Eksploatacja i Remonty

Połączenie gwintowe dla wymagających

Połączenie gwintowe jest połączeniem rozłącznym – samohamownym. Samohamowność wywołuje siła tarcia, będąca iloczynem powierzchni czynnej gwintu współczynnika tarcia oraz siły przylegania.Współczynnik tarcia jest stały, powierzchnia przylegania (dla nakrętek) znana dla gwintów wewnętrznych.

Grubość materiału powinna wynosić min 1,5 średnicy śruby, zmienna jest natomiast siła przylegania. Charakteryzuje się ją za pomocą momentu dokręcającego oraz klasy i średnicy śruby. Zbyt mały moment dokręcający spowoduje rozkręcenie (gdy np. wystąpi wibracja, zmiana temp. itp.), a zbyt duży może wywołać przekroczenie granicy sprężystości lub nawet zerwanie śruby. Dlatego tak ważne jest dokręcanie z odpowiednim momentem. Każdy projektant powinien podać wartość momentu dokręcającego oraz jego tolerancję. Zakrętarki udarowe wymagają każdorazowej kontroli dokręcania kluczem dynamometrycznym. Zakłada się że wiertarko-wkrętarki dokręcają z tolerancją ok 30%.

W przypadku wyższych wymagań stosuje się wkrętarki typu acutec, gdzie max. tolerancja momentu wynosi 10%. Fein oferuje wkrętarki pistoletowe ASM o zakresie od 05 do 12 Nm, oraz wkrętarki kątowe ASW w zakresie od 05 do 60 Nm. Wartość momentu ustawiamy na specjalnym urządzeniu, ale za to mamy zapewnioną powtarzalność wartości dokręceń. Wkrętarki automatycznie przestawiają się na twardy lub miękki moment. W większości wkrętarek acutec można programować też prędkość obrotową, czas dokręcania w milisekundach, kąt obrotu lub też moment przełączający prędkość obrotową. Dostępne jest to w siedmiu krokach programowania. Do ustawiania narzędzia używa się zwykłego komputera, specjalnej przejściówki i darmowego programu – również w języku polskim. Więcej szczegółów na stronie www.fein.pl.

Do wkrętarek kątowych możemy stosować całą serię specjalistycznych głowic.

Fein produkuje wkrętarki akutec od 1986 roku – obecnie na życzenie klienta nawet w 72 odmianach. Automotiv to nie jedyne zastosowanie tych wkrętarek. Szeroko pojęta energetyka, systemy automatyki, przemysł meblarski, montaż maszyn i wiele innych. Wkrętarki zasilane są akumulatorami o napięciu 12 V 14,4 V i 18 V.

Daje to użytkownikowi możliwość wykorzystania tych samych akumulatorów dla całej gamy specjalistycznych narzędzi do metalu, tworzyw sztucznych oraz drewna. Czterobiegowe wiertarko-wkrętarki z opcją gwintowania, zakrętarki udarowe z nastawialnym momentem dokręcającym, narzędzia oscylacyjne – również w wersji przemysłowej (FSC), gwinciarka, młotowiertarka, szlifierki kątowe i proste z hermetycznym silnikiem, wiertarka na stopie magnetycznej z pełną opcją ślusarską, oraz nożyce do blachy w trzech systemach cięcia. To wszystko w jednym systemie akumulatorów. Jedyny system gdzie do akumulatora możemy dobierać narzędzia o różnej dokładności obróbki .

Jeżeli dodamy do tego iż firma Fein produkuje wiertarki elektryczne – od ponad 150 lat najdłużej na świecie – to reszta komentarzy wydaje się zbędna.

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

To Top