Nowości wydawnicze

Nowe wydawnictwa PWN i WNT

Automatyka. Napęd elektryczny

Autor: Andrzej Dębowski
Wyd. 1
Format: B5
Rodzaj oprawy: miękka
Liczba stron: 260
ISBN: 978-83-01-19470-3
Data premiery: październik 2017
Cena: 59 zł

Trzecia, ostatnia i najważniejsza książka serii poświęconej Automatyce, napisanej przez wybitną postać świata nauki – prof. Andrzeja Dębowskiego. Po „Automatyce – podstawach teorii” oraz „Automatyce – technice regulacji” ostatnią, dopełniającą publikacji serii jest prezentowana książka: „Automatyka – napęd elektryczny”.

Autor, inżynier automatyk, prowadzący przez całe zawodowe życie aktywną działalność naukową i wdrożeniową we współpracy z przemysłem, będąc jednocześnie cały czas nauczycielem akademickim, zamierza tymi trzema książkami przedstawić pogłębione spojrzenie na możliwości stosowania narzędzi opartych na matematycznych podstawach teorii sterowania do analizy i projektowania układów automatycznego sterowania urządzeń technicznych.

Książka demonstruje zastosowania tej wiedzy we współczesnych zautomatyzowanych układach napędowych, bazuje na najnowszych zdobyczach energoelektroniki i zaawansowanych technologii mikroprocesorowych i informatycznych.

Ten uniwersalny podręcznik z powodzeniem znajdzie Czytelników wśród praktyków – inżynierów automatyków, projektantów napędów czy służb utrzymania ruchu, ale przede wszystkim jego zalety dydaktyczne wskazują na głównego odbiorcę w postaci studentów kierunków typu automatyka i robotyka, mechatronika, elektrotechnika.


Efektywność energetyczna w działalności gospodarczej

Autor/Redaktor: Jan Górzyński
Wydanie: Wydanie 1
Format: B5
Objętość (liczba stron): 496
ISBN: 978-83-01-19419-2
Cena katalogowa: 79 zł
Data wydania: wrzesień 2017
Rodzaj oprawy: miękka

W książce wybitnego specjalisty w dziedzinie racjonalnego użytkowania energii, prof. Jana Górzyńskiego, omawiane są m.in.:

 • problemy pozyskania i przetwarzania nośników energii pierwotnej nieodnawialnej i odnawialnej,
 • sfery użytkowania energii oraz oddziaływanie procesów wykorzystania energii na środowisko naturalne,
 • możliwości wpływu na zużycie energii w pełnym cyklu istnienia obiektów,
 • problemy formułowania i wprowadzania usprawnień użytkowania oraz metody oceny efektywności ekonomicznej przy rozpatrywaniu i realizacji przedsięwzięć modernizacyjnych.

Obiekt techniczny, zasilany w energię, jest rozpatrywany w pełnym cyklu istnienia, co pozwala uwzględnić wszystkie najważniejsze problemy związane z wykorzystaniem energii.

Podręcznik zawiera wiedzę o metodach oceny efektywności ekonomicznej i podaje przykłady jej zastosowania przy rozpatrywaniu usprawnień związanych z wykorzystaniem energii w działalności społecznej i gospodarczej.

Znajdzie z pewnością uznanie nie tylko wśród studentów wyższych uczelni technicznych (inżynieria środowiska, ochrona środowiska, inżynieria mechaniczna), ale także na przykład u samorządowców, inżynierów, energetyków, ekologów, służb utrzymania ruchu itd.


Proekologiczne odnawialne źródła energii. Kompendium. Wyd. 1

Autor/Redaktor: Lewandowski W., Klugmann-Radziemska K.
Wydanie: Wydanie 1 (w PWN)
Format: B5
Objętość (liczba stron): 460
ISBN: 978-83-01-19067-5
Cena katalogowa: 89 zł
Data wydania: kwiecień 2017
Rodzaj oprawy: miękka

Unikatowa publikacja, która kompleksowo i w przystępny sposób przedstawia aktualne sposoby wykorzystania nowoczesnych, proekologicznych odnawialnych źródeł energii (OZE).

Autorzy, profesorowie z Politechniki Gdańskiej, za nadrzędny temat książki postawili sobie szeroko rozumianą ochronę środowiska, niszczonego przede wszystkim przez przemysł bazujący na energetyce konwencjonalnej. Żeby zahamować ten proces, niezbędne jest szerokie wykorzystanie energetyki odnawialnej.

Czytelnik zatem będzie mógł znaleźć w książce aktualną wiedzę techniczną dotyczącą m.in.:

 • wykorzystania energii wodnej, geotermalnej czy prądów morskich,
 • wykorzystania biomasy, biopaliw, biogazu,
 • pasywnych i aktywnych systemów wykorzystania energii słonecznej – ogniw fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych,
 • pomp ciepła,
 • ogniw paliwowych i najnowszych zastosowań wodoru.

