Aktualności

Dni Energii 2016 – transformacja energetyki staje się zagadnieniem lokalnym

Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii 2016 #EUSEW16 #Power2Consumers

Bruksela, 23 maja 2016 r. – Obywatele oraz wszystkie zainteresowane podmioty organizują Europejskie Dni Zrównoważonej Energii przez cały czerwiec, aby wspomóc transformację ku bezpiecznej, czystej i efektywnej energii. Prezentacje, warsztaty, konferencje, wycieczki, wystawy i inne wydarzenia organizowane w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii (EUSEW) pomogą propagować wiedzę na temat efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii. Oczekuje się, że wydarzenia, które odbędą się w Europie i poza jej granicami, przyciągną tysiące uczestników. W samej Brukseli planowanych jest ponad 30 Dni Energii w związku z konferencją polityczną EUSEW i rozdaniem nagród Sustainable Energy Awards.

Aby nakreślić pewien obraz oferowanych wydarzeń, przedstawiamy wybrane propozycje Dni Energii:

  • Diamentowy Pokaz Gotowania Solarnego – publiczne seminarium gotowania solarnego
    w Limassol na Cyprze, z możliwością skosztowania efektów oraz warsztatami gotowania solarnego dla dzieci
  • Dzień Połowy Ekranu – miesięczna kampania organizowana w Luksemburgu, aby przekonać użytkowników komputerów do wyłączenia drugiego ekranu w celu oszczędzania energii
  • Dzień e-Jazdy – dzień otwarty w ośrodku badawczym H2 w Południowym Tyrolu we Włoszech, podczas którego odwiedzający mogą zyskać wiedzę na temat produkcji wodoru i wypróbować różne pojazdy elektryczne
  • Odkryj gminę Molenbeek przez pryzmat jej zrównoważonych budynków – wycieczka
    z przewodnikiem po brukselskiej gminie, prezentująca zrównoważone rozwiązania spełniające potrzeby jej mieszkańców
  • Ubóstwo energetyczne w Europie Południowo-Wschodniej – debata wysokiego szczebla prowadzona w Brukseli z udziałem zainteresowanych podmiotów na temat środków zmierzających do ograniczenia ubóstwa energetycznego Europy Południowo-Wschodniej, organizowana w ramach projektu REACH

Odkryj Dni Energii w Twojej okolicy na mapie Tygodnia Energii.

Jeśli chcesz samodzielnie zorganizować wydarzenie, nadal masz na to czas – termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 maja. Wsparcie dla organizatorów w zasięgu ręki dzięki wytycznym i materiałom promocyjnym EUSEW, a także internetowemu formularzowi umożliwiającemu rejestrację wydarzenia.

O Dniach Energii

Dni Energii organizowane przez podmioty prywatne, stowarzyszenia konsumenckie, organy publiczne, sieci miejskie, agencje ds. energii, organizacje handlu i przemysłu, firmy prywatne i organizacje pozarządowe promują drogę Europy ku zrównoważonej energii w przyszłości. Są one kierowane do różnych odbiorców, od rodzin zainteresowanych oszczędzaniem energii po przedstawicieli przemysłu chcących wprowadzać ekologiczne technologie.

Dniem Energii może być dowolna inicjatywa, o ile angażuje ona obywateli i podmioty zainteresowane energią w tworzenie Unii Energetycznej. Tegoroczne wydarzenia mogą odbywać się w dowolnym regionie Unii Europejskiej oraz 13 krajów stowarzyszonych i mogą zajmować dowolną ilość czasu, od kilku godzin po cały Miesiąc Energii!

Moc w rękach konsumenta

Dzięki działaniom UE konsumenci zyskują możliwość ograniczenia ubóstwa energetycznego i niestabilności energetycznej, rozwijania rynku energii ożywiającego konkurencję, ochrony danych obywateli dotyczących osobistego zużycia energii oraz zachęcania obywateli, aby osobiście angażowali się w rynek energii jako prosumenci – podmioty wytwarzające, a nie tylko zużywające energię.

W tym roku zaproszono obywateli i władze lokalne, aby przewodniczyli działaniom promującym odnawialne źródła energii. Sektor ten rośnie obecnie w siłę, przełamując początkowy opór konsumentów i dążąc do tego, aby szersze grono osób mogło zyskać dostęp do jego możliwości.

Pomagając konsumentom w poszerzaniu wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii i inwestowaniu w kolejną generację czystej energii, obywatele i organy publiczne mogą tworzyć wartość w rozwijającym się sektorze, bardziej równomiernie rozkładać ryzyka rozwojowe i zyski oraz umożliwiać konsumentom bezpośrednie angażowanie się w pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. Zaangażowanie konsumentów to nie tylko energia do tworzenia sektora źródeł odnawialnych, to także uwolnienie czasu i zasobów organu publicznego i promotora projektu, które można wykorzystać gdzie indziej.

Więcej informacji: EUSEW

Kontakt:
Alexandra Curelea
Press and Media Officer
Phone: 003223409246
Mobile: 0032487386617
alexandra@voice.be

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top