Targi

ENERGETAB 2018 – podsumowanie

Co ciekawego można było zobaczyć i usłyszeć na targach energetycznych ENERGETAB 2018

Organizowane od ponad 30 lat przez ZIAD Bielsko-Biała SA targi ENERGETAB to największe w Polsce międzynarodowe targi nowoczesnych urządzeń i technologii dla energetyki. Zakres prezentowanych wyrobów i technologii jest bardzo obszerny. Jak co roku, tak i tym razem przeważały urządzenia i aparatura związana z wytwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją energii elektrycznej od niskiego po najwyższe napięcia. Ale nie tylko – na tzw. stoiskach plenerowych łatwo można było dojrzeć maszyny, urządzenia czy pojazdy stosowane podczas budowy lub inspekcji linii napowietrznych czy kablowych. Silnie prezentowaną branżą była też automatyka i elektronika przemysłowa – dostawcy aparatury pomiarowej, elementów elektromechanicznych (np. przekaźników, złącz, obudów), elementów indukcyjnych, transformatorków, zasilaczy, itp. Od lat na bielskich targach pojawia się też wielu producentów i dostawców z branży oświetleniowej, zarówno jeśli chodzi o źródła światła (tutaj zdecydowanie przeważają LEDy) jak i oprawy czy słupy. Wśród wystawców tej branży okazałe stoisko miał Philips Lighting, który od paru miesięcy „świeci” nową nazwą Signify. Nie brakowało też przedstawicieli branży odnawialnych źródeł energii (OZE), w której przeważali dostawcy paneli fotowoltaicznych oraz niezbędnych układów sterowania czy zabezpieczeń. Pojawiły się też firmy oferujące systemy magazynujące energię, jak wyróżniona w konkursie targowym Brązowym Medalem PGE Energii Odnawialnej TRAKCJA PRKiI SA. Chociaż na polskich drogach rzadko spotkać można samochody elektryczne, na targach pojawiło się kilku dostawców całkiem pomysłowych kiosków czy słupków do zasilania tych pojazdów (np. PRE Biel czy Energopomiar- Elektryka) a także kilka modeli samochodów elektrycznych.
Bielskie targi Energetab to z pewnością dojrzała impreza targowa mająca liczne grono stałych sympatyków i odwiedzających gości, zatem jest to też doskonałe miejsce promocji i budowy wizerunku firmy. Kilkanaście firm zaznaczyło na targach obchodzone w 2018 roku swoje jubileusze, jak na przykład RELPOL S.A., któremu „stuknęła” 60-tka. 50-lecie działalności obchodził Elektromontaż Rzeszów a z młodszych firm należy wspomnieć długoletnich wystawców, jak MIKRONIKA (35-lecie) czy ZPUE (30-lecie). Firmy te otrzymały okolicznościowe gratulacje od organizatora targów – spółki ZIAD Bielsko-Biała SA.

Większość wystawców dokłada starań aby właśnie na Energetabie pokazać swoje najnowsze produkty a nawet rozwiązania prototypowe, by rozeznać, czy spotkają się one z zainteresowaniem rynku. Sprzyja temu uznanie przez Prezesa Urzędu Patentowego RP targów ENERGETAB 2018 jako wystawy, dającej pierwszeństwo do uzyskania prawa ochronnego albo prawa z rejestracji, w przypadku wystawienia na niej wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego.

Ponad 50 firm zgłosiło swoje produkty do konkursu na szczególnie wyróżniający się produkt prezentowany na targach. Jury Konkursu, któremu przewodził dyrektor Instytutu Energetyki w Warszawie – dr hab. inż. Tomasz Gałka, postanowiło nagrodzić Pucharem Ministra Energii „Zintegrowany system zasilania w oparciu o rozdzielnicę górniczą e2ALPHA-G i sterownik e2TANGO” zgłoszony przez spółkę ELEKTROMETAL ENERGETYKA S.A. Puchar Prezesa
PTPiREE zdobył „Sterownik polowy nowej generacji CZIP®-PRO” produkcji RELPOL S.A. a Złotym Medalem PSE S.A. wyróżniono „Kompleksowe rozwiązanie rozdzielnic WN w izolacji gazowej” ELEKTROBUDOWY S.A. „Złoty Lew” im. Kazimierza Szpotańskiego przypadł poznańskiej MIKRONICE za „elementy systemu automatyzacji sieci SN/nn
DALI-box”, w których szczególną uwagę konstruktorzy zwrócili na odporność na coraz groźniejsze, także w Polsce, cyberataki. Ze względu na ograniczone miejsce zachęcamy do zapoznania się z pełną listą nagrodzonych produktów na stronie targów.

