Aktualności

JM-TRONIK – jubileusz 35-lecia

Dokładnie 35 lat temu swoją działalność rozpoczął Zakład Wytwórczy Przekaźników i Łączników Energetycznych JM-TRONIK, który stał się genezą prężnie działającej obecnie GRUPY JM-TRONIK. W czym tkwi sukces tej firmy? Jerzy Matiakowski, założyciel i Prezes JM-TRONIC Sp. z o.o., z dumą podkreśla, że za wyjątkowością jego przedsiębiorstwa stoi rodzimy i rodzinny kapitał, a także doświadczenie oraz wieloletnie zaufanie klientów.
JM-TRONIC Sp. z o.o. ma swoją siedzibę w warszawskiej dzielnicy Wawer, ale firma w związku z prowadzoną działalnością posiada również oddziały w Katowicach, Szczecinie i we Wrocławiu. Pod koniec 2013 r. w ramach grupy kapitałowej została założona spółka ENVESCO, której działalność uzupełnia ofertę JM-TRONIK o kompleksową realizację usług elektroenergetycznych.
Z produkowanych przez firmę na przestrzeni lat urządzeń tylko część nadal znajduje się w ofercie JM-TRONIK. Dlatego ciekawostką dla branży będzie zapewne pamiątkowy album, który Spółka przygotowała w związku z obchodami jubileuszu 35lecia. Album ten jest swoistą kroniką historii przedsiębiorstwa, które jako nieliczne może pochwalić się takim doświadczeniem wśród rodzimych firm działających w sektorze elektroenergetycznym.
Rejestracja firmy datowana jest na 1 kwietnia 1981 r. Produkty sygnowane marką JM-TRONIK szybko zyskały uznanie rynku i warto podkreślić, że w latach 80tych ubiegłego wieku dominowały one w kopalnianych sieciach 6kV państw byłego bloku RWPG. Niezmiernie istotną historycznie informacją jest również fakt, iż firma założona przez Jerzego Matiakowskiego była też pierwszym, prywatnym przedsiębiorstwem, które w tamtym okresie otrzymało dopuszczenie Wyższego Urzędu Górniczego

Jerzy Matiakowski w laboratorium ZWAR

Jednym z pierwszych produktów JM-TRONIK był przekaźnik nadprądowy wtórny typu PNW –całkowicie analogowe zabezpieczenie, które posiadało dwa człony zabezpieczające: zwarciowy i przeciążeniowy. Przedstawiciele firmy zdradzają, że urządzenie te jako ciekawostka historyczna zostanie zaprezentowane na tegorocznych Międzynarodowych Targach Energetycznych ENERGETAB w Bielsku-Białej. Kolejnym ważnym elementem historii JM-TRONIK jest wprowadzony do produkcji w 1988 r. przekaźnik sygnalizacyjny typu RS88, który cały czas znajduje się w ofercie przedsiębiorstwa i nieprzerwalnie od 30 lat cieszy się sporym uznaniem branży.

