Konferencje

XVIII Konferencja Systemy Informatyczne w Energetyce SIwE ‚19

Otwarcie Konferencji SIwE’19 przez Dyrektora Biura PTPiREE, Pana Wojciecha Tabisia

W dniach 26-29 listopada w Wiśle odbyła się, organizowana przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, już XVIII-ta edycja Konferencji Systemy Informatyczne w Energetyce SIwE’19. Największą jej część poświęcono cyberbezpieczeństwu, systemom łączności oraz aktualnym wdrożeniom z zakresu IT w energetyce zawodowej.

Uczestnicy Konferencji Systemy Informatyczne w Energetyce SIwE’19

Konferencja SIwE rozpoczęła się sesją „0”, adresowaną przede wszystkim do specjalistów IT, którą już tradycyjnie otworzył wykład Pana Andrzeja Pilaszka, tym razem poświęcony aktualnej roli informatyka w firmie. Najważniejszymi zagadnieniami poruszonymi w tej sesji były: cyberbezpieczeństwo (prezentacje: „Micro Focus – pod prąd”, „Monitorowanie sieci OT: Czyli wykrywanie nadciągających problemów”, „Efektywność IT – skuteczne działania w zakresie diagnostyki i monitoringu. Przypadki użycia”) oraz systemy łączności oparte na technologii LTE 450 (prezentacje: „Przemysł 4.0. Czy już czas? I co to oznacza dla energetycznego IT?”, „SCADA w eterze – zarządzaj własnym majątkiem bezprzewodowo”, „Zastosowanie technologii LTE w sektorze energetycznym. Przegląd działań w Europie i na Świecie”). Uzupełnieniem prezentacji technologicznych był referat poświęcony zmianom w ustawie Prawo zamówień publicznych i ich wpływowi na przebieg procesu zakupowego.

Pierwszy, oficjalny dzień Konferencji, podzielono na dwie części. W pierwszej, przedsiębiorstwa energetyczne zaprezentowały najciekawsze rozwiązania IT wykorzystywane w codziennej pracy. Zaprezentowano m.in.: systemem sterowania i zarządzania rozproszonymi źródłami energii odnawialnej oraz magazynowaniem energii w Tauron Ekoenergia, transformację cyfrową w PKP Energetyka, efektywne zarządzanie brygadami terenowymi w innogy Stoen Operator, prototypowanie rozwiązań IT w ramach projektów badawczo-rozwojowych realizowanych przez TAURON Dystrybucja, poprawę efektywności sektora energetycznego poprzez wdrożenie algorytmów Sztucznej Inteligencji prowadzoną przez PGE Systemy oraz przedstawiono wyniki testów systemu LTE 450 przeprowadzone przez PGE Systemy. W tej części swoje wystąpienie mieli także przedstawiciele Ministerstwa Energii, którzy przedstawili projekt poświęcony sieciom smart grid – „Inteligentnie w energetyce”.

Druga część dnia poświęcona została najciekawszym rozwiązaniom / systemom IT wspierającym pracę przedsiębiorstw energetycznych. Dostawcy zaprezentowali m.in. prezentacje: „Aktywnie czy pasywnie – czyli bezpieczeństwo sieci OT a praktyczne możliwości rozwiązań”, „Dokumentacja techniczna pod kontrolą: Jak usprawnić wyszukiwanie informacji w zgromadzonych plikach?”, „Synchronizacja czasu i częstotliwości w infrastrukturze IEC 61850 dla podstacji energetycznych”, „Kompleksowe narzędzia wspierające działanie OSDn na Rynku Energii”, „Ochrona infrastruktury krytycznej systemów Scada architektura Check Point”, „Nowoczesne rozwiązania IT w telemechanice dla elektroenergetyki”, „Wykorzystanie rozwiązań IFS do zarządzania procesem realizacji zleceń w terenie, na przykładzie wymiany liczników energii elektrycznej”. Drugi dzień konferencji poświęcono na dalsze prezentacje systemów wspierających działalność przedsiębiorstw energetycznych. Przedstawiono m.in.: oprogramowanie Hexagon wspomagające pracę dyspozytorów w ramach obsługi zdarzeń i zarządzania zespołami terenowymi, zarządzanie jakością procesów w energetyce, bezpieczeństwo smart liczników z punktu widzenia atakującego, wyeliminowanie papieru przy zawieraniu umów energetycznych – zastosowanie podpisu elektronicznego, projekt modernizacji systemu zarządzania licznikami.

W ostatnim, trzecim dniu Konferencji, odbyły się indywidualne rozmowy dostawców systemów i rozwiązań IT dla energetyki z ich potencjalnymi użytkownikami.

Oprócz referatów zaprezentowanych bezpośrednio na sali wykładowej, toczyło się bardzo wiele rozmów kuluarowych dotyczących szeroko rozumianej problematyki IT – nie tylko w przedsiębiorstwach energetycznych. Skala tych dyskusji sugeruje, że być może warto byłoby w ramach Konferencji SIwE przeprowadzić warsztaty, poświęcone globalnym kierunkom rozwoju informatyki i ich wpływowi nie tylko na funkcjonowanie przedsiębiorstw w przyszłości, ale także na pracę i życie zwykłych ludzi.
W ciągu osiemnastu lat Konferencja SIwE stała się największym i najpoważniejszym spotkaniem branży energetycznej w zakresie informatyki. W jej aktualnej, XVIII edycji, udział wzięło 540 Uczestników (w tym 249 reprezentujących OSD i OSP) ze 141 firm i instytucji. Wygłoszono 37 referatów, przygotowano 22 stoiska promocyjne. Patronat honorowy nad SIwE’19 objęli: Ministerstwo Energii oraz Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Już teraz chcielibyśmy zaprosić Państwa do udziału w XIX edycji Konferencji SIwE’20, która odbędzie się w dniach 24-27 listopada 2020 roku w Wiśle. Planujemy poruszenie na niej m.in. następujących zagadnień: migracja do chmury, cyberbezpieczeństwo, wdrożenie RODO, systemy łączności, wyzwania związane z rozwojem elektromobilności oraz energetyki prosumenckiej oraz oczywiście aktualne wdrożenia z zakresu IT w energetyce. Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie internetowej: siwe.ptpiree.pl.

Sebastian Brzozowski (PTPiREE)

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

To Top