Technologie

Aplikacje mobilne Danfoss Drives

Nasza codzienność zdominowana jest przez „mobilność”. Trudno wyobrazić sobie świat bez smartfonów, tabletów, internetu czy chmur. Świat pędzi a informacje mają być dostępne wszędzie i w każdym momencie.

W praktyce przenosimy swoje przyzwyczajenia z życia powszedniego na inne kategorie. Przez to również od nowoczesnych urządzeń stosowanych w systemach automatyki wymaga się aby były coraz bardziej mobilne i „smart”. Jest to wyraźny trend, który od kilku lat staje się także motorem rozwoju i wzrostu w wielu branżach przemysłowych. Obecnie coraz częściej oczekujemy, aby producent danego urządzenia czy rozwiązania udostępniał wraz z nim również odpowiednie aplikacje na smartfon czy tablet. Tak aby dostęp do danych był jak najszybszy i intuicyjny.
W odpowiedzi na to zapotrzebowanie firma Danfoss dla swoich rozwiązań VLT® i VACON® oferuje kilka aplikacji a kolejne są w przygotowaniu.

MyDrive Portfolio – wszystkie dane „pod kciukiem”

Jedną z pierwszych i oferowanych już od dłuższego czasu aplikacji jest MyDrive Portfolio. Aplikacja MyDrive® Portfolio stanowi przegląd całej oferty napędowej Danfoss Drives. Jest skarbnicą wiedzy, pozwalającą na wyszukiwanie informacji zarówno na temat konkretnego produktu jak i aplikacji. Ułatwia i przyśpiesza dostęp także do kompleksowych materiałów i informacji związanych z konkretną branżą i zastosowaniem. Dodatkowo lista produktów jest ułożona w zależności od umiejscowienia i przeznaczenia produktu. Dzięki MyDrive portfolio łatwo można znaleźć i pobrać potrzebną dokumentację, co jest przede wszystkim bardzo wygodne i zapewnia zawsze najnowsze i najbardziej aktualne wersje wtedy kiedy są potrzebne. Dostępne są również linki do historii aplikacyjnych, filmów czy broszur i dokumentacji.  Wystarczy przejrzeć informacje i pobrać pliki PDF na swoim urządzeniu mobilnym. Wszystko, co można znaleźć można także przesłać i udostępnić dalej(np.: poprzez e-mail). Aplikacja pozwala na skrócenie i uproszczenie procesów uruchomienia, rozruchu jak i projektowania oraz doboru. Dzięki temu cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

ecoSmart – optymalizacja i spełnienie wymogów norm

Kolejną dostępną aplikacją jest ecoSmart obejmująca wszystkie rodziny napędów Danfoss.

Wraz z nowym standardem efektywności energetycznej napędów AC opublikowanym w marcu 2017 r. nacisk i skupienie na efektywności energetycznej stało się jeszcze bardziej istotne i zauważalne. Już nie tylko same silniki ale także przetwornice(przemienniki) częstotliwości oraz układy przetwornica(napęd) + silnik będą podlegać klasyfikacji pod względem energooszczędności.

W Europie norma EN 50598 dotycząca efektywności energetycznej napędów AC działa już od roku 2014. Teraz norma międzynarodowa IEC 61800-9 postępuje w ślad za nią, zapewniając w ten sposób informacje odnośnie sprawności napędów i układów silnik + napęd.

Aplikacja ecoSmart zawiera obecnie dane dla wszystkich obecnych linii produktów napędowych i obejmuje zarówno marki VLT®, jak i VACON®.

Z ecoSmart można znaleźć klasę efektywności IE każdego napędu Danfoss a także określić klasę efektywności systemu IES kombinacji napędu Danfoss z dowolnym silnikiem indukcyjnym. Ta aplikacja daje swobodę wyboru oraz możliwość oceny i wyboru optymalnych urządzeń. W swojej funkcjonalności posiada również możliwość wygenerowania certyfikatu zawierającego szczegóły techniczne dotyczące wybranych elementów i konfiguracji.

