Aktualności

RWE odnosi sukces w polskich aukcjach dla odnawialnych źródeł energii

  • Dwustronny kontrakt różnicowy na projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 20 MW AC
  • Oddanie instalacji do użytku planowane na koniec 2023 roku
  • Rozpoczęcie budowy kolejnych projektów fotowoltaicznych o mocy ponad 60 MW AC w tym roku

Katja Wünschel, desygnowana na CEO Wind Onshore i PV Europa & Australia, RWE Renewables: „Polska jest jednym z naszych głównych rynków i oferuje doskonałe lokalizacje dla elektrowni fotowoltaicznych. Kraj systematycznie rozbudowuje odnawialne źródła energii, a my jesteśmy zdecydowani wnieść wkład w polską transformację energetyczną. Dzięki ostatnim sukcesom w aukcjach robimy kolejny ważny krok w rozwoju działalności w zakresie energetyki słonecznej w Polsce”. RWE kontynuuje rozbudowę swojego portfela odnawialnych źródeł energii w Polsce: pod koniec grudnia 2021 roku firma uzyskała od Urzędu Regulacji Energetyki dwustronne kontrakty różnicowe (CfD) dla projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 20 megawatów (MW AC).

–Te projekty umacniają naszą pozycję jako jednego z wiodących producentów zielonej energii w Polsce – wyjaśnia Agnieszka Wojnarowska, dyrektorka Onshore Development dla Europy, Skandynawii i Krajów Bałtyckich w RWE Renewables. – Przy realizacji zwycięskich projektów fotowoltaicznych będziemy czerpać korzyści z naszego doświadczenia z działalności w zakresie energetyki wiatrowej. Pojedyncze projekty nie są co prawda duże, ale dzięki ich połączeniu w klastry możemy zoptymalizować budowę i późniejszą eksploatację instalacji. Dziewięć elektrowni fotowoltaicznych RWE o łącznej mocy około 7 MW AC powstaną w województwie zachodniopomorskim i wielkopolskim. Dwie kolejne średniej wielkości instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 14 MW AC zostaną zbudowane na Dolnym Śląsku. Oddanie do użytku jest planowane na koniec 2023 roku, w zależności od ostatecznej decyzji inwestycyjnej. Niedawno RWE podpisało Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju fotowoltaiki – jest to wspólne porozumienie pomiędzy polskim rządem, deweloperami, organizacjami branżowymi i innymi podmiotami z branży energetyki słonecznej. W ramach tego porozumienia wszystkie strony zobowiązują się do wspierania rozwoju, budowy i eksploatacji projektów fotowoltaicznych w Polsce. Podpianie porozumienia dodatkowo podkreśla dążenie RWE o do utrzymania silnej pozycji w sektorze energetyki wiatrowej ikonsekwentnego rozwoju działalności w zakresie energetyki słonecznej w Polsce.

W Polsce RWE realizuje obecnie 42 naziemne instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 32 MW AC. W roku bieżącym w fazę budowy wejdzie kolejnych 29 MW AC. W celu stałego rozwoju swojej działalności w zakresie energetyki słonecznej w Polsce RWE poszukuje odpowiednich lokalizacji pod instalacje fotowoltaiczne na terenie całej Polski.

Jako jeden z globalnych liderów sektora energetyki odnawialnej RWE ma portfel projektów fotowoltaicznych na całym świecie o łącznej mocy 10 gigawatów.

RWE

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top