Targom towarzyszyły konferencje i seminaria organizowane przez izby czy stowarzyszenia branżowe oraz prezentacje firmowe. Tematem głównej konferencji pierwszego dnia targów był „Rozwój partnerskich relacji pomiędzy inwestorem a wykonawcą w energetyce”. Moderatorem rzeczowej i otwartej dyskusji był Jerzy Kurella – przewodniczący Rady Firm Przemysłu Elektrotechnicznego i Energetyki SEP. Stronę wykonawców reprezentowali prezesi lub członkowie zarządów kilkudziesięciu czołowych dostawców i realizatorów inwestycji energetycznych, natomiast stronę inwestorów – dyrektor Andrzej Cząstkiewicz z Centralnej Jednostki Inwestycyjnej PSE SA. Po tej konferencji można było usłyszeć wiele pochlebnych opinii o jej wysokim poziomie merytorycznym i wzajemnym poszukiwaniu sposobów optymalnego doboru wykonawców a także partnerskiego udziału obu stron w rozwiązywaniu występujących problemów, zarówno na etapie przygotowania jak i w trakcie realizacji tak istotnych dla infrastruktury energetycznej inwestycji czy modernizacji. Dyskusja i otwarty dialog jest jedyną szansą minimalizacji potencjalnych ryzyk a z drugiej strony optymalizacji efektów zarówno dla inwestorów, jak i dla firm wykonawczych, wynikających z dobrze jakościowo i terminowo zrealizowanych inwestycji.

Prawie osiemdziesięciu specjalistów energetyki zawodowej z całej Polski zgromadziły warsztaty „Nowoczesne technologie w energetyce” organizowane przez PTPiREE, na których głównym tematem były nowe rozwiązania typizacyjne dla linii napowietrznych SN.

Spore zainteresowanie wzbudziła konferencja zorganizowana przez Sekcję Producentów Aparatury Elektrycznej (SPAE) przy Krajowej Izbie Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT). Celem tej konferencji, zatytułowanej „Bezpieczna aparatura elektryczna niskiego napięcia” było zwrócenie uwagi uczestników rynku na zagrożenia dla zdrowia i mienia użytkowników instalacji elektrycznych (czyli nas wszystkich) wynikające z instalowania aparatów, które nie spełniają norm, wymogów technicznych i deklarowanych parametrów. Jest to tym groźniejsze, że poprzez nieuczciwą konkurencję (niską cenę) wypierają one z rynku aparaty bezpieczne i pełnowartościowe. Podczas konferencji zwrócono uwagę na odpowiedzialność poszczególnych uczestników rynku za wprowadzanie ww. produktów na rynek. Zaprezentowane wyniki badań wybranych losowo w sklepach wyłączników i zabezpieczeń potwierdziły znaczne prawdopodobieństwo nieświadomego instalowania przez wykonawców instalacji elektrycznych tych wadliwych aparatów.

Odbyło się też wiele ciekawych prezentacji organizowanych przez wystawców, które miały na celu przedstawienie najnowszych aparatów do badań ochronnych czy diagnostyki sieci, metod podnoszenia efektywności energetycznej, inteligentnego oświetlenia miast itp.

TAURON Dystrybucja SA – Partner Strategiczny targów zademonstrował swoje nowatorskie rozwiązanie w postaci zestawu MUZ – mobilnego urządzenia zasilającego, pozwalającego na utrzymanie zasilania rozległego terenu i jego mieszkańców podczas prowadzonych prac na sieci średniego napięcia, na przykład wymiany słupa.

Ograniczone miejsce na publikację nie pozwala na szersze zaprezentowanie produktów 712 wystawców z 23 krajów europejskich i azjatyckich, których stoiska zajęły prawie 4 ha terenów ekspozycyjnych urokliwie położonych u stóp Dębowca i Szyndzielni. Zwiedzanie targów ułatwiały bezpłatnie rozdawane plany sytuacyjne przygotowane przez organizatora targów jak i niektóre redakcje czasopism branżowych, np. ElektroInfo czy Elektronik oraz ponad 300-stronicowy katalog sprzedawany w punktach informacyjnych targów.
W dniu otwarcia tegorocznych targów, w trakcie wieczornej gali, organizator ENERGETAB – spółka ZIAD Bielsko-Biała została uhonorowana specjalnym wyróżnieniem – Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla województwa śląskiego. Odznaczenie z rąk przedstawicieli Sejmiku Śląskiego oraz Marszałka Województwa Śląskiego odebrał w imieniu władz spółki Prezes Zarządu – Janusz Kisiel.
W liście gratulacyjnym Marszałek Województwa Śląskiego podkreślił prestiż targów ENERGETAB oraz renomę Spółki i jej wkład w rozwój gospodarczy regionu.
Dziękując wszystkim uczestnikom za tak liczny udział w udanych tegorocznych targach ZIAD Bielsko-Biała zaprasza wystawców jak i zwiedzających do udziału w kolejnej – już 32. edycji targów ENERGETAB w dniach od17 do 19 września 2019 r.  Więcej informacji o targach ENERGETAB 2018, w tym pełny wykaz produktów i firm wyróżnionych przez komisję konkursową oraz galeria zdjęć, są dostępne na stronie www.energetab.pl.