Poza klasami efektywności energetycznej, ecoSmart przybliża także wydajność częściowego obciążenia napędu AC w standardowych punktach obsługi i pozwala obliczyć skuteczność i sprawność napędu w dowolnym punkcie roboczym.

Aplikacja Danfoss EcoSmart ™ ma taką samą funkcjonalność jak w wersji internetowej, ale jest zoptymalizowana pod kątem urządzeń mobilnych i posiada ulepszone funkcje filtrowania.

Danfoss EcoSmart ™ daje w szybki i prosty sposób możliwość wyszukiwania danych na temat strat również przy niepełnym obciążeniu dla napędów Danfoss. Wprowadzając specyficzne dla aplikacji punkty częściowego obciążenia, można użyć Danfoss EcoSmart ™ aby obliczyć klasę IE oraz straty w tych punktach.

Gdy komponenty są pozyskiwane niezależnie, można użyć narzędzia do obliczania sprawności układu przetwornica + silnik wybierając odpowiednią przetwornicę Danfoss i dodając silnik indukcyjny.

Danfoss EcoSmart ™ tworzy raport w postaci pliku pdf dokumentującego straty dla częściowego obciążenia oraz klasy efektywności IE lub IES razem z wykresami ilustrującymi wyniki. Raport może być wysłany przez e-mail, a dane z punktami częściowego obciążenia mogą być eksportowane w celu stosowania w systemie użytkownika.

MyDrive® Connect – szybka i łatwa diagnostyka oraz uruchomienie

W przygotowaniu/Dostępna jest również aplikacja mobilna MyDrive® Connect służąca do uruchamiania i serwisowania napędów VLT® HVAC, VLT® AQUA oraz VLT® AutomationDrive przy użyciu połączenia indywidualnego opartego na Wi-Fi (IEE802.11). Podobne rozwiązanie będzie także dostępne dla marki VACON®.

Intuicyjne widgety i przyjazne dla użytkownika funkcje zwiększają użyteczność systemu. Wystarczy jedynie wszystko podłączyć. Tak prosto działa MyDrive® Connect. Bezprzewodowy panel zastępuje klasyczny panel LCP a aplikacja nie tylko zachowuje ale rozszerza funkcjonalność standardowego panelu LCP. Całość nie wymaga podłączenia przez kabel lub adapter RS485. 

Już nie trzeba się przełączać pomiędzy urządzeniem a aplikacją. Teraz wszystkie funkcję są zawsze pod ręką, dostępne z poziomu aplikacji. Nie musisz być też bezpośrednio przy przetwornicy by zmienić czy odczytać parametry. Możesz wygodnie i sprawnie korygować nastawy obserwując pracę instalacji. Konfiguracja napędu nigdy nie była tak wygodna.

MyDrive® Connect to:

 • Szybka i łatwa konfiguracja 
 • Bezpieczne połączenie
 • Wysoka wydajność i bogaty interfejs użytkownika
 • Kompatybilność do tradycyjnego LCP 
 • Bogatsze wsparcie dla użytkownika
 • Łatwe połączenie za pomocą wstępnie zdefiniowanego uwierzytelniania
 • Intuicyjne dodatki graficzne i wykresy aktualizowane w czasie rzeczywistym do stałego monitorowania 
 • Szybkie wyszukiwanie parametrów po ich indeksie
 • Kopiowanie parametrów do telefonu lub wewnętrznej pamięci LCP 103
 • Bezpieczne połączenie bezprzewodowe (AES, Advanced Encryption Standard)
 • Bezpieczeństwo – specjalny parametr pozwalający na ustawienie zachowania urządzenia w przypadku utraty połączenia lub awarii aplikacji. Także do odzyskiwania ustawień po przywróceniu sygnału.
 • Obsługa wielu języków
 • Tryb symulacji

Wszystkie aplikacje są do pobrania z Apple Store i Google Play. W przygotowaniu są kolejne o których będziemy informować na bieżąco.

Szczegółowe informacje dotyczące przetwornic częstotliwości Danfoss Drives można znaleźć na stronach internetowych:  www.danfoss.pl/napedy

Danfoss

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

To Top