Technologie

Kompleksowa oferta ZPUE na Targach w ENERGETAB 2018

Już na etapie planowania inwestycji, nasi klienci mogą liczyć na pełne wsparcie i opiekę najlepszych specjalistów.  – 30 lat doświadczenia oraz ciągły wzrost w dobie technologicznej rewolucji – to wszystko pozwala ZPUE na przedstawienie klientom kompleksowej oferty nowoczesnych urządzeń elektroenergetycznych oraz ich serwisu.

Od zera…

Pusta działka inwestycyjna, w pobliżu przebiegająca linia średniego napięcia i… pomysł na biznes. Dzięki klientom i ich zleceniom, w ZPUE znanych jest wiele takich historii. Dziś w tych miejscach prężnie działają zakłady przemysłowe zasilane w energię za pomocą urządzeń z włoszczowskiej spółki.

Realizujemy inwestycje także z poziomu green-field. Każdemu klientowi posiadającemu pusty obszar, gdzieś pod przebiegającą linią energetyczną, ZPUE jest w stanie zapewnić wsparcie na każdym etapie inwestycji, począwszy od wpięcia się do linii średniego napięcia (zarówno w przypadku linii napowietrznych i kablowych) , poprzez stację transformatorową aż na rozdzielnicy niskiego napięcia kończąc – mówi Dyrektor ds. Rozwoju Rynków w ZPUE S.A. Maciej Naparty. W przypadku rozdzielnic w grę wchodzą także nowoczesne urządzenia typu MCC, które przejmują kontrolę nad procesem produkcyjnym czy linią technologiczną.

…poprzez projekt

Powodzenie każdej inwestycji zależy nieraz od najmniejszego detalu w projekcie. Niezależnie czy planowana jest budowa osiedla, hali produkcyjnej, hotelu czy centrum handlowego, klienci ZPUE mogą liczyć na wsparcie doświadczonych inżynierów oraz na urządzenia, które kompleksowo  rozwiążą wiele wyzwań związanych z realizacją przedsięwzięcia.  – Kiedy inwestor ma gotowy projekt, to zwykle część elektroenergetyczna jest już tam przygotowana, zatem stajemy w dość wygodnej sytuacji, gdzie do rozwiązania zaproponowanego przez projektanta dopasowujemy produkty z naszej oferty. Oczywiście idee projektanta można realizować na najróżniejsze sposoby z wykorzystaniem różnych urządzeń. Dzięki blisko 30-letniemu doświadczeniu jesteśmy w stanie zrealizować wszystkie te zadania samodzielnie, począwszy od przygotowania wykopów pod stacje, po ich dostawę, podłączenie, rozruch i późniejszy serwis – wyjaśnił Maciej Naparty.

Jak zaznaczył to pewne uproszczenie, bowiem za każdym razem inżynierowie ZPUE starają się dogłębnie zrozumieć specyfikę działalności klienta oraz wyzwania przed jakimi stoi sama inwestycja. – Nie są to tylko proste rozwiązania takie jak zasilanie danego obiektu w energię elektryczną. Jesteśmy w stanie zaproponować możliwości optymalizowania zużycia energii przez klienta, dzięki którym obniży ryzyko dodatkowych, często pokaźnych kosztów – zaznaczył.

Zdj. 1. Automatyczny wyłącznik napowietrzny Reklozer THO-RC 27

Technologia generuje oszczędności

Jak to możliwe? ZPUE SA w ubiegłym roku na targach ENERGETAB zaprezentowało po raz pierwszy wizualizację i projekt Inteligentnej Stacji Transformatorowej SPS (Smart Power Station). W tym roku zgodnie ze swoim hasłem „Urzeczywistniamy obietnice” zaprezentuje go w działaniu.   – SPS będzie wyposażony w podziemny magazyn energii. Zapewni on nie tylko bezpieczeństwo dostaw, ale również obniży ryzyko związane ze szczytowym przekroczeniem zamówionej mocy, która dla wszystkich podmiotów gospodarczych mieści się w ustalonych ramach. Ich przekroczenie wiąże się z karami. Dzięki magazynowi energii pokryjemy potencjalne peaki poboru mocy przez klienta – wyjaśnia Maciej Naparty.