Laureaci Konkursu Targowego

Komisja Konkursowa postanowiła przyznać następujące medale i wyróżnienia:

Statuetka – „Złotego Lwa” Fundacji im. Kazimierza Szpotańskiego za produkt:

DALI-box, elementy systemu automatyzacji sieci SN/nn zgłoszony przez firmę:

Badawczo-Rozwojowa Spółdzielnia Pracy Mikroprocesorowych Systemów Automatyki “MIKRONIKA”

Puchar Ministra Energii

za produkt: Zintegrowany system zasilania w oparciu o rozdzielnicę górniczą e2ALPHA-G i sterownik e2TANGO zgłoszony przez firmę: ELEKTROMETAL ENERGETYKA S.A.

Puchar Prezesa Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej

za produkt: CZIP®-PRO Sterownik polowy nowej generacji zgłoszony przez firmę: RELPOL S.A.

Nagroda Prezydenta Miasta Bielska-Białej

za produkt: YESLY – system inteligentnego budynku zgłoszony przez firmę: Finder Polska Sp. z o.o.

Złoty Medal Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A.

za produkt: Kompleksowe rozwiązanie rozdzielnic WN w izolacji gazowej zgłoszony przez firmę: ELEKTROBUDOWA S.A.

Medale 31. Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich ENERGETAB 2018

Medal Złoty

za produkt: Słupy linii elektroenergetycznych 110 kV – seria EN111:16 i seria EN122:16 zgłoszony przez firmę:
ENPROM Sp. z o.o.

Medal Srebrny

za produkt: Typoszereg izolatorów trakcyjnych kompozytowych 3 kV DC (LT40U-K, LT40K-K, LT40W-K, LT40R-K)zgłoszony przez firmę: Zakłady Porcelany Elektrotechnicznej ZAPEL S.A.

Medal Brązowy

za produkt: Mobilna stacja transformatorowa typu STLm-mobile z funkcją zasilania wyspowej linii SN zgłoszony przez firmę: ELEKTROMONTAŻ – LUBLIN Sp. z o.o.

Medale PGE Energia Odnawialna S.A.

Medal Złoty

za produkt: Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych Sonel MPI-540 zgłoszony przez firmę: SONEL S.A.

Medal Srebrny

za produkt: Stacja ładowania pojazdów elektrycznych typu EVB ADVERT zgłoszony przez firmę: Edward Biel PRODUCENT ROZDZIELNIC ELEKTRYCZNYCH

Medal Brązowy

za produkt: Litowo-tytanowy system magazynowania energii do poprawy parametrów sieci elektrycznej zgłoszony przez firmę: TRAKCJA PRKiI SA

Statuetka Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska

za produkt: Zestaw oświetleniowy SNAKE II LED zgłoszony przez firmę: Zakład Produkcji Sprzętu Oświetleniowego “ROSA” Stanisław Rosa

Statuetka „ZłotyVolt” Polskiej Izby Gospodarczej Elektrotechniki

za produkt: Rura dwuwarstwowa giętka (RDG) zgłoszony przez firmę: ELMARK Maciej Słowikowski

Statuetka Polskiego Stowarzyszenia Elektroinstalacyjnego

za produkt: Sygnalizator CPZ-4Z z modułem radiowym LoRa zgłoszony przez firmę: ZAE Sp. z o.o.

Komisja konkursowa wyróżnia Medalem Prezesa SEP

za produkt: Rozłącznik bezpiecznikowy listwowy ARS 00/60 mm pro zgłoszony przez firmę: APATOR S.A.

Wyróżnienia Honorowe

31. Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich ENERGETAB 2018:

  1. za produkt: Seria obudów AEW1 zgłoszony przez firmę: AE Solution Sp. z o.o.
  2. za produkt: HYPERION-500 zgłoszony przez firmę: BITSTREAM Sp. z o.o.
  3. za produkt: Kompensator mocy biernej typu TN-D zgłoszony przez firmę: ELMA ENERGIA Sp. z o.o.
  4. za produkt: Wyłącznik Masterpact MTZ zgłoszony przez firmę: Schneider Electric Polska Sp. z o.o.
  5. za produkt: Seria słupów strunobetonowych dla linii WN 110 kV typu przelotowego P1, P2, słupy mocne M3, M6, M9, słupy krańcowe KR zgłoszony przez firmę: STRUNOBET-MIGACZ Sp. z o.o.
  6. za produkt: Złączki listwowe TOP JOB® S z dźwignią zgłoszony przez firmę: WAGO ELWAG Sp. z o.o.
  7. za produkt: Przekładnik prądowy nasadzany typu BPnN (ATT) M zgłoszony przez firmę: BEZPOL Sp. z o.o.
  8. za produkt: Wielofunkcyjna koparko-ładowarka HUDDIG 1260D z izolacyjnym koszem podnośnika zgłoszony przez firmę: Firma Produkcyjno-Handlowo-Usługowa “BAMAAR” Grzegorz Rejczak

Puchar redakcji miesięcznika Energetyka za najciekawszą prezentację targową stoiska

dla firmy: Badawczo-Rozwojowa Spółdzielnia Pracy Mikroprocesorowych Systemów Automatyki “MIKRONIKA”

 

 

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

To Top