Od MUZa do megaMUZ-smart

Kolejne lata dla JM-TRONIK to ciągły i dynamiczny rozwój. Konsekwencją decyzji o wejściu w obszar energetyki zawodowej i przemysłowej było wdrożenie do produkcji w 1991 r. pierwszego polskiego cyfrowego zabezpieczenia typu MUZ. Urządzenie to po pierwszy zostało zainstalowane w Elektrowni Rybnik. Następstwem tych działań było rozszerzenie oferty firmy w następnych latach o kolejne produkty, m.in.: zespół automatyki SZR oraz system nadzoru MUZnet. Lata 1996 – 2002 to ogromny krok milowy w działalności JM-TRONIK. Firma wprowadza do swojej oferty pełną rodzinę zabezpieczeń serii MUZ składającą się z modułów miniMUZ, zabezpieczeń cyfrowych ecoMUZ, multiMUZ i sterowników polowych megaMUZ. Decyzja ta pozwoliła firmie skutecznie konkurować z globalnymi producentami na rynku krajowym i zagranicznym. Aparatura zabezpieczeniowa wprowadzona do produkcji w tamtym okresie w kolejnych latach doczekała się szeregu modernizacji wynikających z oczekiwań klientów. Miedzy innymi w 2007 r. firma wprowadziła na rynek trzecią generację zabezpieczeń cyfrowych. Aparatura zabezpieczeniowa oferowana przez JM-TRONIK wzbogaciła się o nowoczesne rozwiązania, posiadające szereg innowacyjnych funkcjonalności – znane i cenione produkty przeszły gruntowną modernizację otrzymując zarówno nową szatę graficzną jak również wiele dodatkowych funkcji. Do produkcji wdrożone zostają również dwa nowe sterowniki polowe: multiMUZ-3 oraz megaMUZ-2. W 2012 r. oferta firmy rozszerza się o zabezpieczenia łukoochronne, które realizowane są m.in.: przez dodatkową funkcjonalność sterowników polowych typu multiMUZ-3 i megaMUZ-2. Z kolei w 2013 r. w ofercie JM-TRONIK pojawia się zespół zabezpieczeń MUZGEN czyli kompleksowe zabezpieczenie bloków wytwórczych dla małych jednostek produkcji. MUZGEN w postaci szafy automatyki zabezpieczeniowej jest doskonałą ofertą dla przedsiębiorstw, które pragną zajmować się rynkiem rozproszonym źródeł energii oraz zapewnić jej należytą ochronę. Produkt ten jest szczególnie zalecanym rozwiązaniem dla generatorów synchronicznych napędzanych turbiną parową lub wodną. Przełomowym rokiem okazuje się rok 2014 r., kiedy to na Międzynarodowych Targach Energetycznych ENERGETAB 2014 po raz pierwszy zostaje zaprezentowany sterownik polowy megaMUZ-smart. Rozwiązanie to spotkało się z ogromnym zainteresowaniem użytkowników oraz zdobyło uznanie Komisji Konkursowej i zostało uhonorowane Medalem Prezesa SEP. Nowatorskie rozwiązanie sterownika megaMUZ-smart to połączenie panelu operatorskiego z kolorowym wyświetlaczem dotykowym o dużej przekątnej oraz jednostki centralnej, której zmodernizowana funkcjonalność wywodzi się z dobrze znanej na rynku linii sterowników polowych megaMUZ-2.

Rozwój aparatury łączeniowej i pomiarowej

W międzyczasie, dokładnie w 1995 r. do produkcji zostały wprowadzone styczniki próżniowe typu TVAC na napięcie 1,5 i 6kV oraz prądy do 1100A. Moment ten traktowany jest przez JM-TRONIK jako jeden z ważniejszych w działalności firmy – pierwsze doświadczenia z aparaturą łączeniową i wymagającą tematyką napędów do aparatów łączeniowych, pozwoliły spółce wejść w segment rozłączniko-uziemników SN, wyłączników SN czy uziemników trakcyjnych. W 2006 r. JM-TRONIK rozszerzyła portfolio produkcji o wyłączniki próżniowe typu VC-1. Takie rozwiązanie pozwoliło firmie na kompleksowe oferowanie wyposażenia rozdzielnic SN, przyczyniło się również do wzrostu konkurencyjności na rynku. Wyłączniki VC-1 produkowane są obecnie w wersjach stacjonarnych i wysuwnych, na napięcie od 12 do 34kV, prąd znamionowy 630-4000A oraz prądy wyłączalne do 50kA. Charakteryzują się niezawodnym napędem, wysoką jakością oraz konkurencyjną ceną.
Z kolei w 1999 r. firma poszerzyła dotychczasową działalność o rozliczeniowe pomiary energii elektrycznej. Efektem podjętych decyzji było uruchomienie w 2000 r. wielkoseryjnej produkcji liczników elektrycznych typu L1F, L3F i L3Fp. W tym samym roku ze struktur firmy wydzielony został Zakład Systemów Pomiarowych, który nadzorował wdrażanie opracowanego na przełomie 1999 i 2000 r. systemu zdalnego odczytu i sterowania liczników komunalnych typu ZolNET.