Publikację kierujemy do szerokiego grona odbiorców: zarówno do środowiska akademickiego – studentów politechnik i innych uczelni technicznych, na kierunkach związanych z inżynierią i ochroną środowiska czy nowoczesną energetyką, ale również dla praktyków – ekologów, inżynierów, zakładów przemysłowych, którym zależy na zastępowaniu energetyki konwencjonalnej – energetyką związaną z OZE. Polecamy ją również każdemu, komu zależy na ochronie środowiska.


Przyrządy i instalacje fotowoltaiczne

Autorzy: Maciej Sibiński, Katarzyna Znajdek
Format B5
Rodzaj oprawy miękka
ISBN 978-83-01-18837-5
Data wydania: pażdziernik 2016
Liczna stron 250
EPUB/MOBI – Nie
Cena 59,00

Książka stanowi unikalny podręcznik z zakresu fotowoltaiki na polskim rynku, który łączy aktualną wiedzę z tej dziedziny z metodyką pomiarów parametrów ogniw i instalacji oraz ćwiczeniami pomiarowymi z tego zakresu.

„Przyrządy i instalacje fotowoltaiczne” to kompendium wiedzy z zakresu budowy i działania ogniw słonecznych różnych typów, jak też zasad projektowania i konstrukcji instalacji fotowoltaicznych. Publikacja wyjaśnia podstawowe parametry optoelektroniczne tych urządzeń oraz metody i procedury ich pomiarów. Przedstawia przykłady projektów i konstrukcji instalacji fotowoltaicznych na bazie rzeczywistych rozwiązań.

Część podręcznikowa zawiera opisy ćwiczeń praktycznych prowadzonych w Laboratorium Fotowoltaiki Politechniki Łódzkiej, prezentujących zarówno wpływ rożnych czynników na pracę i parametry ogniw i modułów fotowoltaicznych czy problematykę konfiguracji tych instalacji, jak również zasady ich projektowania przy pomocy współczesnych komercyjnych narzędzi CAD.

Książkę kierujemy do szerokiego grona odbiorców. Są to zarówno studenci kierunków technicznych, przykładowo: fotowoltaiki, odnawialnych źródeł energii, optoelektroniki, elektroniki i telekomunikacji, ochrony środowiska czy też energetyki. Z uwagi na prezentowane, praktyczne treści będą to jednak również projektanci instalacji fotowoltaicznych, instalatorzy i przedsiębiorcy z branży fotowoltaicznej, przedstawiciele jednostek samorządowych realizujących takie inwestycje czy też inwestorzy prywatni.


Sieci średnich napięć

Automatyka zabezpieczeniowa i ochrona od porażeń
Autor: Witold Hoppel
Wydanie: Wyd. 1
Liczba stron: 590
ISBN: 978-83-01-19346-1
Format: B5
Oprawa: miękka
Cena: 79 zł
EPUB/MOBI – tak
IBUK – tak
Data premiery: październik 2017

W elektrotechnice znana jest dobrze jedna z najważniejszych zasad: „Bezpieczeństwo ludzi jest najważniejsze w każdej instalacji elektrycznej”. Układy automatyki zabezpieczeniowej w sieciach elektrycznych to skomplikowane urządzenia techniczne, obecnie wykonywane prawie wyłącznie z wykorzystaniem techniki mikroprocesorowej, które umożliwiają maksymalną ochronę przed skutkami zakłóceń. Chociaż zabezpieczenia nie są środkiem ochrony od porażeń i innych oddziaływań na ludzi, to ich prawidłowa konstrukcja i nastawienia przyczyniają się do technicznego bezpieczeństwa urządzeń, a przez to do bezpieczeństwa ludzi.

Książka dr. inż. Witolda Hoppela traktuje właśnie o tym istotnym zagadnieniu. Jest też zwieńczeniem jego wieloletniej pracy zawodowej – jako wybitnego nauczyciela akademickiego – całe życie związanego z Politechniką Poznańską, ale również praktyka. Był jednym z głównych twórców systemu zabezpieczeń CZIP powszechnie stosowanego w polskich sieciach SN. Autor jest także wieloletnim szkoleniowcem koncernów energetycznych.

Autor w książce zebrał swój cały dorobek naukowy oraz praktyczny i opisał problematykę sieci średnich napięć na 3 płaszczyznach:

 1. sposoby pracy punktu neutralnego sieci SN,
 2. ochrona od porażeń przy dotyku pośrednim,
 3. dobór nastaw zabezpieczeń.

Prezentowana książka znajdzie z pewnością uznanie i wielu Czytelników pośród projektantów i użytkowników sieci elektroenergetycznych, inżynierów elektryków, dystrybutorów energii elektrycznej, ale także wśród studentów kierunków elektrotechnika czy energetyka.

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

To Top