Aktualności

Rozwój sieci energetycznej na terenie metropolii Bydgoszcz – inwestycja w nowoczesny system ciepłowniczy i czyste powietrze

Zaostrzające się przepisy krajowe i prawodawstwa unijne związane z normami emisyjnymi wpłynęły na decyzję Komunalnego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Bydgoszczy o modernizacji sieci ciepłowniczej w regionie. Przebudowie zostały poddane dotychczasowe ciepłociągi i węzły ciepłownicze, co spowodowało wzrost efektywności dostarczania energii cieplnej do około 70% odbiorców.

Inwestycja polegała na budowie elektrociepłowni zasialanych gazem ziemnym na terenie Osowej Góry, Nakła nad Notecią, Koronowa, Solca Kujawskiego i Szubina. – mówi Andrzej Baranowski, Prezes Zarządu KPEC Spółka z o.o.

W miejsce dotychczasowych bloków opalanych węglem postawiono pięć wysokosprawnych bloków kogeneracyjnych zasilanych gazem, których instalacja ma zmniejszyć zużycia energii pochodzące z węgla nawet o 25%.

Spółka KPEC Bydgoszcz jako jedno z pierwszych przedsiębiorstw energetyki cieplnej w Polsce skorzystała z dofinansowania z Funduszu Europejskiego, które łącznie wyniosło ponad 40% całkowitych kosztów projektu.

W ramach inwestycji powstało pięć elektrociepłowni: Osowa Góra, Solec Kujawski, Szubin, Nakło nad Notecią, Koronowo, które funkcjonują w oparciu o kogeneracyjne rozwiązania CAT® i łącznie tworzą sieć ciepłowniczą o długości 446 km. Inwestycja modernizująca sieć ciepłowniczą w metropolii bydgoskiej została zrealizowana na podstawie przetargów wygranych przez Konsorcjum Eneria – Introl Energomontaż, a jej łączny koszt opiewał na kwotę ok czterdziestu milionów złotych.
Zadaniem Konsorcjum było opracowanie kompleksowych projektów, przeprowadzenie robót budowlano-montażowych, uruchomienie wszystkich urządzeń i instalacji, a także ich rozruch i dopuszczenie do użytkowania. – mówi Leszek Nicgorski, Dyrektor Generalny Eneria.

Trzy inwestycje zostały zrealizowane w zabudowie kontenerowej, natomiast dwie obejmowały modernizację pomieszczeń istniejących ciepłowni w celu zabudowy w nich układów kogeneracyjnych. W Nakle nad Notecią, Koronowie, Solcu Kujawskim oraz Osowej Górze zamontowano gazowe agregaty prądotwórcze CAT model CG 170-16 o łącznej mocy 6,24 MWe i około 6,4 MWt W Szubinie natomiast model CAT CG 170-12 o mocy 1,2 MWe i 1,2 MWt.

Dzięki dobranym przez Enerię i Introl rozwiązaniom, przez cały rok agregaty będą dostarczać energię cieplną do miejskich sieci ciepłowniczych, a wyprodukowaną energią elektryczną, pokryją potrzeby własne ciepłowni. Nadwyżki energii zostaną odsprzedane do operatorów energetyki zawodowej.

Efektem współpracy KPEC Bydgoszcz z Konsorcjum Eneria – Introl Energomontaż jest jeden z najnowocześniejszych w kraju, kompletny system wytwarzania energii i ciepła w skojarzeniu.

Zamówienie dla KPEC Bydgoszcz było jednym z największych i najbardziej zróżnicowanych, jaki nasz ekspercki zespół miał okazję realizować w ostatnim czasie. – podsumowuje Leszek Nicgorski, Dyrektor Generalny Eneria. Nowoczesne systemy zastosowane w tej inwestycji stanowią narzędzie walki ze smogiem oraz przyczynią się do poprawy jakości powietrza w regionie. Zastosowanie gazu ziemnego ograniczyło emisję środowiskową, szczególnie pyłów, a poza tym możemy ograniczyć w ramach dekarbonizacji ilość spalanego węgla. – dodaje Andrzej Baranowski, Prezes KPEC Bydgoszcz.

Wysokie standardy funkcjonowania spółki zostały również docenione przez ogólnoeuropejskie rankingi. W tegorocznych Rankingach PEC 2022, Bydgoski KPEC znalazł się na podium. Przyczyną tego sukcesu, jak mówi sam Prezes Zarządu, Andrzej Baranowski, trzeba upatrywać w „wysokich kwalifikacjach kadry, podejściu do klienta, umiejętnym planowaniu i realizowaniu inwestycji oraz dbaniu o środowisko naturalne.” Spółce zależy aby dostarczane ciepło było przede wszystkim „bezpieczne, ekonomiczne i ekologiczne.” – podsumowuje Andrzej Baranowski, Prezes KPEC Bydgoszcz.

Eneria

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top