
Jest to nowatorska publikacja dotycząca ANALIZY OPŁACALNOŚCI ENERGETYCZNEJ I EKONOMICZNEJ budowy nowych elektrowni i elektrociepłowni gazowo-parowych DWUPALIWOWYCH oraz modernizacji już istniejących elektrowni i elektrociepłowni węglowych do takich układów. Książka ta wraz z wcześniejszą książką prof. Ryszarda Bartnika zatytułowaną „Elektrownie i elektrociepłownie gazowo-parowe. Efektywność energetyczna i ekonomiczna” dotyczącą UKŁADÓW JEDNOPALIWOWYCH stanowi komplet wiedzy o układach gazowo-parowych.
W książce znajdują się treści dotyczące:
- metodyki i modeli matematycznych analizy efektywności energetycznej i ekonomicznej budowy nowych bloków gazowo-parowych dwupaliwowych i modernizacji już istniejących bloków węglowych do takich układów
- doboru mocy turbiny gazowej i struktury kotła odzyskowego zarówno do nowo budowanych układów gazowo-parowych dwupaliwowych, jak i do modernizowanych istniejących elektrowni i elektrociepłowni węglowych właśnie do takich układów.
Publikację kierujemy do szerokiego grona odbiorców, do studentów i pracowników naukowych uczelni technicznych na kierunkach: ENERGETYKA, ELEKTROTECHNIKA, INŻYNIERIA ŚRODOWISKA, MECHANIKA I BUDOWA MASZYN. Wydawnictwo poleca tę książkę ze względu na jej walory praktyczne również inżynierom zajmującym się planowaniem, budową oraz eksploatacją elektrowni i elektrociepłowni, pracownikom energetyki zawodowej, a także inwestorom elektrowni i elektrociepłowni gazowo-parowych.
Informacja o autorze/ redaktorze
- Ryszard Bartnik
- Waldemar Skomudek
- Zbigniew Buryn
- Anna Hnydiuk-Stefan
Prof. zw. dr hab. inż. Ryszard Bartnik jest Kierownikiem Katedry Zarządzania Energetyką na Wydziale Inżynierii Produkcji i Logistyki Politechniki Opolskiej, w której adiunktami są dr inż. Anna Hnydiuk-Stefan oraz dr inż. Zbigniew Buryn.
Zajmuje się m.in. modelowaniem matematycznym procesów techniczno-ekonomicznych w energetyce. Jest wiceprzewodniczącym Komisji Energetyki Oddziału PAN w Katowicach.
Jest autorem i współautorem około 150. artykułów naukowych i 10. monografii naukowych wydanych w kraju i zagranicą, m.in. książek „Ekonomika energetyki w modelach matematycznych z czasem ciągłym”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2017, „Elektrownie i elektrociepłownie gazowo-parowe. Efektywność energetyczna i ekonomiczna”, Wydawnictwa WNT, Warszawa 2009 (dodruki WNT 2012, PWN 2017), „Rachunek ekonomiczny w energetyce”, Wydawnictwo WNT, Warszawa 2014, „Conversion of Coal-Fired Power Plants to Cogeneration and Combined-Cycle. Thermal and Economic Effectiveness”, Wydawnictwo Springer, London 2011, “The Modernization Potential of Gas Turbines in the Coal-Fired Power Industry. Thermal and Economic Effectiveness”, Wydawnictwo Springer, London 2013, “Optimum Investment Strategy in the Power Industry. Mathematical Models”,WydawnictwoSpringer, New York 2016, “Investment Strategy in Heating and CHP. Mathematical Models. Wydawnictwo Springer, London 2017.
Dr hab. inż. Waldemar Skomudek, profesor Politechniki Opolskiej posiada ponad 30. letni staż pracy w energetyce zawodowej i ponad 10. letni staż pracy na Politechnice Opolskiej. Ukończył m.in. studia menedżerskie w zakresie „Nowoczesnego zarządzania finansami” – Wirtschaftsforderungsinstitut der Wirtschaftskammer w Osterreich Institut w Wiedniu oraz w zakresie „Nowoczesnych technik zarządzania przedsiębiorstwem” w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu.
W pracy naukowo-badawczej zajmuje się głównie funkcjonowaniem rynku energii elektrycznej, zarządzaniem dużymi projektami inwestycyjnymi (w latach 2008-2010 pełnił funkcję Sponsora projektu połączenia systemów elektroenergetycznych Polski i Litwy oraz Sponsora projektu zarządzania inwestycjami), wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań w krajowym sektorze elektroenergetycznym (był autorem lub współautorem 14 prac wdrożeniowych w przemyśle), zarządzaniem podmiotami podsektora elektroenergetycznego w warunkach konkurencji, problematyką stabilności pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, problematyką eksploatacji sieci elektroenergetycznych oraz problematyką oceny stopnia zagrożenia i skuteczności ochrony przed wyładowaniami atmosferycznymi i stanami zakłóceniowymi w sieciach elektroenergetycznych. W ramach prowadzonych badań opublikował ponad 190 artykułów naukowych i referatów, jest autorem dwóch monografii i współautorem dwóch książek i wielu prac o charakterze eksperckim.
Rekomendacje
Problematyka zawarta w książce jest nowością na rynku wydawniczym. Bardzo ważnym aspektem zawartym w monografii jest to, że układy gazowo-parowe dwupaliwowe obok budowy nowych bloków energetycznych stanowią również bardzo duży potencjał modernizacyjny dla już istniejących elektrociepłowni i elektrowni węglowych. Układy dwupaliwowe mogą bowiem powstawać w wyniku nadbudowy turbiną gazową już istniejących cieplnych układów węglowych. (…)
Dzięki modernizacji bardzo istotnie może zostać zmniejszony wskaźnik emisji zanieczyszczeń do środowiska naturalnego na jednostkę wyprodukowanej w nich energii elektrycznej. Emisja dwutlenku węgla na 1 MWh wyprodukowanej energii elektrycznej w tych układach wynosi zgodnie z wymogami Unii Europejskiej poniżej EFCO2 = 500 kg CO2 / MWh. (…)
W książce zaprezentowano model matematyczny bloku węglowego o mocy 370 MW nadbudowanego turbozespołem gazowym i kotłem odzyskowym. Model ten umożliwia Czytelnikom, na jego wzór, samodzielne budowanie modeli matematycznych dla dowolnych innych układów cieplnych bloków energetycznych, co w konsekwencji pozwoli analizować ich opłacalność energetyczną i ekonomiczną.
Z recenzji dra hab. inż. Marcina Szegi, prof. nzw. Politechnika Śląskiej
Układy gazowo-parowe dwupaliwowe są bardzo ważnym potencjałem modernizacyjnym krajowej energetyki. Publikacja wskazuje, jak takie modernizacje przeprowadzać i jaka będzie ich efektywność energetyczna i ekonomiczna.
Publikację kierujemy do studentów uczelni technicznych na kierunkach: ENERGETYKA, ELEKTROTECHNIKA, INŻYNIERIA ŚRODOWISKA, MECHANIKA I BUDOWA MASZYN (przedmioty: Współczesne systemy energetyczne, Turbiny energetyczne, Spalanie paliw energetycznych, Eksploatacja systemów energetycznych, Perspektywiczne technologie energetyczne itp.). Będą to również inżynierowie projektanci, budujący i eksploatujący elektrownie, specjaliści energetyki zawodowej, decydenci odpowiedzialni za rozwój branży energetycznej w Polsce oraz wszyscy, którym bliska jest tematyka modernizacji polskiej energetyki.