Dzięki nowoczesnej technologii wizualizacji i łączom teleinformatycznym podczas targów Bielsku będzie można zobaczyć jak działa prototypowa jednostka SPS znajdująca się przy centrali spółki we Włoszczowie. Na specjalnym monitorze zainstalowanym na stoisku zaprezentowane zostaną na żywo przepływy energii w stacji znajdującej się fizycznie w odległości 160 km od centrum targowego.

Zdj. 2. Rozdzielnica SN (średniego napięcia) typu RELF 2S jest modułową, dwusystemową i przedziałową rozdzielnicą w izolacji powietrznej do pierwotnej dystrybucji energii. Została ona wyposażona w dwa systemy szyn zbiorczych umożliwiające tworzenie najbardziej zaawansowanych i skomplikowanych układów zasilania stacji rozdzielczych przedsiębiorstw przemysłowych oraz energetyki wytwórczej i dystrybucyjnej. Zastosowanie szeregu blokad i konstrukcji łukochronnej zapewnia najwyższy stopień bezpieczeństwa obsługi i eksploatacji rozdzielnicy.

Be smart

Rozwiązania Smart Grid a także zdalne sterowanie i monitorowanie urządzeń to funkcjonalności jakich oczekuje dziś rynek. Dlatego ZPUE wprowadziła do swojej oferty szereg urządzeń opartych na najnowocześniejszych technologiach. – Większość naszych urządzeń, począwszy od rozłączników dla linii napowietrznych czy autoreklozerów poprzez rozdzielnice pierścieniowe, ma możliwość podłączenia do wszelkiego rodzaju systemów typu SCADA, pozwalających na  monitorowanie ich stanów jak i sytuacji w sieci pod kątem zakłóceń, np. zwarć, tak aby odizolować odcinek, w  którym doszło do awarii w sposób zupełnie autonomiczny, bez ingerencji człowieka. To już się dzieje – zapewnia Naparty.

Dawniej konieczne było żmudne i czasochłonne poszukiwanie miejsca, w którym doszło do awarii. Dziś dokonuje się to automatycznie. Klienci ZPUE, w tym przypadku zakłady energetyczne mogą obniżyć koszty, które musieliby pokryć w związku z brakiem dostaw energii. Ponadto ekipa serwisowa otrzymuje konkretną informację – gdzie doszło do awarii, dzięki czemu oszczędza czas na usunięcie usterki sieci.

Zdj. 3. WSB0 – Uniwersalny kontroler stanu wkładek bezpiecznikowych oraz zasilania w rozdzielnicach nN wraz z systemem monitorowania MiniLVS.

E-rewolucja

Według ekspertów zajmujących się rozwojem elektromobilności, w najbliższych latach należy spodziewać się bardzo dynamicznego wzrostu popularności aut elektrycznych, także na polskich drogach. ZPUE pilnie obserwuje procesy zachodzące na tym rynku, włączając w to legislację i statystyki.

Jedną z odpowiedzi jest wspomniany SPS, który na swoim wyposażeniu w jednej z wersji ma ładowarkę prądu stałego dla pojazdów elektrycznych.

– Ładowarki stałoprądowe mają ogromne moce, dochodzące do 120kW dla pojazdów osobowych i 300kW dla autobusów. Trudno sobie wyobrazić, aby do gęsto zurbanizowanych centrów dużych miast jak Warszawa czy Katowice doprowadzić energię potrzebną do zasilania dziesiątek czy setek takich ładowarek. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest wykorzystywanie istniejącej infrastruktury elektroenergetycznej wspomaganej przez magazyny energii – tłumaczy Naparty. Tym samym ZPUE S.A. dołącza do grona tych podmiotów, które zapewniając kompleksowe wsparcie klientom, bierze bacznie pod uwagę dynamiczne zmiany jakimi cechuje się współczesny świat. To daje gwarancję, że urządzenia z włoszczowskiej spółki to rozwiązania na lata, których jakość potwierdzają trzy dekady obecności na rynku elektroenergetycznym.

ZPUE

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

To Top