Technologie

Monitoring i kontrola w wytwarzaniu i dystrybucji energii odnawialnej zgodna z Industry 4.0 w Gorenjske Elektrarne dzięki rozwiązaniu zenon i chmurze Microsoft Azure

Zdalne zarządzanie elektrowniami zlokalizowanymi w kilkunastu, odległych od siebie lokalizacjach to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli chodzi o skuteczne monitorowanie poszczególnych operacji. Słoweński producent energii odnawialnej Gorenjske Elektrarne rozwiązał te problemy, korzystając z nowatorskiego i zaawansowanego technologicznie rozwiązania zgodnego z IoT (Internet of Things), które łączy możliwości jakie daje oprogramowanie zenon firmy COPA-DATA z usługami chmury Azure firmy Microsoft.

Inżynierowie Gorenskje Elektrarne po raz pierwszy wykorzystali oprogramowanie SCADA, zenon, firmy COPA-DATA w 2006 roku, podczas prac remontowo-inwestycyjnych w elektrowni wodnej należącej do Gorenjske Elektrarne zlokalizowanej w malowniczej słoweńskiej miejscowości Soteska. Pan Jurij Čadež, Project Manager w Gorenjske Elektrarne, mówi: ,,zenon jest intuicyjnym i prostym narzędziem do wdrożenia a jednocześnie bardzo stabilnym w działaniu. Zaufanie i pełne przekonanie do wysokiej jakości oprogramowania to dwa główne powody, dla których zdecydowaliśmy się wybrać zenon jako SCADA standard”.

Kolejny projekt wykonany w obiektach zlokalizowanych w miejscowości Sorica zrodził inicjatywę zmierzającą do ulepszenia scentralizowanego i zdecentralizowanego monitoringu wszystkich operacji w elektrowniach wodnych. Prace nad tym projektem trwały od 2010 do 2015 r. Do centralnego systemu SCADA Gorenskje Elektrarne dołączono dodatkowe 23 elektrownie fotowoltaiczne a system zenon został wdrożony we wszystkich obiektach, aby umożliwić wyświetlanie informacji o parametrach operacyjnych, zarządzanie alarmami a także podgląd z kamer dający możliwość bezpośredniej obserwacji na żywo w centrum sterowania mieszczącego się w hydroelektrowni w Kranj. Korzystając z web serwera zenon oraz web clienta zenon, informacje te można również przeglądać w dowolnej lokalizacji dysponującej połączeniem internetowym.

Zdjęcie 1: zenon integruje obrazy z kamer rozmieszczonych w poszczególnych obiektach, pozwalając na obserwację i analizę. Na przedstawionym zdjęciu podgląd z kamery obiektu elektrowni wodnej Soteska a poniżej cztery obrazy szczegółowych części tego samego zakładu.

Wyzwania związane z komunikacją wymagają twórczych rozwiązań

W ostatnich latach Gorenjske Elektrarne znacząco zwiększyła możliwości produkcji energii. Obecnie posiada w Słowenii: 15 elektrowni wodnych, 23 elektrownie fotowoltaiczne i trzy elektrownie kombinowane. Oprogramowanie zenon zostało wdrożone we wszystkich elektrowniach wodnych, aby odczytywać dane procesowe i wskazania ze sterowników PLC po to aby zapewnić niezbędną kontrolę i ochronę stacji energetycznych.  Kluczową rolę w monitorowaniu sieci i bezpieczeństwie urządzeń komunikacyjnych przejął również zenon. Aby osiągnąć rzetelny i elastyczny podgląd działań z każdego miejsca Gorenjske Elektrarne zdecydowało o wykorzystaniu możliwości oprogramowania zenon w połączeniu z platformą Microsoft Cloud Azure, w tym pakietem Azure IoT. Dzięki temu rozwiązaniu wszystkie informacje z centrum sterowania Gorenjske Elektrarne można bezzwłocznie wizualizować bezpośrednio na urządzeniach mobilnych.

Zdjęcie 2: Zintegrowane w zenon raporty mogą korystać zarówno z danych uzyskiwanych w czasie rzeczywistym jak i z danych historycznych pozwalając na szybkie analizy kluczowych parametrów.

Pracownicy po prostu instalują zdalnie klientów zenon na komputerach, tabletach lub smartfonach podłączonych do Internetu, i od razu mogą bezpiecznie uzyskać dostęp do aplikacji, która zapewnia każdemu pracownikowi, pełny podgląd danych w czasie rzeczywistym w formie czytelnego dashboardu, który przedstawia całą infrastrukturę firmy, to jest 36 obiektów rozproszonych w różnych lokalizacjach.Pozwala to zespołowi na szybkie reagowanie w sytuacjach kryzysowych i podejmowanie najlepszych decyzji opartych na wiarygodnych danych uzyskiwanych online.

Zdjęcie 3: Gorenjske Elektrarne posiada obecnie 15 elektrowni wodnych, 23 elektrownie fotowoltaiczne i trzy zakłady kombinowane w Słowenii. Oprogramowanie zenon zostało wdrożone w celu odczytu danych ze sterowników PLC i zapewnienia niezbędnej kontroli i ochrony elektrowni. Ponadto zenon jest w pełni zintegrowany z usługami chmury Azure firmy Microsoft.

Podsumowanie benefitów dla Gorenskje Elektrarne:

  • Lokalny monitoring i kontrola dzięki rzetelnym danym
  • Scentralizowane centrum sterowania z pełną integracją danych procesowych, podglądem na żywo i monitorowaniem sieci
  • Integracja z platformą Microsoft Azure zapewnia szybki, łatwy dostęp do informacji o całej firmie
  • Zdalny dostęp użytkowników do aplikacji zenon na smartfonach z systemem Android
  • Prosty, natychmiastowy dostęp do alarmów, zdarzeń, trendów i raportów, gdziekolwiek i kiedykolwiek jest to potrzebne

Ing Punzenberger GmbH

(Opracowanie tekstu przez: Urszula Bizoń-Żaba)

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

To Top