Aktualności

ABB zdobywa ogromne zamówienie o wartości 640 mln USD na przesyłową linię energetyczną dalekiego zasięgu w Indiach

Dzięki nowemu połączeniu o długości ponad 1800 km możliwe będzie dostarczenie energii elektrycznej do ponad 80 mln ludzi.

ABB nawiązała współpracę z indyjskim operatorem krajowej sieci elektroenergetycznej Power Grid Corporation of India Limited (POWERGRID) w ramach „megaprojektu” o wartości ponad 640 mln USD. Rolą ABB będzie stworzenie połączenia o zdolności przesyłowej pozwalającej na niezawodne dostarczanie energii elektrycznej ponad 80 milionom ludzi. Linia ultrawysokiego napięcia prądu stałego (UHVDC) Raigarh-Pugalur o napięciu 800 kV połączy Raigarh w środkowych Indiach z Pugalur w południowym stanie Tamil Nadu.
Mierząca 1830 km długości linia będzie jedną z najdłuższych na świecie, a jej zdolność przesyłowa wyniesie 6000 MW, co odpowiada wielkości produkcji ponad sześciu dużych elektrowni. Ta dwukierunkowa linia umożliwi zintegrowanie energii pochodzącej z elektrowni cieplnych i wiatrowych oraz przesłanie jej do energochłonnych ośrodków odległych o tysiące kilometrów. Połączenie pomoże pokryć zapotrzebowanie na elektryczność na południu, kiedy siła wiatrów jest mała, oraz przesłać czystą energię na północ w czasie występowania nadwyżki energii wiatrowej.
– Jesteśmy zaszczyceni nawiązaniem współpracy z POWERGRID, której celem jest stworzenie tej inteligentnej linii przesyłowej dalekiego zasięgu – powiedział prezes Grupy ABB Ulrich Spiesshofer. – Zapewnienie niezawodnych dostaw do ośrodków o dużym zapotrzebowaniu na energię jest jednym z najważniejszych priorytetów indyjskiego rządu, wspierającym imponujące tempo wzrostu tego kraju. Od ponad wieku ABB mocno angażuje się w Indiach, a dzięki budowie nowego połączenia, przy wykorzystaniu szerokiego, lokalnego zaplecza produkcyjnego, stajemy się gwarantem korzyści wynikających z rewolucji energetycznej. Dzięki naszej najnowocześniejszej technologii UHVDC umożliwiamy zrównoważenie dostaw energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i konwencjonalnych na duże odległości w inteligentny i niezawodny sposób.
ABB jest liderem rynku i preferowanym dostawcą na potrzeby sieci elektroenergetycznych o większych zdolnościach przesyłowych, bardziej inteligentnych i bardziej przyjaznych dla środowiska, pomagającym zakładom energetycznym i operatorom sieci w wykorzystywaniu możliwości, jakie niesie ze sobą rewolucja energetyczna i czwarta rewolucja przemysłowa. Dywizja Produktów i Systemów Energetyki (PG) ABB, która będzie realizować ten „megaprojekt”, jest światowym liderem w tym segmencie.
– W ramach naszej strategii Next Level zobowiązujemy się do dostarczania najnowszych technologii, jak HVDC, z myślą o integracji odnawialnych źródeł energii oraz przesyłaniu energii w niezawodny i efektywny sposób, zapewniając niezbędny dostęp do energii elektrycznej i realnie odmieniając życie ludzi – powiedział Claudio Facchin, prezes Dywizji PG. – Do realizacji tego prestiżowego projektu będziemy wykorzystywać naszą rozbudowaną bazę produkcyjną i inżynieryjną w Indiach oraz potencjał, jaki wynika ze sprawdzonej współpracy z naszym konsorcjalnym partnerem BHEL.
ABB posiada imponujący dorobek jeśli chodzi o budowę linii HVDC w Indiach, gdzie firma wprowadziła tę technologię już ponad 25 lat temu, w ramach projektu Vindhyachal w 1989 roku. Raigarh-Pugalur jest szóstym projektem HVDC podjętym przez ABB w Indiach oraz drugą instalacją UHVDC, po wieloterminalowym połączeniu North-East Agra, które zostało już częściowo zasilone i jest w końcowej fazie realizacji. Nowy projekt, realizowany w formule „pod klucz”, obejmuje prace projektowe, konstrukcyjne, dostawę, montaż i rozruch. W zakresie dostawy są m.in. kompletne stacje UHVDC, w tym transformatory, przekształtniki tyrystorowe, układy chłodzenia, jak również technologie systemów sterowania i zabezpieczeń.

Przesył energii elektrycznej liniami UHVDC stanowi rozwinięcie technologii HVDC, której pionierem 60 lat temu stała się ABB. Firma uzyskała dotychczas zamówienia na około 110 projektów HVDC, co przekłada się na łączną zainstalowaną moc ponad 120 000 megawatów – to około 50 proc. zainstalowanej bazy na całym świecie.
Linie przesyłowe HVDC pomagają chronić powierzchnię ziemi, ponieważ zajmują zaledwie jedną trzecią terenu, jakiego potrzebują alternatywne rozwiązania. W tym przypadku pozwala to zaoszczędzić około 244 kilometrów kwadratowych powierzchni, co w przybliżeniu odpowiada jednej trzeciej obszaru miasta Bengaluru lub też całego Kuala Lumpur. W projekcie zostaną także wykorzystane technologie dobrane z myślą o ograniczeniu do minimum powierzchni zabudowy stacji przesyłowych.
Łączna wartość tego przedsięwzięcia wynosi ponad 840 mln USD, a różnicę w stosunku do 640 mln USD będzie realizować BHEL (Bharat Heavy Electricals Limited), wiodąca firma w indyjskim sektorze publicznym i partner konsorcjum zawiązanego przez ABB. Zamówienie zostało zaksięgowane w IV kwartale 2016 roku.
Przewiduje się, że zakończenie tego projektu nastąpi w 2019 roku.

www.abb.com

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top