoje 70-lecie. Złotym Medalem Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. wyróżniono natomiast „system kontroli i lokalizacji doziemień KDZ-3” spółki ZPrAE z Siemianowic Śl.

Uroczystość wręczania wyróżnień targowych uświetniła Polska Izba Przemysłu Targowego, która wykorzystała tę okazję do wręczenia Honorowych Tytułów „Ambasadora Targów 2016” Panu Jackowi Krywultowi – Prezydentowi Bielska-Białej i Károly Nagy – wieloletniemu dyrektorowi CENTREX, Międzynarodowego Związku Statystyk Targowych w Budapeszcie.

Wiodącym tematem na stoisku TAURON Dystrybucji S.A. – Strategicznego Partnera targów było w tym roku efektywne energetycznie oświetlenie – istotne zagadnienie nie tylko dla licznie odwiedzających targi samorządowców miast i gmin, zainteresowanych obniżeniem kosztów energii elektrycznej jak i eksploatacji oświetlenia ulicznego.

Sporym zainteresowanie cieszył się konkurs multimedialny – zorganizowany po raz drugi na targach. Kilkudziesięciu ze zwiedzających, którzy wykazali się dużą wiedzą o niektórych produktach i Wystawcach, wyjechało z targów z cennymi nagrodami.

Z okazji jubileuszowej edycji targów ich organizator – ZIAD Bielsko-Biała SA wyróżnił kilka firm – długoletnich wystawców, obchodzących właśnie na targach swoje jubileusze a Janusz Kisiel – Prezes ZIAD podziękował wszystkim, którzy na przestrzeni lat przyczynili się do rozwoju tych targów. Natomiast Jacek Krywult – Prezydent Bielska-Białej podziękował p. Ryszardowi Migdalskiemu – długoletniemu dyrektorowi targów ENERGETAB za wielki wkład w ich rozwój, wręczając okazałą rzeźbę „Drzewo energii” bielskiej artystki Lidii Sztwiertni.

Dziękując wszystkim uczestnikom za tak liczny udział w udanych tegorocznych targach ZIAD Bielsko-Biała zaprasza wystawców jak i zwiedzających do udziału w kolejnej – już 31. edycji targów ENERGETAB w dniach od 11-13 września 2018 r.

Więcej informacji o targach ENERGETAB 2017, w tym pełny wykaz produktów i firm wyróżnionych przez komisję konkursową oraz galeria zdjęć, są dostępne na stronie www.energetab.pl.

Wyniki konkursu ENERGETAB 2017

Komisja postanowiła przyznać następujące medale i wyróżnienia:

Statuetka – „Złotego Lwa” Fundacji im. Kazimierza Szpotańskiego

za produkt: Budowa linii blokowej 400 kV relacji SE PKN ORLEN-SE Płock. Trasa wschodnia, wraz z kanalizacją kablową dla redundantnej linii teletechnicznej, zgłoszony przez firmę: ELBUD Katowice Sp. z o.o.

Puchar Ministra Energii

za produkt: OPTIMA – 24, zgłoszony przez firmę: ELEKTROBUDOWA SA

Puchar Prezesa Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej

za produkt: Gama rozłączników napowietrznych RN(M) III S.A. 24/4/100A przeznaczonych do stosowania w sieciach elektroenergetycznych, zgłoszony przez firmę: ALPAR Artur i Piotr Kowalscy Spółka Jawna

Nagroda Prezydenta Miasta Bielska-Białej „Energetyczny Człowiek”

za produkt: EXTA LIFE INTELIGENTNY DOM, zgłoszony przez firmę: ZAMEL Sp. z o.o.

Złoty Medal Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A.

za produkt: System kontroli i lokalizacji doziemień KDZ-3, zgłoszony przez firmę: ZPrAE Sp. z o.o.