Kompleksowe rozwiązania dla energetyki

Posiadając w swojej ofercie pełną gamę aparatury na średnie napięcie firma rozpoczyna w 2004 r. produkcję modułowych jedno- i dwuczłonowych rozdzielnic typu UniCell. Rozwiązanie to znalazło szerokie zastosowanie do rozdziału energii elektrycznej na napięciach 6-24kV, 630-1250A. W 2005 r. JM-TRONIK wprowadza do produkcji dwuczłonowe rozdzielnice czteroprzedziałowe w izolacji powietrznej typu MultiCell. Rozdzielnice te są produkowane na napięcia 12, 17,5, 24 i 36kV, prądy znamionowe w zakresie 630-4000A oraz wytrzymałości na skutki łuku wewnętrznego do 50kA. Rozwiązanie to spotyka się z ogromnym zainteresowaniem użytkowników w związku z faktem, iż charakteryzuje się kompaktowymi gabarytami porównywalnymi z rozdzielnicami w izolacji SF6, wysoką niezawodnością pracy jak również dużym stopniem bezpieczeństwa. W ramach polityki ciągłego rozwoju oraz w związku z dużym zapotrzebowaniem rynku firma w 2009 r. wdraża do produkcji rozdzielnicę trakcyjną prądu stałego typu TrakCell. Rozdzielnica ta została skonstruowana na napięcia 660, 825 i 3000VDC. Dzięki nowatorskim rozwiązaniom technicznym jak również dzięki takim aspektom jak wysoka jakości oraz automatyzacja obsługi rozdzielnica ta spotkała się z uznaniem wielu użytkowników. Rok 2010 to kolejny milowy krok w działalności JM-TRONIK. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku firma z sukcesem wdraża projekt i uruchamia produkcję wnętrzowej rozdzielnicy dwusystemowej typu MultiCell 2S. Po raz pierwszy te rozwiązanie zostaje zainstalowane w PCC Rokita S.A. Rozdzielnice te są produkowane na napięcia 12, 17,5 oraz 24 kV, prądy znamionowe w zakresie 630-2500A oraz wytrzymałości na skutki łuku wewnętrznego do 31,5kA. Oferta aparatury rozdzielczej poszerza się ponownie w 2014 r. kiedy to w wyniku podjętej współpracy Spółka JM-TRONIC zostaje oficjalnym partnerem firmy CUBIC. Efektem tej kooperacji było wprowadzenie do oferty w 2015 r. rozdzielnicy niskiego napięcia typu PowerCell, która została oparta o modularny system CUBIC. W tym samym roku rozdzielnica dwusystemowa MultiCell 2S-G otrzymuje dopuszczenie WUG do stosowania w podziemiach kopalń.
Jerzy Matiakowski, Prezes JM-TRONIC Sp. z o.o: „Zarówno w życiu, jak i w biznesie, wszystkie mniejsze i większe sukcesy nie miałby miejsca bez wsparcia i zaufania innych. Dlatego też pragniemy poinformować wszystkich, że rok 2016 jest rokiem szczególnym, w którym Firma JM-TRONIC Sp. z o.o. obchodzi 35-lecie swojej działalności. Wiemy, że bez Państwa – naszych Klientów, dla których, i dzięki którym wciąż się rozwijamy nie byłoby to możliwe. Jesteśmy pewni, że ten wyjątkowy czas okaże się niezwykle ważnym i obiecującym rozdziałem w historii naszej firmy, jednocześnie akcentując jeszcze mocniej aktualną pozycję na energetycznej mapie Polski.”
Katarzyna Kowaliczek, Kierownik Działu Marketingu: „Jubileusz 35-lecia działalności firmy JM-TRONIC Sp. z o.o. to wspaniała okazja do zintensyfikowania spotkań z naszymi Klientami, podczas których osobiście możemy Im podziękować, za wsparcie i zaufanie jakim nas od lat obdarzają. Już dzisiaj możemy potwierdzić naszą jubileuszową obecność na takich wydarzeniach jak: Międzynarodowe Targi Energetyczne ENERGETAB (13-15.09.2016), Lubelskie Targi Energetyczne ENERGETICS (15-17.11.2016) oraz XIX Ogólnopolska Konferencja KAE „Zabezpieczenia Przekaźnikowe w Energetyce” (12-14.10.2016), którą będziemy mieli przyjemność wspólnie organizować z Komitetem Automatyki Elektroenergetycznej SEP. Serdecznie zapraszamy.”
JM-Tronik

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top