Technologie

Smart Power Station z ZPUE – przebudzenie mocy na Targach w Bielsku

ZPUE, jako dostawca nowoczesnych rozwiązań dla elektroenergetyki , przemysłu i biznesu przewiduje potrzeby dynamicznie zmieniającego się rynku dystrybucji energii. Smart Power Station (SPS) jest tego przykładem – to rozwiązanie, które spełnia nie tylko dzisiejsze, ale jutrzejsze, przyszłe oczekiwania klientów.

Tegoroczne targowe stoisko ZPUE w Bielsku znajdziemy w tym samym miejscu, co zwykle (plener L1). Zwiedzających nie zaskoczy panująca tu od ponad 20 lat serdeczna i partnerska atmosfera natomiast to, co czeka na nich wewnątrz 450 metrowego namiotu z pewnością już tak.

– W tym roku w nowy, całkiem inny niż dotychczas sposób będziemy prezentować nasze wyroby. Zapoznamy Państwa z naszymi najciekawszymi rozwiązaniami z ostatnich miesięcy. Nie zabraknie targowych premier i przyszłościowych koncepcji projektów, nad którymi obecnie pracujemy. W imieniu Zarządu ZPUE i naszej dywizji handlowej serdecznie Państwa zapraszam do Bielska. Ta edycja będzie wyjątkowa. Jestem przekonana, że dostarczy nam wszystkim mnóstwo pozytywnej energii i inspiracji – mówi Agnieszka Całko, dyrektor ds. Marketingu ZPUE S.A.

Smart Power Station przełomowa premiera ZPUE na Energetab 2017

Czym jest SPS?

Po pierwsze to inteligentny system składający się z kontenerowej stacji transformatorowej i magazynu energii, dedykowany do współpracy z system elektroenergetycznym. W SPS możemy magazynować energię z OZE, a także z sieci, gdy jest ona tania. To system samodzielnie zadecyduje, kiedy oddać zmagazynowaną energię, a kiedy korzystać z prądu z sieci tak, aby uzyskać dla nas jak największe korzyści i co ważne, zapewnić bezpieczeństwo ciągłości dostaw energii.

Po drugie SPS to odpowiedź na rosnące potrzeby rozwijającego się w Polsce rynku e-mobility, gdzie wraz ze wzrostem ilości pojazdów elektrycznych na naszych drogach pojawi się konieczność masowego ładowania ich baterii w tym samym czasie. Efektem może być rozchwianie systemu energetycznego. Użycie SPS, jako magazynu energii z funkcją ładowania wielu pojazdów, pozwoli na zminimalizowanie wystąpienia tego efektu. I nie mówimy tu tylko o autach osobowych, lecz w pierwszej kolejności o elektrycznych autobusach miejskich, które zużywają duże ilości energii i muszą być ładowane dużą mocą, w krótkim czasie. Zatem pierwsze SPS-y pojawią się zapewne w centrach ekologicznych miast.

I wreszcie po trzecie funkcjonalny SPS to doskonałe rozwiązanie dla biznesu gwarantujące ciągłość i wysoką jakość dostaw energii elektrycznej, z jednoczesnym obniżeniem jej ceny. Stacje tego typu mogą ze sobą współpracować. Wraz ze wzrostem ich ilości i rozpowszechnieniem zjawiska wzajemnej komunikacji niewątpliwie zwiększą bezpieczeństwo całego systemu elektroenergetycznego.

Magazyn energii

Stacja posiada hybrydowy magazyn energii, z przyłączami do źródeł OZE oraz ładowarek do pojazdów elektrycznych. To rozwiązanie integrujące funkcje rozdzielczo-dystrybucyjnej stacji transformatorowej z inwerterem dwukierunkowym oraz magazynem energii.

Zalety SPS

 • Poprawa współczynnika niezawodności zasilania, minimalizacja przerw w dostawach energii
 • Zwiększenie bezpieczeństwa zasilania obiektów użyteczności publicznej, szpitali oraz zapewnienie ciągłości procesów technologicznych w zakładach przemysłowych
 • Optymalizacja zapotrzebowania na energię z sieci elektroenergetycznej
 • Magazynowanie energii z sieci dystrybucyjnej (np. tańsza nocna taryfa) lub OZE z możliwością korzystania z energii pochodzącej z OZE poza czasem generacji
 • Stabilizacja parametrów sieci po stronie niskiego napięcia (niweluje spadki napięć oraz częstotliwości, wygładzanie krzywej przebiegu obciążenia dobowego)
 • Szybkie ładowanie pojazdów elektrycznych prądem stałym DC lub przemiennym AC dzięki zabudowanej, zintegrowanej ładowarce dużej mocy
 • Alternatywa dla rozproszonych systemów UPS (biurowce, zakłady przemysłowe)
 • Optymalizacja powierzchni zabudowy poprzez integrację rozproszonych systemów zasilania
 • Możliwość optymalnego doboru funkcjonalności stacji SPS w stosunku do indywidualnego zapotrzebowania klienta dzięki modułowości i skalowalności rozwiązania oraz elastycznej konfiguracji opartej o rozdzielnice SN i nN własnej produkcji
 • Możliwość zdalnego monitorowania i sterownia w systemie Smart Grid
 • Współpraca z systemami dyspozytorskimi funkcjonującymi u operatorów systemów elektroenergetycznych
 • Nowoczesny design umożliwiający adaptacje stacji do warunków architektonicznych

ZPUE 

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

To Top