Aktualności

13. Forum Gospodarczego TIME. Jacek Łukaszewski – Prezes Schneider Electric Polska, opowiada o cyfrowej transformacji. „Efektywność przemysłu zależy od wysiłków podejmowanych na rzecz cyfryzacji i zrównoważonego rozwoju”

Prezes Schneider Electric Polska Jacek Łukaszewski wziął udział w panelu dotyczącym cyfrowej transformacji w ramach 13. Forum Gospodarczego TIME zorganizowane przez KIGEiT u boku przedstawicieli czołowych firm i instytucji w Europie.

„Największym wyzwaniem jest brak świadomości wśród najważniejszych decydentów i liderów, że dwa mega-trendy: cyfryzacja i zrównoważony rozwój są nieuniknione. Zmiany klimatyczne są największym wyzwaniem dla obecnego pokolenia a na rozwiązanie tego problemu mamy jedynie około 10 następnych lat.” – zaznaczył Prezes Łukaszewski.

Wielu decydentów, zarówno w polityce jak i w biznesie, wciąż zdaje się nie zauważać jak wiele wspólnego mają działania na rzecz dekarbonizacji oraz proces cyfryzacji. Spółki inwestują w cyfryzację, ponieważ pozwala na podniesienie efektywności produkcji i przynosi bezpośrednie korzyści ekonomiczne. Tymczasem strategia na rzecz dekarbonizacji opiera się na optymalizacji wykorzystania zasobów używanych do produkcji. Oznacza to, że dekarbonizacja i cyfryzacja są ze sobą bardzo silnie powiązane i zastosowane skutecznie tworzą synergię, napędzając się wzajemnie. Dekarbonizacja w naturalny sposób łączy się z optymalizacją zużycia energii, lepszym wykorzystaniem zasobów niezbędnych do produkcji oraz minimalizacją wytwarzanych odpadów. Każdy z tych elementów przekłada się również na korzyści ekonomiczne dla firm.

Firma Schneider Electric zdecydowała się podjąć wyzwanie jako jeden z pierwszych podmiotów, stając się pionierem zarówno transformacji cyfrowej, jak i dekarbonizacji. Opracowana strategia działań na rzecz zrównoważonego rozwoju ma na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej („net zero operations”) do roku 2030 oraz całego swojego łańcucha dostaw do roku 2050. Już dzisiaj 80% energii elektrycznej zużywanej przez zakłady produkcyjnej całej grupy Schneider Electric pochodzi ze źródeł odnawialnych. Ponad 200 zakładów nie wytwarza żadnych odpadów, które trafiałyby na wysypiska – wszystko podlega recyklingowi.

W przypadku Schneider Electric, dekarbonizacja jest czynnikiem napędzającym cyfryzację. Innowacyjne systemy tworzą kompleksową platformę. Wdrożenie systemu pozwala na monitorowanie i zbieranie danych o wszystkich systemach działających w danym zakładzie. Następnie, są one kategoryzowane i analizowane z użyciem technologii sztucznej inteligencji. W ten sposób cyfryzacja zakładów produkcyjnych pozwala na szybkie wskazanie, gdzie są najważniejsze obszary wymagające optymalizacji oraz wdrożenie stosownych rozwiązań. Schneider Electric opracował własne rozwiązanie nazwane ekosystemem EcoStruxure. Jest to rozwiązanie kompleksowe, odpowiadające na zapotrzebowanie na każdym z opisanych obszarów.

Udane wdrożenia rozwiązań ekosystemu EcoStruxure Schneider Electric pozwoliły naszym klientom na zmniejszenie emisji CO2 o 120 mln ton. Co więcej, eksperci Schneider Electric oszacowali, że wprowadzenie inteligentnych produkcji w sektorze przemysłowym może podnieść efektywność produkcji o 30-50% w zależności od sektora, przy jednoczesnym obniżeniu zużycia energii elektrycznej również o około 30%.

Właśnie dzięki takiemu podejściu do budowania synergii między cyfryzacją i dekarbonizacją grupa Schneider Electric została wyróżniona podczas tegorocznego szczytu w Davos. W rankingu Global 100 korporacja znalazła się na 1 miejscu wśród najbardziej zaawansowanych w obszarze zrównoważonego rozwoju.

Okazuje się, że walka ze zmianami klimatycznymi w wielu aspektach nie wymaga nowych technologii, lecz zastosowania już istniejących w odpowiedni sposób. Przykładem mogą być tzw. „budynki przyszłości”. Stopień urbanizacji postępuje, szacunkowo 68% ludzi będzie mieszkało w miastach do 2050 roku. Oznacza to, że budynki i biura będą odgrywać coraz większą rolę w zużyciu energii. Już teraz odpowiadają za 40% całej konsumpcji w Unii Europejskiej i wciąż rośnie. Tymczasem, technologie pozwalające na optymalizację zużycia energii elektrycznej, cieplnej czy też zwiększenie udziału źródeł odnawialnych w zasilaniu biur już istnieją. Unia Europejska zapowiedziała już tworzenie nowych ram prawnych, które mają na celu inspirować do zrobienia pierwszego kroku.

„Schneider Electric stał się partnerem dla wielu podmiotów na całym świecie, które podjęły decyzję, aby podążać drogą cyfryzacji i dekarbonizacji. Te dwa mega-trendy łączą się w wielu aspektach, mogą być motorem napędowym dla siebie nawzajem a przy tym generować korzyści ekonomiczne dla tych, którzy te strategie realizują. Obecnie Schneider Electric wspiera w cyfrowej transformacji takie firmy jak Faurecia, Velux, Whirlpool oraz Saint-Gobain.” – Powiedział Prezes Schneider Electric Polska, Jacek Łukaszewski.

Schneider Electric

Celem Schneider Electric jest wsparcie Klientów w wykorzystaniu dostępnej energii i zasobów, łącząc zrównoważony rozwój
z innowacyjnymi rozwiązaniami. Nazywamy to Life Is On. Naszą misją jest bycie cyfrowym partnerem ekologicznego i wydajnego rozwoju.

Przeprowadzamy transformację cyfrową, integrując wiodące na świecie technologie procesowe i energetyczne, automatykę, systemy sterowania w czasie rzeczywistym, oprogramowanie i usługi cyfrowe dla różnych segmentów rynku: zakładów przemysłowych, budynków biurowych i mieszkalnych, centr przetwarzania danych oraz obiektów infrastruktury krytycznej.

Jesteśmy firmą o zasięgu globalnym, ale działamy i angażujemy się lokalnie. Promujemy otwarte standardy i rozbudowane ekosystemy partnerskie z naszymi Klientami, którzy – podobnie jak my – kierują się wartościami: szczytny cel, otwartość, zaangażowanie.

www.se.com/pl

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

To Top