Aktualności

Siemens oddał do użytku największy w Polsce i najnowocześniejszy w tej części Europy blok gazowo-parowy wybudowany dla PKN Orlen w Płocku

Wybudowany przez Siemensa blok gazowy – parowo PKN ORLEN w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku został przekazany do eksploatacji. Inwestycja jest największą elektrociepłownią gazowo-parową w Polsce – o mocy elektrycznej ponad 600 MWe i cieplnej 520 MWt. Sprawność bloku w trybie wytwarzania energii elektrycznej przekracza 61%, a całkowita dla pracy kogeneracyjnej to 93%.

To pierwszy blok w Polsce z turbiną klasy H i najnowocześniejszy w tej części Europy zrealizowany w technologii kogeneracji gazowo-parowej o wyjątkowo wysokiej sprawności, elastyczności i jednocześnie wyjątkowo niskiej emisji. To technologia, która pobiła światowe rekordy.

„Dziś możemy podziwiać zaawansowane rozwiązanie technologiczne – unikalne i wyjątkowe pod względem sprawności, elastyczności i niskiej emisji. Jednak przede wszystkim chcę podkreślić, że dzięki odważnej decyzji inwestycyjnej, PKN ORLEN będzie mógł w pełni docenić te zalety również za 10 i 20 lat.” – podkreślił Grzegorz Należyty Członek Zarządu Siemens Polska.

Siemens wybudował w Płocku turbozespół w układzie jednowałowym i dostarczył jego podstawowe komponenty: turbinę gazową SGT5-8000H, kocioł odzysknicowy, turbinę parową SST5-5000 z kondensatorem SCon-2000PF, generator SGen5-3000W oraz systemy elektryczne i system sterowania SPPA-T3000. Budowa była prowadzona na terenie funkcjonującego zakładu rafineryjno-petrochemicznego, co wiązało się z dodatkowymi wyzwaniami logistycznymi i wymogami bezpieczeństwa. Podczas realizacji projektu Siemens współpracował z ponad 200 małymi i średnimi firmami polskimi, a w kulminacyjnym okresie na budowie pracowało ponad 1200 osób podczas jednej zmiany.

Kluczowe zalety wdrożonego rozwiązania to sprawność bloku, jego elastyczność oraz niska emisja. Wszystkie te aspekty dotyczą bezpośrednio kwestii wykorzystywanego paliwa, czyli w tym wypadku gazu ziemnego. Wysoki poziom sprawności bloku – oznacza efektywniejsze wykorzystanie każdego metra sześciennego gazu. Płocki blok będzie zużywał ok. 0,8 mld m3 gazu rocznie, co odpowiada 4 % całkowitego zużycia tego surowca w kraju.

Unikalnym parametrem nowego bloku jest jego elastyczność – dotyczy to zwłaszcza przestawienia instalacji z trybu produkcji energii elektrycznej na pracę w układzie kogeneracyjnym z wytwarzaniem ciepła. Uruchomienie bloku jest niezwykle szybkie, a sama turbina gazowa potrzebuje jedynie 15 minut na rozruch.

Bardzo ważnym kryterium wyboru rozwiązania technologicznego była jego niskoemisyjność. Funkcjonowanie bloku spełnia wymagające kryteria w zakresie ochrony środowiska (BAT- best available technology). Dotyczy to zwłaszcza bardzo niskiego poziomu emisji szkodliwych substancji do otoczenia. Przykładowo poziom emisji dwutlenku węgla wynosi 230 g CO2/kWh.

Siemens będzie również realizował 12- letnią umowę serwisową. Warto podkreślić, że serwis i utrzymanie elementów bloku opiera się na najnowszych rozwiązaniach digitalizacji i analizie predykcyjnej danych operacyjnych, a w przyszłości druku 3D potrzebnych części zamiennych.

Siemens

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top