Medale 30. Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich ENERGETAB 2017

Medal Złoty za produkt: Innowacyjna technologia lokalizacji uszkodzeń i przywracania zasilania w sieciach skompensowanych, zgłoszony przez firmę:

  • Schneider Electric Polska Sp. z o.o.
  • PGE Dystrybucja SA Oddział Białystok

Medal Srebrny za produkt: Miernik małych rezystancji MMR-650

zgłoszony przez firmę: SONEL SA

Medal Brązowy za produkt: Oprawa infrastrukturalna LED iCity

zgłoszony przez firmę: SKOFF Sp. z o.o.

Medale PGE Energia Odnawialna SA

Medal Złoty za produkt: Magazyn Energii ze sterownikiem funkcji sieciowych poprawy jakości energii w stacjach przesyłowych średniego i niskiego napięcia i poprawy współczynników SAIDI i SAIFI

zgłoszony przez firmę: APS ENERGIA SA

Medal Srebrny za produkt: Sterownik typu RTU SO-52v21 z funkcjami bezpieczeństwa

zgłoszony przez firmę: Badawczo-Rozwojowa Spółdzielnia Pracy Mikroprocesorowych Systemów Automatyki „MIKRONIKA”

Medal Brązowy za produkt: Stanowisko rozłącznikowe napowietrzne z kombi-sensorem dla sieci Smart Grid

zgłoszony przez firmę: Zakład Obsługi Energetyki Sp. z o.o.

Statuetka Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska

za produkt: Rejestrator Zakłóceń Elektrycznych  SZARM

zgłoszony przez firmę: TRONIA Sp. z o.o.

Statuetka „ZłotyVolt Polskiej Izby Gospodarczej Elektrotechniki

za produkt: Regulator asymetrii obciążenia sieci nn Ensto Phase Balancer typu PB50A-3P-002ADV

zgłoszony przez firmę: Ensto Pol Sp. z o.o.

Statuetka Polskiego Stowarzyszenia Elektroinstalacyjnego

za produkt: Automatyka Samoczynnego Załączenia Rezerwy Zasilania 0,4kV typ: AZR-9

zgłoszony przez firmę: ZEG-ENERGETYKA Sp. z o.o. Oddział Tychy

Komisja konkursowa wyróżnia Medalem Prezesa SEP

za produkt: Sposób wykrywania i sygnalizowania zakłóceń w pracy młyna węglowego średniobieżnego

zgłoszony przez firmę: Instytut Automatyki Systemów Energetycznych Sp. z o.o.

Wyróżnienia Honorowe
30. Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich ENERGETAB 2017:

 

  1. za produkt: Stacja do ładowania pojazdów elektrycznych – EVB zgłoszony przez firmę: Edward  Biel Producent Rozdzielnic Elektrycznych

 

  1. za produkt: Wymuszalnik prądowy typ WP-1000 zgłoszony przez firmę: Zakład Pomiarowo-Badawczy Energetyki “ENERGOPOMIAR-ELEKTRYKA” Sp. z o.o.

 

  1. za produkt: Cyberzabezpieczenie sieci przemysłowej ICS/SCADA zgłoszony przez firmę: Zakład Obsługi Energetyki Sp. z o.o.

 

  1. za produkt: RZN 43xx-E zgłoszony przez firmę: D+H Polska Sp. z o.o.

 

  1. za produkt: Rozdzielnice modułowe HMH z możliwością oddalonego dokonywania czynności łączeniowych zgłoszony przez firmę: Ulusoy Elektrik Imalat Taahhut Ve Tic. A.S.

 

  1. za produkt: Biblioteka oprogramowania INFO TECH IEC61850 Software Library wraz z programami do testowania i symulacji zgłoszony przez firmę: “INFO TECH” Dr Wojciech E.Kozłowski – Spółka jawna

 

  1. za produkt: Stanowisko do obróbki szyn prądowych SH 900 PLC zgłoszony przez firmę: ZAKŁADY METALOWE ERKO R.PĘTLAK Spółka Jawna BRACIA PĘTLAK

 

  1. za produkt: System detekcji zwarć w liniach kablowych WN SDO CFD zgłoszony przez firmę: PROTEKTEL Sp. z o.o.

 

Puchar redakcji miesięcznika Energetyka za najciekawszą prezentację targową stoiska

dla firmy: ELTEL Networks Energetyka SA

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

To Top